چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » اختلالات تنظیم درجه حرارت بدن
۳ دقیقه
اختلالات تنظیم حرارت بدن

اختلالات تنظیم درجه حرارت بدن

آنچه می خوانید...

اختلالات تنظیم درجه حرارت بدن

اختلالات تنظیم درجه حرارت بدن جزء بیماری های هیپوتالاموس می باشد. ضایعات دوطرفه در بخش های قدامی هیپوتالاموس به ویژه در نورون های temperature_sensitive  درناحیه پره اپتیک ممکن است منجر به هیپرترمی شوند، مکانیزم های وازودیلیشن و تعریق نیز مختل می شوند.

علت اختلال تنظیم درجه حرارت بدن

شاید با خود بپرسید علت اختلال در تنظیم درجه حرارت بدن چیست؟

این اثر متعاقب اعمال جراحی با تروماهای دیگر در ناحیه کف بطن ۳ مشاهده شده است.   موارد زیادی بعد از پارگی ماسیو آنوریسم شریان Ant . com دیده شده است.

  • درجه حرارت تا ۴۱°c (106°۱) یا بالاتر رفته و در این سطح باقی مانده تا طی چند ساعت با چند روز بعد مرگ عارض شود یا به طور ناگهانی افت کرده و بهبودی ایجاد می شود.

استیل سالیسیلیک اسید اثر کمی بر روی هیپرترمی سنترال دارد، تنها راه کنترل این مشکل خنک کردن فعال بدن همراه با تجویز سدیشن می باشد.

در موارد کمی نیز از بین رفتن پترن سیر کادین طبیعی درجه حرارت در بیماران دچار آسیب های پس از عمل در ناحیه سوپر اکیاسماتیک و متاستازهای سوپر اکیاسماتیک دیده شده است.

اختلالات تنظیم حرارت بدن
اختلالات تنظیم حرارت بدن
  • این نوع ضایعات به طور ثابت همراه با اختلالات دیگر ریتم ذاتی هستند از جمله اختلالات خواب و رفتار. به هر حال باید بیان کرد که موارد «تب سنترال» نادر بوده و نباید تب بدون توجیه با درجات متوسط را به ضایعه مغزی مربوط دانست.

هیپرترمی همچنین بخشی از سندرم هیپرترمی مالیگننت بوده که در تعداد اندکی از موارد یک استعداد ارثی (اتوزومال غالب) برای ایجاد هیپرترمی، ریژیدیتی عضلانی در پاسخ به أنستتیک های استنشاقی و شل کننده های عضلات اسکلتی وجود دارد.

در برخی از این موارد، علت، دیفکتی در رسپتور ریانودین بوده است. اختلال مرتبط دیگر سندرم نورولپتیک مالیگننت بوده که ناشی از واکنش ایدیوسنکراتیک به داروهای نورو لپتیک می باشد.

ضایعات در بخش خلفی هیپوتالاموس اثر متفاوتی دارند  یعنی اغلب باعث ایجاد هیپوترمی (درجه حرارت پایدار ۳۵°c [95°f] یا کمتر یا poikilothermia ( توازن درجه حرارت بدن و محیط پیرامون می شوند.

دکتر ناصر مهربان،  متخصص مغز و اعصاب در پاسداران،  با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند.
جهت مشاوره با
متخصص مغز و اعصاب خوب در تهران می توانید با شماره ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ناصر مهربان مراجعه کنید .

علائم هیپرترمی

خواب آلودگی، کنفیوژن و هیپوتنشن نیز ممکن است همراه با هیپوترمی وجود داشته باشد. هیپوترمی پریودیک خودبخودی همراه با کلستئاتوم بطن ۳ و آژنزی کورپوس کالوزوم  رخ می دهد..

سمپتوم هایی از اختلال اتوتوم نظیر افزایش بزاق ، تهوع و استفراغ، وازودیلاتیشن، تعریق، لاکریمیشن، و برادی کاردی به طور اپیزودیک وجود دارد. درجه حرارت رکتال ممکن است تا ۳۰°c (86°۱) افت کرده و نیز ممکن است تشنج رخ دهد.

این حملات به اشتباه تحت عنوان «اپی لپسی دیانسفالیک» تلقی شده اند. بین حملات، که از چند دقیقه تا یکی دو ساعت طول می کشند، ابتورمالیتی های نورولوژیک معمولا قابل مشاهده نبوده و تنظیم درجه حرارت نرمال است.

  • هیپوترمی مزمن وضعیت آشناتری نسبت به هیپرترمی بوده و در موارد هیپوتیروئیدی شدید، هیپوگلیسمی و اورمی، مواجهه با سرما و در موارد مسمومیت با باربیتوراتها، فنوتیازین ها یا الکل دیده شده است.
  • این وضعیت معمولا در بین افراد مسن که اغلب عدم کفایت مکانیزم های thermoregulatory دارند، شایع تر می باشد.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *