چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » بیماری های روحی علت خستگی زودرس!!!
۱۶ دقیقه
تاثیر خستگی در افراد سالم

بیماری های روحی علت خستگی زودرس!!!

آنچه می خوانید...

علت خستگی زودرس

شما هم در طول روز دچار خستگی و بی حالی می شوید؟ به نظر شما علت خستگی زودرس چیست؟

مطمئنا شما خستگی و سستی را تجربه کرده اید. در این مواقع دیگر توانی برای ادامه ی امور روزانه وجود ندارد و فرد بسیار بی انرژی می شود. شاید برای شما هم سوال باشد که چه علتی باعث این خستگی و سستی می شود و راه درمان آن چیست؟!؟

در ادامه ی مطلب به بررسی همه جانبه ی علت خستگی زودرس و راه های مقابله با آن می پردازیم. همراه ما باشید.

دانستنی های جالب در مورد خستگی و بی حالی

بیش از نیمی از بیماران مراجعه کننده به بیمارستان شکایت از خستگی دارند. حین جنگ جهانی اول، خستگی  (fatigue) سمپتوم برجسته ای در بین پرسنل رزمی بوده، بنابراین اصطلاحا تحت عنوان combat fatigue ( ترمی که جهت تمام اختلالات سایکولوژی حاد در خلال جنگ به کار رفته است) نامیده شده است.

 • خستگی(fatigue) به حالت عمومی درماندگی و کسلی ناشی از فعالیت فیزیکی یا ذهنی اشاره دارد.
 • رخوت و سستی lassitude)) نیز معنای مشابهی داشته، گرچه بیشتر دلالت بر ناتوانی و عدم تمایل به فعالیت (هم فیزیکی و هم ذهنی) دارد.

بعدها نیز خستگی به عنوان یک جزء کلیدی اختلالات استرسی پست تروماتیک، مرتبط با شرایط بسیار استرس آور شناخته شد.

تاثیر خستگی در افراد سالم

خستگی (fatigue)، سه معنای اساسی دارد:

 1. تغییرات بیوشیمیایی و فیزیولوژیک در عضلات و کاهش

ظرفیت تولید انرژی که با ضعف یا سستی تظاهر میکند.

 1. یک اختلال رفتاری به شکل کاهش بازدهی کارکردن . (کم کاری) یا اختلال تحمل و پایداری
 2. یک احساس ذهنی (subjective) خستگی و ناخوشی

کاهش ظرفیت تولید و کار که عارضه مستقیم خستگی بوده، توسط سایکولوژیست ها مورد بررسی قرار گرفته است. همانند تفاوت های مزاجی و خلقی در بین افراد، اختلافات سرشتی زیادی در میزان انرژی وجود دارد. باید خاطرنشان کرد که اکثر افرادی که شکایت از خستگی دارند، ضعف عضلانی واقعی ندارند.

تاثیر خستگی در افراد سالم
تاثیر خستگی در افراد سالم

علت سستی و بی حالی در افراد سالم

بیماران دچار رخوت و خستگی علائم خود را به طرز کاراکتریستیکی بیان می کنند. «درمانده و کسل بودن»، «خسته بودن در تمام زمان ها»، «نیرو نداشتن»، «انگیزه و علاقه نداشتن» از جمله این اظهارات می باشند.

آن ها تمایل دارند بنشینند، دراز بکشند یا خود را با کارهای ناچیز مشغول کنند. بسیاری از این بیماران در آغاز فعالیت و نیز ادامه دادن آن، مشکل دارند (تحمل آن ها کاهش می یابد)؛ البته این شرایط بعد از بی خوابی یا فعالیت فیزیکی یا ذهنی طولانی رایج بوده و در این شرایط به عنوان واکنش فیزیولوژیک نرمال در نظر گرفته می شوند.

 • به هر حال هنگامی که این علائم بدون ارتباط با چنین حوادثی روی دهد باید احتمال بیماری مطرح شود.
 • وظیفه پزشک این است که ابتدا تعیین کند آیا بیمار صرفأ از اثرات فیزیکی و ذهنی کار زیاد رنج می برد یا خیر!؟

افراد پرکار در جامعه قابل مشاهده هستند. این افراد؛ علاوه بر خستگی، این افراد تحریک پذیری، بی قراری، بی خوابی و اضطراب، گاهی تا حد حملات پانیک و نیز انواعی از علائم سوماتیک (دردهای شکم، توراسیک و کرانیال) را از خود نشان می دهند.

جامعه نیز این وضعیت را پذیرفته و روزی را به عنوان مرخصی در نظر گرفته است.

 • به نظر می رسد افرادی که سرگرمی های غیرکاری و یا حرفه های ورزشی دارند، کمتر در معرض این مشکل باشند.

به هرحال نسبت دادن خستگی به کار زیاد، اشتباه تشخیصی رایجی بوده، که در واقع تظاهری از اضطراب یا افسردگی می باشد.

دکتر ناصر مهربان، متخصص مغز و اعصاب در تهران از مجهزترین دستگاه های روز دنیا در تشخیص و درمان بیماری های عصبی-روانی کودکان و بزرگسالان استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید از طریق زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵
لازم به ذکر است با مراجعه به صفحه اینستاگرام دکتر ناصر مهربان می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

خستگی علامتی از ابتلا به یک نوع بیماری روحی است!

اکثر بیمارانی که به دلیل رخوت و خستگی مزمن مراجعه می کنند، انواعی از بیماری های سایکپاتریک دارند.

قبلا این وضعیت(Neurasthenia) نامیده می شد. این شرایط ندرتا به صورت فنومن های ایزوله وجود داشته است. بلکه علائم همراهی چون:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • تحریک پذیری
 • بی خوابی
 • سردرد
 • dizziness مشکل در تمرکز
 • کاهش فعالیت جنسی و از بین رفتن (یا گاهی افزایش) اشتها

معمول می باشند.

 • در یک مطالعه؛ %۸۵ افراد مراجعه کننده به بیمارستان با شکایت خستگی مزمن، نهایتا به عنوان اختلال اضطراب، افسردگی یا وضعیت اضطرابی شناسایی شدند.

طبق بررسی Powell, Wessely؛ ٪۷۲ بیمارانی که با شکایت خستگی مزمن بدون توجیه به مراکز نورولوژیک مراجعه کردند، اختلال سایکپاتریک و اغلب بیماری های دپرسیو داشتند.

خستگی ناشی از افسردگی
خستگی ناشی از افسردگی

خستگی و سستی علائم چه نوع بیماری هایی هستند؟

چند ویژگی که خستگی را در گروه اختلالات سایکپاتریک قرار می دهد به ترتیب زیر می باشند:

 • تست های حداکثر قدرت عضلانی هیچ گونه ضعفی را نشان نمی دهند.
 • حس خستگی ممکن است در هنگام صبح بدتر باشد.
 • تمایل به دراز کشیدن و استراحت وجود داشته اما خواب روی نمی دهد.
 • خستگی با فعالیت خفیف ایجاد شده و در ارتباط با برخی فعالیت ها بیشتر می باشد.

احساس خستگی با هر دو فعالیت های منتال و فیزیکال مداخله می کند. بیمار به راحتی نگران، مضطرب و اصطلاحا «پراز شکایات» شده و در تمرکز برای حل یک مسئله یا خواندن یک کتاب، یا در انجام یک مکالمه پیچیده با مشکل روبرو می شود.

 • خواب نیز مختل شده و تمایل به بیدار شدن زود صبح هنگام وجود دارد، تا جایی که این افراد هم از نظر روحیه و هم از نظر انرژی در صبح بدتر هستند.
 • حتی ممکن است این بیماران هنگام غروب احساس نرمال بودن نسبی داشته باشند.

تعیین این موضوع که آیا خستگی تظاهر اولیه بیماری است یا ثانویه، به فقدان علاقه و انگیزه، کار دشواریست و باید تحت نظر متخصص مغز و اعصاب صورت پذیرد.

خستگی ناشی از بیماری های نورولوژیک

خستگی و عدم تحمل فعالیت (یا خستگی با فعالیت کم) تظاهر برجسته بیماری های میوپاتیک بوده و حتی در میاستنی گراو، عضلات در حالت استراحت نیز خستگی و معمولا ضعف دارند.

علاوه بر میاستنی گراو، در کلاسی از بیماری های میوپاتیک شامل؛

 • دیستروفی های عضلانی
 • میوپاتی های کانژنیتال
 • اختلالات دیگر نوروماسکولار جانکشن (سندرم لامبرت ایتون)
 • میوپاتی های توکسیک (نظیر موارد ناشی از داروهای کاهنده کلسترول)
 • برخی از میوپاتی های ذخیره گلیکوژن
 • میوپاتی های میتوکندریال

ضعف، ناتوانی در انجام پایدار فعالیت ها و خستگی بیش از حد، ویژگی قابل توجه می باشد.

فرمی از بیماری های ذخیره گلیکوژن به نام McArdle ناشی از کمبود فسفریلاز در این رابطه مستثنی بوده چراکه ضعف و خستگی همراه با درد و گاهی ترامپ و کنترکچر می باشد.

اولین انقباضات بعد از استراحت، قدرت تقریبا نرمالی داشته اما پس از ۳۰-۲۰ انقباض، درد عمقی و افزایش سفتی و کوتاه شدگی عضلات منقبض رخ می دهد. در بیماری دیگری با کمبود اسید مالتاز ضعف و خستگی نامتناسب عضلات تنفسی وجود داشته که منجر به دیسپنه و رتانسیون دی اکسید کربن می شود.

خستگی ناشی از تحلیل عضله

خستگی با درجات متغیر، همچنین ویژگی منظم تمام بیماری هایی است که با دنرویشن عضله و از بین رفتن فیبرهای عضلانی مشخص می گردند.

خستگی در این موارد ناشی از کار زیاد بر روی عضلات سالم باقی مانده بوده overwork Fatigue)) و بیشتر کاراکتریستیک ALS و سندرم پست پولیو می باشد.

اما در بیمارانی که در حال بهبود از سندرم گیلن باره هستند و نیز در بیماران با پلی نوروپاتی مزمن نیز دیده شده است.

 • علت ضعف ناگهانی بدن

جای تعجب نیست که بسیاری از بیماری های نورولوژیک که با فعالیت عضلانی، پیوسته یا با مشکل در به کار بستن عضلات همراه هستند (نظیر بیماری پارکینسون، سربرال پالسی، بیماری هانتینگتون، همیبالیسم) نیز ایجاد خستگی می کنند.

عضلاتی که به علت استروک به طور پارشیل پارالیز شده اند، نیز احساس خستگی کرده و ممکن است باعث یک حالت خستگی کلی شوند.

خستگی، اغلب شکایت ماژور بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروز (MS)  بوده اما علت آن ناشناخته است، گرچه اثر سیتوکاین های در گردش در CSF مطرح شده است.

دپرشنی که به دنبال استروک یا انفارکت میوکارد ایجاد می شود اغلب خود را با شکایت خستگی نشان می  دهد تا با علائم اختلال خلقی خستگی مفرط شکایت شایعی در بین مبتلایان به سندرم postconcussive می باشد.

 • خستگی شدیدی که باعث شده بیمار به طور ثابت درست بعد از خوردن شام به رختخواب رفته باید دپرشن همراه را متضمن شود.

بسیاری از حالات اختلال فانکشن اتونوم (چه هیپوتنشن استاتیک و یا اورتوستاتیک) همراه با خستگی هستند؛ اینکه آیا نوعی خستگی اتونومیک (هیپوتالامیک) سنترال غیر از تغییرات اندوکرین وجود دارد یا خیر، نامشخص بوده اما به نظر محتمل می باشد و اخیرأ جزء سندرم خستگی مزمن به شمار می رود.

خستگی و بی حالی در بیماری های مدیکال

انواع گسترده ای از داروها و عوامل درمانی دیگر، به ویژه وقتی برای اولین بار مورد استفاده قرار گیرند، ایجاد خستگی می کنند.

داروهای آنتی هایپرتانسیو به ویژه ترکیبات بتابلوکر، آنتی اپی لپتیک ها، داروهای آنتی اسپاستیستی، ضد اضطراب ها، داروهای کموتراپی و رادیشن و نیز بسیاری از داروهای آنتی دپرسان و آنتی سایکوتیک ها از جمله عوامل اصلی هستند.

 • با بالابردن تدریجی دوز دارو ممکن است، این مشکل برطرف شود اما اغلب یک داروی آلترناتیو باید انتخاب گردد.
 • استفاده از اینترفرون در درمان مولتیپل اسکلروز (و القاینترفرون در بیماری های دیگر) درجات متغیری از خستگی ایجاد می کند.

جراحان و پرستاران با مواردی از خستگی ناشی از مواجهه با آنستتیک ها در اتاق های عملی که به طور کافی ونتیله نمی شوند، برخورد داشته اند.

به طرز مشابه، خستگی و سردرد ممکن است در نتیجه مواجهه با مونوکسید کربن یا گازهای طبیعی در خانه در اثر نشت گاز از لوله ها، ایجاد شود. اما این مشکل همچنین بیان رایجی در بیماران مبتلا به اضطراب، افسردگی با دمانس می باشد.

دلایل خستگی و بی حالی روزانه

سندرم آپنه خواب، علت مهم و اغلب چشم پوشی شده ی خستگی و خواب آلودگی روزانه است. در مردان چاقی که با صدای بلند خروپف می کنند و اغلب نیاز به چرت زدن دارند، بررسی از جهت آپنه خواب اندیکاسیون دارد.

اصلاح آپنه انسدادی که زمینه ساز این شرایط است باعث کاهش دراماتیک خستگی می شود. این مورد همچنین برای بیمارانی که بیماری های نوروماسکولار با درگیری دیافراگم و سایر عضلات تنفسی دارند نیز صدق می کند.

عفونت حاد یا مزمن علت مهم دیگر خستگی است. عفونت های مزمنی چون هپاتیت، توبرکلوز، بروسلوز، مونونوکلئوز عفونی، HIV و اندوکاردیت باکتریال ممکن است سریعا شناسایی نشده و وقتی خستگی سمپتوم جدید و نامتناسب با سایر شرایطی چون تغییرات خلقی باشد، باید محتمل گردند.

اینکه آیا فرم مزمن بیماری لایم، باعث ایجاد خستگی مزمن شده، اغلب نامشخص است.

خستگی اغلب با یک عفونت آشکار آغاز می شود (نظیر آنفلونزا، هپاتیت یا مونونوکلئوز عفونی)، اما تا چند هفته بعد از اینکه تظاهرات آشکار عفونت از بین رفتند، نیز پایدار می ماند.

در نتیجه مشکل، می توان حدس زد که آیا خستگی ناشی از اثرات تأخیری عفونت بوده یا به علت علائم سایکوژنیک – آستنیک حین نقاهت می باشد.

بیماران مبتلا به لوپوس سیستمیک، سندرم شوگرن یا پلی میالژیاروماتیکا ممکن است از خستگی شدید شاکی باشند؛ در پلی میالژیا روماتیکا خستگی ممکن است علامت اولیه و غالب بیماری باشد.

 • بیماری های متابولیک و اندوکرین نیز ممکن است باعث درجات زیاد رخوت و خستگی شوند. گاهی علاوه بر این، ضعف عضلانی واقعی نیز وجود دارد.
 • در بیماری های آدیسون، شیهان وsimmonds خستگی ممکن است تابلوی بالینی غالب باشد.
 • کمبود آلدسترون علت ثابت شده دیگر خستگی مزمن است. در افراد دچار هیپوتیروئیدیسم با یا بدون میکزدم واضح، سستی و خستگی و همچنین دردهای عضلانی و مفصلی شکایات شایع می باشند.
 • خستگی همچنین ممکن است در بیماران با هیپرتیروئیدیسم بروز کند هر چند که معمولا کم دردسرتر از مشکلاتی چون عصبی و تحریک پذیری آنها می باشد.
 • دیابت ملیتوس کنترل نشده، همچنین هیپرپاراتیروئیدیسم، هیپوگنادیسم و بیماری کوشینگ نیز همراه با خستگی مفرط هستند.
 • خستگی ناشی از کمبود ویتامین B12، در موارد کمبود خفیف آن دیده نشده است.
 • کاهش برون ده قلبی و نیز کاهش رزرو پولمونری علل مهم خستگی و نفس تنگی بوده که با فعالیت خفیف ایجاد می شوند.
 • آنمی شدید احتمالا به علت عدم کفایت اکسیژن رسانی بافتها علت دیگر خستگی است.

درجات خفیف أنمی معمولا أسمپتوماتیک بوده و خستگی اغلب همچنان به آن نسبت داده می شود. تومورهای بدخیم نهفته همانند کارسینومهای پانکراس، کبد یا معده ممکن است خود را با خستگی بیش از حد نشان دهند.

در بیماران با کارسینوم متاستاتیک، به ویژه لنفوما لومیا یا مولتیپل میلوما، خستگی علامت رایج و برجسته ای می باشد. اورمی نیز همراه با خستگی بوده، آنمی همراه ممکن است نقشی را در این زمینه ایفا کند.

 • هر فرمی از کمبودهای تغذیه ای هنگامی که شدید باشد ممکن است باعث رخوت و سستی گردد؛ در مراحل اولیه آن خستگی ممکن است شکایت اصلی باشد.
 • از دست دادن وزن و هیستوری الکلیسم و بی کفایتی رژیم غذایی کلیدهای تشخیصی این مشکل هستند.
 • حاملگی علت دیگر خستگی بوده که ممکن است در ماه های آخر بارداری شدید باشد.
 • علل زمینه ای از جمله تحمل وزن زیاد و آنمی مدنظر هستند، با این حال در صورت وزن گیری زیاد و هیپرتنشن، پره اکلامپسی باید محتمل گردد.
علت خستگی و سستی روزانه
علت خستگی و سستی روزانه

تشخیص صحیح علت خستگی و بی حالی

نکته ای که برای محققان ثابت شده این است که کاربرد لفظ سندرم خستگی مزمن به افراد مستعد، این وضعیت را دائمی خواهد کرد.

از مطالب بالا می توان دریافت که بیشتر موارد خستگی مزمن اساس سایکولوژیک یا أستنیک دارند.  باید بیان کرد افرادی که قبلا سالم بوده اند، ممکن است برای سال ها بعد از یک عفونت ویرال تب دار شدید، دچار خستگی پایدار شوند.

مشخص ترین حالات متعاقب عفونت مونونوکلئوز بوده اما بیماری های تب دار دیگر نیز دخیل بوده اند.

این موارد (خستگی بیش از اندازه حین یک عفونت ویرال طولانی) در تجربه ما، به طور ناگهانی ایجاد و اکثرا در مردان جوان و نوجوان و با شیوع کمتر در زنان دیده شده است.

این بیماران علاقه مندند به فعالیت هایی که قادر به شرکت در آن ها هستند ادامه دهند. سمپتوم های اضطراب با افسردگی ماژور را نشان نداده و پروگنوز بهتری دارند گرچه بهبودی کامل ممکن است ۵-۳ سال زمان ببرد.

این بیماران اغلب قادرند تاریخ شروع بیماری را بیان کنند. ترم «وضعیت خستگی پست ویرال» اصطلاح مناسب تری جهت این گروه بیماران می باشد.

در برخی از موارد ما، سردردهای شدید و هیپوتنشن اورتوستاتیک با نوسانات وسیع در فشار خون به همراه سنکوپ و نیز هیپرتنشن متناوب قابل توجه بوده است.

ممکن است عدم تحمل الکل ایجاد شود. به نظر می رسد موارد مهم تر و کم شدت تر خستگی مزمن، به ویژه موارد همراه با فیبرومیالژیا، اساس متفاوتی داشته باشند اما با قاطعیت نمی توان بیان کرد.

به هر حال وضعیت سندرم خستگی مزمن نامعین باقی مانده است. احتمال یک اختلال متابولیک یا ایمونولوژیک مبهم ثانویه به عفونت ویرال را نمی توان رد کرد اما اکثر موارد چنین هیستوری ندارند.

 • یقینا سطوح بالای سایتوکین هایی که پس از انواع زیادی از بیماری ها و کانسر روی داده و نیز برخی از اختلالات اندوکرین قادر به ایجاد خستگی ولتارژی هستند.

از دیدگاه نورولوژیک، هیپوتالاموس مهم ترین ساختاریست که در از بین رفتن پایداری و تحمل و وجود علائمی چون عدم تحمل اورتوستاتیک، تاکیکاردی و بعضی از تغییرات اندوکرین دخیل می باشد.

 • تشخیص افتراقی خستگی

اگر به طور جدی بیمارانی که به علت خستگی، رخوت و سستی ناتوان کننده مراجعه می کنند، بنگریم، در می یابیم که شایع ترین تشخیص ها؛ اضطراب و افسردگی هستند، معمولا با هیستوری از بیمار و خانواده می توان به این تشخیص ها رسید.

مشکل زمانی است که سمپتوم های بیماری سایکیاتریک آنقدر نامحسوس باشند که به خوبی درک نشوند. مشاهدات مکرر ممکن است وجود یک حالت اضطرابی یا خلق افسرده را نشان دهد.

اطمینان دادن به بیمار به همراه تریال درمانی آنتیدپرسانها ممکن است علائم بیمار را ساپرس کرده و تشخیص را آشکار سازد.

بنابراین بهترین اقدامی که می توان انجام داد یاری نمودن بیمار در تطابق با ناملایماتی است که او را تحت مراقبت مدیکال واداشته است.

در موارد مقاوم، توبرکلوز، بروسلوز، بیماری لایم، هپاتیت،اندوکاردیت باکتریال، پنومونی مایکوپلاسمایی، EBV HIV سیتومگال ویروس و کوکسالی B و سایر عفونتهای ویروسی و نیز مالاریا، عفونتهای کرمی، ژیاردیا و سایر عفونتهای پارازیتی باید در تشخیص افتراقی مطرح گردند و در مورد علائم و نشانه های کاراکتریستیک آنها سؤال کرد و در موارد متناسب یافته های آزمایشگاهی لازم را انجام داد.

همچنین باید از نظر آنمی، نارسایی کلیوی، بیماری های التهابی مزمن نظیر آرتریت تمپورال و پلی میالژیا روماتیکا (ارزیابی ESR)، علل آندوکرین(تیروئید، سطح کلسیم و کورتیزول) و تومورهای مخفی بررسی های لازم را انجام داد؛ باید به خاطر داشت که مسمومیت مزمن با الکل، باربیتوراتها یا سایر داروهای سداتیو ممکن است عامل ایجاد خستگی باشد.

شروع سریع خستگی همیشه باید وجود یک عفونت، اختلالی در بالانس مایعات، خونریزی GI، یا ایجاد سریع نارسایی گردش خون (با منشاء پریفرال یا کاردیاک) را مطرح سازد.

در نهایت تأکید می شود که رخوت و خستگی باید از ضعف عضلانی واقعی افتراق داده شوند. نشان دادن کاهش قدرت، تغییرات رفلکسی، فاسیکولیشن و آتروفی مسیر آنالیز را متفاوت ساخته، بیماری های سیستم عصبی پریفرال یا سیستم عضلانی را مطرح می سازد.

ندرتا ضعف عضلانی و عدم تحمل فعالیت در نتیجه هیپرتیروئیدیسم، هیپرپاراتیروئیدیسم، همانژیوم های ossifying همراه با هیپوفسفاتمی، بعضی از انواع پریودیک پارالیزیها، هیپر انسولینیسم، اختلالات متابولیسم کربوهیدرات و لیپید و میوپاتی های میتوکندریال بوده است.

درمان بی حالی و خستگی

اکثر بیماران با شکایت انرژی بسیار پایین بدون یک عفونت تب دار واضح در آغاز و نیز بدون یک بیماری مدیکال همراه با خستگی، المان هایی از دپرشن دارند.

آنها احیانا با افزایش تدریجی فعالیت ها و نیز مدیکیشن های آنتی دپرسان به خوبی درمان می شوند گرچه این رژیم همیشه موفقیت آمیز نبوده است.

گزارشاتی از موفقیت در درمان این بیماران با مینرالوکورتیکوئیدها (دلالت بر عدم تحمل اورتوستاتیک)، پچ های استرادیول، هیپنوتیسم و انواعی از درمان های مدیکال و غیرمدیکال به دست آمده است.

درمان های رفتاری و شناختی نیز ممکن است ارزشمند باشند. تعداد اندکی از بیماران با خستگی مزمن اختلالات سایکولوژیک مرتبط با ادعاهای قضایی نشان می دهند (Compensation neurosis) .

همان طور که گفته شد ارتباط دادن خستگی به بیماری لایم و عفونت های مبهم دیگر یا آلرژی ها در صورتی که هیچ شواهد محکمی وجود نداشته باشد، باید با احتیاط صورت گیرد.

درمان خستگی زودرس
درمان خستگی زودرس

چکیده مطلب

علل مختلفی می توانند باعث خستگی و بی حالی در طول روز شوند. حتی ممکن است علت خستگی زودرس، نوعی بیماری با منشاء روحی و یا عضلانی باشد. به هر حال تشخیص علت قطعی خستگی و سستی نیاز به بررسی های دقیق و مد نظر قرار دادن شرح حال بیمار، دارد.

 • لازم است بدانید؛ تشخیص صحیح علت خستگی و سستی تاثیر بسیار مهمی در انتخاب راهکار درمانی مناسب و موثر دارد.

اگر از خستگی و سستی در طول روز رنج می برید و این عارضه مدتی است که امور و فعالیت های روزمره ی شما را تحت تاثیر قرار داده است، می توانید با مراجعه به متخصص مغز و اعصاب، اطلاعات لازم برای درمان این رخوت و سستی را کسب نمایید.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.