نوار عضله برای تشخیص چیست؟

نوار عضله برای تشخیص چیست؟

تا کنون ممکن است  برای برخی از افراد پیش آمده باشد که یک متخصص مغز و اعصاب برایشان نوار عصب و عضله تجویز کند. اما ممکن است فرد بیمار نداند که این تجویز از چه رو انجام شده است. مطلب پیش رو به شما کمک می کند به پاسخ پرسش تان دست یابید.

نوار عصب برای تشخیص چه بیماری هایی است؟

پاسخ این پرسش که  تست نوار عصب و عضله چیست و  اساسا در تشخیص چه نوع  بیماریهایی تجویز و مورد استفاده پزشک قرار می گیرد؟

ساده ترین و سریع ترین پاسخ به این پرسش این است که (EMG)  و الکترومیوگرافی یا همان نوار عصب و عضله روشی است تشخیصی که سلامت اعصاب و عضلات بیمار  را ارزیابی می کند. همچنانکه می دانید سلامت اعصاب و عضلات، بخش مهمی از مجموعه سلامت فیزیکی و بدنی فرد محسوب می شود، چرا که بدون کارکرد صحیح اعصاب و عضلات، افراد حتی قادر نخواهند بود یک قدم از جای خود حرکت کنند.

مضاف بر این ممکن است افراد از اختلال هایی در اعصاب و عضلات خود شکایت کنند که می تواند پیامد یک بیماری دیگر در حوزه مغز و اعصاب آنها باشد. پس نیاز به بررسی های علمی در این زمینه بوده که تکنولوژی نوار عصب و عضله را به دنیای پیچیده پزشکی وارد ساخته است.

هدف از تست عصب و عضله

دکتر متخصص مغز و اعصاب با انجام این تست قادر است هر نوع اختلال در اعصاب و عمل عضلات و اختلال ها  در سیستم انتقال پیام عصبی  را بررسی نماید.

در مواردی که وجود اشکالی در سیستم عصبی و عضلات بدن بیمار تشخیص داده شده باشد و یا تصور شود که خطایی در پیام رسانی هست، این تست تجویز می شود. این اشکالات بیمار را با عوارض زیر بروز می کنند:

  • حس کردن ضعف در عضله ها
  • درد در ماهیچه ها و یا گرفتگی
  • درد در هر یک از اندامهای بیرونی

دکتر ناصر مهربان، متخصص مغز و اعصاب در تهران از مجهزترین دستگاه های روز دنیا در تشخیص بیماری های عصبی-روانی کودکان و درمان آن ها استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید از طریق زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵
لازم به ذکر است با مراجعه به صفحه اینستاگرام دکتر ناصر مهربان می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

تفسیر نتایج نوار عصب عضله

حال می پرسید نتایجی که از تست نوار عصب و عضله بدست می آید چه کمکی به پزشک می کند؟

باید بگوییم نتایج حاصل از این تست برای کمک به تشخیص دادن و یا تکذیب وجود برخی از انواع بیماری ها، نظیر :

  • دیستروفی عضلانی یا پلی میوزیت که اختلال عضلانی است.
  • بیماری هایی که در آن ها ارتباط میان اعصاب و عضلات متاثر شده است.
  • اختلال اعصاب در خارج از نخاع و یا به بیان دیگر، اعصاب محیطی. (در این باره می توان سندروم تونل کارپال را مثال زد.)
  • اختلال هایی که نورون های حرکتی را متاثر می کنند.

تفسیر نوار عصب و عضله

تفسیر نوار عصب و عضله

کلام آخر

فراموش نکنید انجام تست  نوارعصب وعضله، امری کاملا تخصصی است که باید به وسیله یک متخصص مغز و اعصاب تجویز شده و توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی انجام گیرد.

چنانچه برای مثال شما ساکن پایتخت باشید و در مطب بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران حضور یافته و  از یک اختلال خاص نزد او شکایت کنید، پزشک، با تجویز یک نوار عصب و عضله گامی مهم در راستای تشخیص بیماری شما بر خواهد داشت. تجویزی که مزید بر معاینات فیزیکی خواهد بود.

دکتر ناصر مهربان

دکتر ناصر مهربان متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات متولد 1359 خوزستان ساکن تهران فارغ التحصیل از دانشگاه جندی شاپور اهواز فعالیت در بیمارستان بعثت در شرق تهران

پاسخ

6 − چهار =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button
اینستاگرام