درمان قطعی تیک عصبی

درمان قطعی تیک عصبی

شاید افراد زیادی را در اطراف خود مشاهده کرده باشید که دچار تیک های عضلانی هستند. منشاء این تیک ها متفاوت می باشد.

اما مطمئنا افراد مبتلا به این عارضه به دنبال راهکاری برای درمان قطعی تیک عصبی می باشند. آیا شما روشی برای درمان قطعی تیک عصبی می شناسید؟

در این مطلب سعی داریم تا شما عزیزان را با انواع تیک های عصبی یا عضلانی آشنا سازیم و روش های درمانی موثر در رفع آن ها را به شما معرفی نماییم.

تشخیص انواع تیک عصبی

تشخیص انواع تیک عصبی

انواع تیک ها

تیک ها از معروف ترین اختلالات حرکتی هستند که شامل انواعی از حرکات کوتاه مدت و متناوب(تیک های موتور) و یا صداهای متفاوت (تیک های فونیک) می باشند.

تیک های موتور ناگهانی، سریع، گذرا و تکرار شونده هستند. معمولا در هر فرد حرکات ایجاد شده مشابه یکدیگر است. شدت این حرکات متفاوت است و در فواصل نامنظم تکرار می گردد.

 • حرکات در اغلب موارد کوتاه و پرشی است (کلونیک). اما در برخی موارد ممکن است طولانی تر و سرعت کمتری داشته باشد (تیک های تونیک).
 • تیک های موتور ساده، انقباضات عضانی کوتاه مدت نامنظم در یک قسمت بدن (به ویژه در پلک، عضلات گردن و شانه) می باشند.
 • اما تیک های موتور کمپلکس به صورت حرکات پشت سر هم در عضلات مجاور است که معمولا در سر یا یک اندام رخ می دهند.
 • تیک های صوتی ساده به صورت صاف کردن گلو، هق هق کردن و یا ایجاد صداهای خاص بی معنی است. اما نوع کمپلکس این تیک ها می تواند به صورت دشنام دادن (Coprolalia) باشد.
 • یک نکته بسیار مهم و اختصاصی در انواع تیک های عضلانی، تمایل درونی و یا احساس قبلی نسبت به انجام آن است که پس از تیک این احساس نیز برطرف می گردد.
 • البته فرد می تواند به طور اختیاری از بروز حرکات تیک حداقل تا مدت کوتاهی جلوگیری نماید. هرچند که این جلوگیری به قیمت ایجاد اضطراب در بیمار است.

مانند سایر اختلالات حرکتی، تیک ها با استرس افزایش می یابند، اما برخلاف سایر اختلالات حرکتی، ریلکس شدن بیمار (مانند تماشای تلویزیون) نیز سبب افزایش میزان این تیک ها می شوند!

اگرچه تیک ها در حین خواب کاهش می یابند، اما برخی از موارد نادر اختلال حرکتی می توانند در تمامی مراحل خواب ادامه پیدا کنند.

دکتر ناصر مهربان، متخصص مغز و اعصاب در تهران از مجهزترین دستگاه های روز دنیا در تشخیص بیماری های عصبی-روانی کودکان و درمان آن ها استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید از طریق زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵
لازم به ذکر است با مراجعه به صفحه اینستاگرام دکتر ناصر مهربان می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

عت ایجاد تیک های عضلانی

 • اولیه

اسپورادیک: تیک های صوتی یا حرکتی گذرا یا مداوم، تیک هایی با شروع پس از بلوغ، سندرم توره

ارثی: سندرم توره، بیماری هانتینگتون، دیستونی اولیه، نوروآکانتوسیتوزیس

 • ثانویه

عفونت ها: انسفالیت ها، کروتزفلد جاکوب، کره سیدنهام

دارویی: محرک ها، لوودوپا، کاربامازپین، فنی تویین، فنوباربیتال، ضد جنون ها

توکسین: منوکسید کربن

اختلالات کروموزومی: و سایر علل عقب ماندگی ذهنی

سایر موارد: تروما به سر، استروک، سندرم های نوروکوتانئوس، اسکیزوفرنی، بیماری های دژنراتیو

تیک در مردان سه برابر شایع تر از زنان می باشد. این بیماری ممکن است، به کرات توسط سایر پزشکان متخصص ویزیت شده باشند. مثلا برخی به دلیل صاف کردن مداوم گلو توسط متخصصین ENT و یا به دلیل پلک زدن های مکرر توسط چشم پزشک ها و یا به علت اختلالات رفتاری همراه توسط روانپزشک ها ویزیت گردند.

سندرم توره

سندرم توره TS از مهم ترین اتیولوژی های تیک است. در پسران شایع تر و در سن شروع بیماری ۹-۲ سالگی است. به طور کلی برای تشخیص اختلال توره لازم است که تیک های متعدد حرکتی یا حداقل یک تیک صوتی در یک فرد زیر ۱۸ سال دیده شود.

نشانه های اولیه این سندرم شامل:

تیک های موتور کرانیال مانند: پلک زدن مداوم، تکان دادن سر و یا حرکت متناوب در قسمت تحتانی صورت است.

تیک های صوتی مانند: هق هق کردن و یا صاف کردن گلو و یا اشکال کمپلکس آن مانند: دشنام دادن (Coprolalia) نیز شایع است. در طی زمان برخی انواع تیک ها افزایش و یا کاهش می یابند و یا با تیک های جدید جایگزین می شوند.

معموا میزان تیک ها تا جوانی رو به افزایش دارد و سپس به تدریج کاهش یافته و در بلوغ میزان آن ها از لحاظ شدت و فرکانس هردو کاهش می یابد.

اختلالات رفتاری همراه آن شایع است که از جمله می توان به اختلال سلوک، سندرم نقص توجه به همراه هیپراکتیویتی (بیشتر در پسران) و اختلالات وسواسی اجباری (بخصوص در دختران) اشاره نمود.

راه های درمان قطعی تیک عصبی

راه های درمان قطعی تیک عصبی

راه های درمان تیک

باید توجه داشت که درمان تیک فقط در مواردی توصیه می گردد که وجود آن سبب اختلال واضح در امور اجتماعی و شخصی و یا تحصیلی بیمار گردد.

 • قرص برای درمان تیک عصبی

 1. Typic Antipsychotics

می توان تا رسیدن به دوز دلخواه، به تدریج دوز دارو را افزایش داد تا به حداکثر ۱۵ میلی گرم در روز (در دو یا سه دوز منقسم) رسید.

 • مدت تجویز دارو بستگی به نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب و پاسخ درمانی بیمار دارد.
 • اغلب در درمان تیک های ناشی از سندرم توره تجویز می گردد. این دارو در سندرم توره بسیار موثرتر از هالوگریدول است و بیماران بهتر آن را تحمل می کنند.
 • می توان یک روز در میان دوز دارو را افزایش داد تا به حداکثر دوز روزانه ۱۰mg رسید.
 • در کودکان کمتر از ۱۲ سال، ۰٫۰۵mg/kg هر شب موقع خواب تجویز می گردد و می توان دوز را با فواصل سه روزه افزایش داد تا به حداکثر دوز ۰٫۲ m/kg/day رسید. این دوز نباید بیش از ۱۰mg باشد.
 1. Antipsychotics

می توان به تدریج دوز دارو را افزود تا به ۲-۸mg/day در دوزاژ منقسم رسید.

 1. Tetrabenzine

این دارو نباید با مهارکننده های MAO تجویز گردد و حداقل دو هفته بین قطع آن ها و شروع تترابنازین فاصله وجود داشته باشد.

 • می توان به تدریج به دوز دارو افزود و دارو را تا حداکثر ۱۰۰mg/day در دوزاژ منقسم تجویز نمود.
 • در صورت وجود اختلالات رفتاری می توان از سایر داروها جهت کنترل آن استفاده نمود.
 • مثلا در صورت وجود اختلالات وسواسی_اجباری می توان از SSRI ها و در صورت وجود سندرم نقص توجه به همراه هیپراکتیویتی می توان همزمان از محرک های سیستم عصبی مرکزی مانند کلونیدین و یا متیل فنیدیت استفاده نمود.

سایر مقالات ارائه شده:

پاسخ

Call Now Button اینستاگرام