چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » تشنج ابسانس
۴ دقیقه
تشنج ابسانس

تشنج ابسانس

آنچه می خوانید...

تشنج ابسانس Absence Seizure

در میان انواع تشنج ژنرالیزه، تشنج ابسانس به خوبی شناخته شده است . شیوع تشنج ابسانس در میان کودکان بیش از بالغین است . در بسیاری از کودکان مبتلا به این نوع تشنج، در سنین جوانی به تدریج از تعداد حملات تشنجی کاسته شده و نهایتا بهبود خودبه خودی اتفاق می افتد . البته گاهی نیز با افزایش سن به انواع دیگر تشنج تبدیل می گردد . تشنج ابسانس معمولا به دو نوع تیپیک و آتیپیک تقسیم می شود .

تشنج ابسانس
تشنج ابسانس

ساده ترین تظاهر بالینی تشنج ابسانس تیپیک، خیره شدن به یک نقطه بدون هیچ نوع واکنشی می باشد که برای حدود ۵ – ۱۰ ثانیه به طول می انجامد . اگر بیمار در حال صحبت کردن باشد دچار وقفه کوتاه مدت در تکلم خواهد شد . ممکن است فعالیت هایی همچون جویدن یا راه رفتن به طور ناگهانی متوقف شوند . در این وضعیت بیمار به تحریکات خارجی هیچ نوع واکنشی نمی دهد و معمولا بعد از اتمام این حالت، از بروز آن اظهار بی اطلاعی می کند . شروع شدن و پایان یافتن تظاهرات فوق هر دو ناگهانی است و فعالیت های قبل از تشنج مانند صحبت کردن، راه رفتن و … ادامه خواهد یافت به طوری که گویی هیچ اتفاق نیافتاده است .

البته کمتر از ۱۰ درصد تشنج های ابسانس به این صورت ساده اتفاق نمی افتد . در این موارد حین تشنج حرکات کلونیک (پرشی) پلک یا دهان و یا انواع حرکات تشنجی (کلونیک، تونیک، آتونیک یا میوکلونیک) در اندام ها اتفاق می افتد . ممکن است اشیاء از دست بیمار رها شوند . زمین خوردن در تشنج ابسانس اتفاق نادری است .

حرکات اتوماتیسم، به انجام حرکات خودبخودی و منظم و غیر ارادی توسط بیمار گفته می شود . انواع ساده این حرکات مانند مکیدن لب و انواع پیچیده آن مثل پاسخ به محرک های حسی یا راه رفتن بازی با اشیاء ممکن است در همراهی با این تشنج دیده شود .

دکتر ناصر مهربان متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با متخصص مغز و اعصاب خوب در تهران می توانید با شماره ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ناصر مهربان مراجعه کنید .

شروع تشنج ابسانس آتیپیک معمولا کمتر به صورت ناگهانی است و مدت زمان تشنج بیش از نوع تی پیک می باشد . ابسانس آتی پیک ممکن است برای چند دقیقه به طول بیانجامد . پس از پایان این نوع تشنج ممکن است بیمار دچار حالت گیجی Postictal گردیده و سپس به تدریج هوشیار شود . این نوع تشنج به علت از دست دادن تون عضلات، همراه با از دست دادن قدرت ایستادن و در نتیجه افتادن روی زمین می باشد . از دست دادن تون عضلات در تشنج تیپیک معمول نیست . بیشتر این بیماران از لحاظ ذهنی درجاتی از عقب افتادگی را دارند، در صورتی که تمام بیماران مبتلا به تشنج ابسانس تی پیک از نظر هوشی طبیعی هستند .

هوش طبیعی، معاینه نورولوژیک نرمال و جنس مذکر از فاکتورهای پروگنوز خوب تشنج ابسانس محسوب می شوند . تشنج ابسانس ممکن است چندین بار در طی روز رخ دهد .

تشخیص تشنج ابسانس با توجه به علائم بالینی آن به راحتی امکان پذیر است . با این وجود می توان از نواز مغزی جهت تایید تشخیص استفاده نمود . در نوار مغز این بیماران در حین تشنج امواج نیزه ای –  آهسته (Spike and wave) با فرکانس تقریبی ۳ سیکل در ثانیه بروز می کند.

معمولا زمینه نوار مغزی در این بیماران را امواج طبیعی تشکیل می دهد . در نوع تیپیک، امواج زمینه ای آهسته شده است .

تشنج ابسانس
تشنج ابسانس

درمان تشنج ابسانس

رمان دارویی در بهبود بیماری بسیار موثر می باشد . از مصرف بیش از حد دارو ها به ویژه بدون تجویز پزشک اجتناب ورزید . در ضمن مصرف داروها طبق دستور پزشک باید تا زمان بهبود بیماری ادامه یابد . شایان ذکر است، درمان با توجه به شدت بیماری و نوع آن متفاوت خواهد بود . لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص بهتر است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید و از مصرف خودسرانه دارو ها بپرهیزید تا از بروز عوارض جبران ناپذیر بپرهیزید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه نمایید .

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *