درمان صرع

تعریف صرع

به معنی اختلالات ناگهانی و نسبتا کوتاه مدتی است که به علت تخلیه های غیرطبیعی شدید و همزمان نورون های قشر مغز ایجاد می شوند و بسته به این که این تخلیه های غیرعادی از چه ناحیه ای شرع و تا چه حد انتشار پیدا کنند، تظاهرات بالینی گوناگون، نظیر اختلالات هوشیاری، حرکتی، حسی، اتونومیک یا روانی ایجاد می کنند. اگر چه عوامل متعددی بر میزان شیوع آن تاثیر می گذارند، اما ۵- ۱۰ درصد افراد جامعه در طول زندگی خود حداقل یکبار آن را تجربه می کنند. بیشترین میزان بروز آن در اوایل کودکی و اواخر بزرگسالی است.

درمان صرع

درمان صرع

صرع

بیماری مزمنی است که در آن فرد به علت فرآیند مزمن زمینه ای، حملات صرعی مکرر را تجربه می کند. بر اساس این تعریف افرادی که فقط یک حمله صرعی داشته باشند، یا حملات آن ها در اثر شرایط قابل اصلاح و قابل پیشگیری ایجاد شود، مصروع تلقی نمی شوند.

به عبارت دیگر بیماری صرع عبارت است از حملات صرعی غیر برانگیخته ای که برای دوبار یا بیشتر تکرار شده باشد. شیوع (انسیدانس) بیماری تقریبا بین ۱۰-۵ مورد به ازای هر صدهزار نفر تخمین زده می شود.

با توجه به تعاریف بالا، مشخص است که حمله صرعی با صرع برابر نیست! حمله صرع در واقع یک علامت نورولوژیک است که در اغلب موارد فقط با حملات صرعی مشخص می شود.

طبقه بندی انواع حملات صرعی

یکی از مراحل ارزیابی و درمان بیماران مبتلا به صرع، مشخص نمودن نوع حمله صرعی بیمار است. طبقه بندی حملات برای تشخیص، درمان و تعیین پیش آگهی لازم و ضروری به نظر می رسد.

حملات صرعی را بر اساس تظاهرات بالینی و یافته های موجود در نوار مغزی به سه دسته تقسیم می کنند:

 • حملات صرعی کانونی
 • حملات صرعی فراگیر اولیه
 • حملات طبقه بندی نشده

مهم ترین قدم در طبقه بندی، افتراق حمله صرعی موضعی یا کانونی از نوع فراگیر است. حمله موضعی به حمله ای گفته می شود که بخش مشخص و محدودی از کورتکس مغز را درگیر نماید، اما حملات فراگیر، بخش وسیعی از مغز را به صورت همزان، قرینه و دو طرفه درگیر می نمایند.

حملات موضعی اغلب با ضایعات ساختاری همراه هستند. برعکس، حملات فراگیر می تواند در اثر اختلالات سلولی، بیوشیمیایی و یا ساختاری ایجاد شود.

 • حمله کانونی یا موضعی

این حمله ناشی از بروز امواج صرعی در بخش محدودی از مغز است. حال اگر هوشیاری به صورت کامل حفظ شود، به آن حمله موضعی ساده و اگر با اختلال هوشیاری همراه باشد به آن حمله موضعی مرکب می گویند.

دسته مهم دیگر حملاتی هستند که به صورت موضعی شروع شده و سپس به صورت منتشر در کورتکس پخش می شوند که به آن حمله موضعی با انتشار ثانویه می گویند.

دکتر ناصر مهربان متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با متخصص مغز و اعصاب خوب در تهران می توانید با شماره ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ناصر مهربان مراجعه کنید .

الف- حمله کانونی ساده

این حمله باعث اختلال حرکتی، حسی، روانی یا اتونوم بدون اختلال هوشیاری می شود. برای مثال بیماری که حمله تومور موضعی با منشاء کورتکس اولیه حرکتی سمت راست دارد، دچار حرکات غیرطبیعی و غیر ارادی دست چپ می شود و این حرکات ممکن است به صورت کلونیک یا فقط تونیک باشد.

نوار مغزی در این بیماران ممکن است، امواج غیرطبیعی را فقط در ناحیه محدودی از کورتکس نشان دهد. در برخی از بیماران تشنج موضعی در ناحیه بسیار محدودی مثل انگشتان، شروع شده و به آرامی به قسمت های دیگر اندام هم کشیده می شود که نشانه انتشار امواج تشنجی در ناحیه بیشتری از کورتکس حرکتی است. به این حالت jacksonian march می گویند.

فرم های دیگر حمله موضعی ساده می تواند با تغییر در:

 • حس سوماتیک (پارستزی)
 • حس بینایی (مشاهده نور یا توهم بینایی)
 • حس تعادل (احساس سقوط یا سرگیجه)
 • سیستم اتونوم (تپش قلب، سیخ شدن موها) خود را نشان دهد.

علت تشنج و صرع

یک حمله صرعی ممکن است تحت شرایط خاصی توسط مغز طبیعی نیز ایجاد شود. آستانه ایجاد حمله در افراد متفاوت است. برای مثال تب می تواند به تشنج در بچه های طبیعی منجر شود و این کودکان از نظر رشد طبیعی و ممکن است هیچ گاه دچار صرع نشوند.

حمله صرعی ناشی از تب در گروه کمی از بچه ها اتفاق می افتد که بیان گر دخالت فاکتورهای ژنتیک در ایجاد آن است. برخی از عوامل تاثیر گذار به طور واضح ژنتیکی است. چراکه شرح حال خانوادگی حمله صرع بر احتمال وجود صرع در سایر افراد خانواده موثر می باشد. شرایط دیگری نیز وجود دارد که ممکن است موجب حملات صرعی شود. به طور مثال می توان به صدمات نافذ سر اشاره کرد که باعث ایجاد صرع در نزدیک به ۵۰ درصد موارد می شود.

 • عفونت های سیستم عصبی
 • سکته های مغزی
 • اختلالات تکاملی مغز، از عوامل دیگری هستند که می توانند باعث ایجاد صرع یا حمله ی صرعی شوند.

در بیماران مبتلا به صرع، عواملی نظیر بی خوابی، استرس های درونی و بیرونی همچنین تغییرات هورمونی، حین عادت ماهانه خانم ها، می توانند از عوامل تشدید کننده حملات صرعی باشند.

در درمان بیماران صرع توجه به این نکات وسعی در کاهش فاکتورهای مساعد کننده از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

تشخیص صرع

تشخیص حملات صرعی، عمدتا بالینی و متکی بر اطلاعاتی است که در خصوص زمان حمله و مدتی قبل و بعد از آن (یعنی پرودروم، اورا و حالت های بعد از حمله) اخذ می شود.

هرگاه حملات تی پیک و شرح حال قابل اعتماد موجود باشد، می توان تنها بر اساس شرح حال، تشخیص حملات صرعی را داد.

اما برای اثبات پاراکیلینیکی آن، افتراق بین انواع مختلف حملات و نیز در موارد مشکوک، الکتروانسفالوگرافی ضروری است. هرگاه شرح حال و EEG نتوانند، تشخیص قطعی حملات صرعی را ممکن سازند و نیز در حملات صرعی مقاوم به درمان دارویی، احتمالا اقدامات تهاجمی مانند جراحی ضرورت پیدا می کند و در این حالت از روشی به نام Video-EEG monitoring  استفاده می شود.

این روش مانیتورینگ همزمان حرکات بیمار و فعالیت الکتریکی کورتکس مغز اوست که در مراکز فوق تخصصی اپی لپسی قابل انجام است.

درمان صرع

درمان صرع

درمان صرع

درمان بیماری که صرع دارد، تقریبا همیشه چندین جنبه دارد و شامل درمان بیماری های زمینه ای که عامل این حملات بوده اند، اجتناب ورزیدن از عوامل تشدید کننده، درمان حملات صرعی عود کننده با داروهای ضد صرع یا با جراحی و توجه به یکسری مباحث سایکولوژیک و اجتماعی در این رابطه است.

برنامه های درمانی به دلایل گوناگونی مانند علل صرع، تنوع حملات، متفاوت بودن اثرات درمانی و سمی داروهای ضد صرع در بیماران مختلف فرق می کند و تقریبا در همه موارد، نورولوژیستی که در درمان صرع تجربه داشته باشد، نحوه درمان را طراحی و استراتژی درمانی را پیش بینی می کند.

علاوه بر این، بیمارانی که صرع مقاوم به درمان طبی دارند یا بیمارانی که چندین نوع مختلف از داروهای ضد صرع را نیاز دارند، باید به طور منظم زیر نظر نورولوژیست باشند.

برخی از راهکارهای رایج درمان صرع عبارتند از:

 • درمان بیماری های زمینه ای

اگر علت حملات صرعی منحصرا یک اختلال متابولیک مثل اختلال الکترولیتی یا قند سرم باشد، هدف برطرف کردن این اختلال و پیشگیری کردن از عود مجدد آن خواهد بود.

 • اجتناب از عوامل تشدید کننده

متاسفانه راجع به عوامل ویژه ای که در وقوع حمله دخیل هستند، اطلاع دقیقی در دست نیست. بعضی بیماران می توانند موقعیت های خاصی را که ممکن است آستانه حملات صرعی آن ها را پایین آورد، ذکر کنند.

 • درمان با داروهای ضد صرع

این روش محور درمانی، اکثر بیماران مبتلا به صرع است.

نتیجه گیری

لازم به ذکر است برای تشخیص صحیح هرگونه بیماری عصبی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید. زیرا تشخیص درست بیماری لازمه ی انتخاب راهکار درمانی مناسب و کار آمد می باشد.

با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب علائم بیماری صرع مورد بررسی قرار می گیرند و بهترین درمان برای کنترل این بیماری از سوی پزشک تجویز می گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

18 + یازده =

Call Now Button اینستاگرام