چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » آیا تیک عصبی درمان قطعی دارد؟
۶ دقیقه
راه های درمان قطعی تیک عصبی

آیا تیک عصبی درمان قطعی دارد؟

آنچه می خوانید...

تیک عصبی

شاید افراد زیادی را در اطراف خود مشاهده کرده باشید که دچار تیک های عضلانی هستند. منشاء این تیک ها متفاوت می باشد.

اما مطمئنا افراد مبتلا به این عارضه به دنبال راهکاری برای درمان قطعی تیک عصبی می باشند. آیا شما روشی برای درمان تیک عصبی می شناسید؟ در همین ابتدا بیان نماییم که تیک عصبی درمان قطعی ندارد و ما در این نوشتار قصد داریم عواملی که سبب کنترل این بیماری می شود را بیان نماییم برای آگاهی بیشتر در خصوص انواع تیک های عصبی یا عضلانی و روش های کنترل بیماری با ما همراه باشید.

تشخیص انواع تیک عصبی
تشخیص انواع تیک عصبی

انواع تیک های عصبی

تیک ها از معروف ترین اختلالات حرکتی هستند که شامل انواعی از حرکات کوتاه مدت و متناوب(تیک های موتور) و یا صداهای متفاوت (تیک های فونیک) می باشند.

تیک های موتور ناگهانی، سریع، گذرا و تکرار شونده هستند. معمولا در هر فرد حرکات ایجاد شده مشابه یکدیگر است. شدت این حرکات متفاوت است و در فواصل نامنظم تکرار می گردد.

 • حرکات در اغلب موارد کوتاه و پرشی است (کلونیک). اما در برخی موارد ممکن است طولانی تر و سرعت کمتری داشته باشد (تیک های تونیک).
 • تیک های موتور ساده، انقباضات عضانی کوتاه مدت نامنظم در یک قسمت بدن (به ویژه در پلک، عضلات گردن و شانه) می باشند.
 • اما تیک های موتور کمپلکس به صورت حرکات پشت سر هم در عضلات مجاور است که معمولا در سر یا یک اندام رخ می دهند.
 • تیک های صوتی ساده به صورت صاف کردن گلو، هق هق کردن و یا ایجاد صداهای خاص بی معنی است. اما نوع کمپلکس این تیک ها می تواند به صورت دشنام دادن (Coprolalia) باشد.
 • یک نکته بسیار مهم و اختصاصی در انواع تیک های عضلانی، تمایل درونی و یا احساس قبلی نسبت به انجام آن است که پس از تیک این احساس نیز برطرف می گردد.
 • البته فرد می تواند به طور اختیاری از بروز حرکات تیک حداقل تا مدت کوتاهی جلوگیری نماید. هرچند که این جلوگیری به قیمت ایجاد اضطراب در بیمار است.

مانند سایر اختلالات حرکتی، تیک ها با استرس افزایش می یابند، اما برخلاف سایر اختلالات حرکتی، ریلکس شدن بیمار (مانند تماشای تلویزیون) نیز سبب افزایش میزان این تیک ها می شوند!

اگرچه تیک ها در حین خواب کاهش می یابند، اما برخی از موارد نادر اختلال حرکتی می توانند در تمامی مراحل خواب ادامه پیدا کنند.

دکتر ناصر مهربان، متخصص مغز و اعصاب در تهران از مجهزترین دستگاه های روز دنیا در تشخیص بیماری های عصبی-روانی کودکان و درمان آن ها استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید از طریق زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵
لازم به ذکر است با مراجعه به صفحه اینستاگرام دکتر ناصر مهربان می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

عت ایجاد تیک های عضلانی

 • اولیه

اسپورادیک: تیک های صوتی یا حرکتی گذرا یا مداوم، تیک هایی با شروع پس از بلوغ، سندرم توره

ارثی: سندرم توره، بیماری هانتینگتون، دیستونی اولیه، نوروآکانتوسیتوزیس

 • ثانویه

عفونت ها: انسفالیت ها، کروتزفلد جاکوب، کره سیدنهام

دارویی: محرک ها، لوودوپا، کاربامازپین، فنی تویین، فنوباربیتال، ضد جنون ها

توکسین: منوکسید کربن

اختلالات کروموزومی: و سایر علل عقب ماندگی ذهنی

سایر موارد: تروما به سر، استروک، سندرم های نوروکوتانئوس، اسکیزوفرنی، بیماری های دژنراتیو

تیک در مردان سه برابر شایع تر از زنان می باشد. این بیماری ممکن است، به کرات توسط سایر پزشکان متخصص ویزیت شده باشند. مثلا برخی به دلیل صاف کردن مداوم گلو توسط متخصصین ENT و یا به دلیل پلک زدن های مکرر توسط چشم پزشک ها و یا به علت اختلالات رفتاری همراه توسط روانپزشک ها ویزیت گردند.

سندرم توره

سندرم توره TS از مهم ترین اتیولوژی های تیک است. در پسران شایع تر و در سن شروع بیماری ۹-۲ سالگی است. به طور کلی برای تشخیص اختلال توره لازم است که تیک های متعدد حرکتی یا حداقل یک تیک صوتی در یک فرد زیر ۱۸ سال دیده شود.

نشانه های اولیه این سندرم شامل:

تیک های موتور کرانیال مانند: پلک زدن مداوم، تکان دادن سر و یا حرکت متناوب در قسمت تحتانی صورت است.

تیک های صوتی مانند: هق هق کردن و یا صاف کردن گلو و یا اشکال کمپلکس آن مانند: دشنام دادن (Coprolalia) نیز شایع است. در طی زمان برخی انواع تیک ها افزایش و یا کاهش می یابند و یا با تیک های جدید جایگزین می شوند.

معموا میزان تیک ها تا جوانی رو به افزایش دارد و سپس به تدریج کاهش یافته و در بلوغ میزان آن ها از لحاظ شدت و فرکانس هردو کاهش می یابد.

اختلالات رفتاری همراه آن شایع است که از جمله می توان به اختلال سلوک، سندرم نقص توجه به همراه هیپراکتیویتی (بیشتر در پسران) و اختلالات وسواسی اجباری (بخصوص در دختران) اشاره نمود.

راه های درمان قطعی تیک عصبی
راه های درمان قطعی تیک عصبی

راه های درمان تیک عصبی

شایان ذکر است که تیک عصبی درمان قطعی ندارد اما قابل کنترل است. باید توجه داشت که درمان تیک فقط در مواردی توصیه می گردد که وجود آن سبب اختلال واضح در امور اجتماعی و شخصی و یا تحصیلی بیمار گردد.

 • قرص برای درمان تیک عصبی

 1. Typic Antipsychotics

می توان تا رسیدن به دوز دلخواه، به تدریج دوز دارو را افزایش داد تا به حداکثر ۱۵ میلی گرم در روز (در دو یا سه دوز منقسم) رسید.

 • مدت تجویز دارو بستگی به نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب و پاسخ درمانی بیمار دارد.
 • اغلب در درمان تیک های ناشی از سندرم توره تجویز می گردد. این دارو در سندرم توره بسیار موثرتر از هالوگریدول است و بیماران بهتر آن را تحمل می کنند.
 • می توان یک روز در میان دوز دارو را افزایش داد تا به حداکثر دوز روزانه ۱۰mg رسید.
 • در کودکان کمتر از ۱۲ سال، ۰.۰۵mg/kg هر شب موقع خواب تجویز می گردد و می توان دوز را با فواصل سه روزه افزایش داد تا به حداکثر دوز ۰.۲ m/kg/day رسید. این دوز نباید بیش از ۱۰mg باشد.
 1. Antipsychotics

می توان به تدریج دوز دارو را افزود تا به ۲-۸mg/day در دوزاژ منقسم رسید.

 1. Tetrabenzine

این دارو نباید با مهارکننده های MAO تجویز گردد و حداقل دو هفته بین قطع آن ها و شروع تترابنازین فاصله وجود داشته باشد.

 • می توان به تدریج به دوز دارو افزود و دارو را تا حداکثر ۱۰۰mg/day در دوزاژ منقسم تجویز نمود.
 • در صورت وجود اختلالات رفتاری می توان از سایر داروها جهت کنترل آن استفاده نمود.
 • مثلا در صورت وجود اختلالات وسواسی_اجباری می توان از SSRI ها و در صورت وجود سندرم نقص توجه به همراه هیپراکتیویتی می توان همزمان از محرک های سیستم عصبی مرکزی مانند کلونیدین و یا متیل فنیدیت استفاده نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه نمایید.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

22 پاسخ

 1. من تقریبا از ۱۳سالگی شروع شد الان بعد از ۷.۸ سال هنوز ادامه داره چیزایی هم بهش اضافه شده ولی یادمه یه مدت قطع شده بود اما دوباره ۲ساله شروع شده و روی زندگیم تاثیر گذاشته باعث سردرد و خستگی میشه سعی میکنم کنترل کنم اما مدام باید برای انجام ندادنش بهش فکر کنم
  اخر روز تشدید میشه به علت خستگی اما در شرایط عادی که نه استرسی هست نه هیجانی باز هم هست

  1. سلام
   نیاز به درمان دارویی دارد. جهت درمان و بررسی های لازم بهتر است مراجعه حضوری داشته باشید تا بتوان پس از بررسی های دقیق درمان صورت گیرد

    1. سلام
     جهت جایگزین نمودن داروی خود به متخصص اعصاب و روان مراجعه نمایید. این نوع داروها حتما از سوی پزشک تجویز گردد لذا بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

 2. من تو خیلی ازجاهای بدنم تیک دارم ولی بدترازهمه تیک گردنمه بخدا اعتماد به نفسو همچیمو ازم گرفته بیشتر تو جمع تیکم بیشتر میشه بخدا نمیتونم بعضی مواقع سرمو بلند کنم سریع گردنم شروع میکنه به لرزیدن اعصابمو خورد کرده همش به خودم تلقین میکنم چیزی نیست ولی فایده ای نداره روز به روز شدید ترم میشه خستم کرده ایا واقعا درمان داره؟؟

 3. سلام مدت زیادی است تیک عصبی دارم و برای درمان آن به تجویز پزشک قرص رهاکین ۵۰۰ را مصرف می کنم . و سوالی که دارم این است آیا در صورت نخوردن این دارو آیا باز هم تیک خواهم داشت ؟

  1. سلام

   تیک درمان قطعی ندارد و با دارو و سایر روش ها تیک کنترل می شود بعد از قطع دارو امکان حمله وجود دارد.

 4. با سلام
  ما خواستگاری دختری رفتیم که میگن چشماش تیک عصبی داره می خواستم ببینم این مساله مشکل سازه؟ چیز جدی به حساب میاد یانه؟
  ممنون

  1. سلام
   تیک عصبی اختلالی در روند زندگی ایجاد نخواهد کرد. در صورت تمایل می توانید ازدواج کنید زیرا مشکلی برای شما پیش نخواهد آورد.

 5. سلام من وقتی عصبی میشم و بحث میکنم چشم چپم شروع میکنه ب سرعت و مداوم ب چشمک زدن ولی در حالت عادی همچون چیزی تقریبا اتفاق نمی افته الان حدود چهار پنج ماهی هست شروع شده…ایا باید فقط منتظر بشم خودش بره یا برم دکتر؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتی که هر روز با این عارضه و مسئله مواجه هستید بهتر است مراجعه کنید تا سریعا تحت درمان قرار گیرید

 6. درود.
  دکتر جان من صاحب پسرى شش ساله بسیار باهوش هستم. از همان اول متوجه حساسیت هاى بیش از حد او نسبت به خیس شدن، برچسب لباس و حتى جوراب پوشیدنش که اذیت مى شد بودم و فکر مى کردم بهتر مى شود. کم کم تکرار یک رفتار محو مثل نگه داشتن دست به حالت سیگار کشیدن رخ داد که حس مى کردم از این کار خجل است و اخیرن دو ماه است که صدایى شبیه قورباغه از حلق درمى آورد و مرتب خم مى شود و زمین را چنگ مى زند. دکتر اسپریدون تجوبز کرد و سه هفته است با دوز رو به پیشرفت مى خورد اما وضعیت بدتر هم شده . بى نهایت غمگینم خواهش
  مى کنم کمکم کنید.
  بااحترام

  1. سلام دوست عزیز
   برای این حالات داروهای مختلفی وجود دارد که می توانید از داروهای خانواده دیگری غیر از ریسپریدون استفاده نمایید.

 7. سلام برادر من عقب مونده ی ذهنی هست.الان ۲۱ سالشه. از بچگی تاالان خیلی دکتر بردیم بهتر شده ولی نه زیاد. الان تیم عصبی شدید گرفته تازگیا.صداهای بدی ازخودش درمیاره.. میخاستم بدونم آیا درمان داره؟ یا حداقل تیک هاشو بشه درمان کنیم خیلی بهتره. لطفا راهنمایی کنین ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بله قابل درمان است و نگران نباشید بهتر است برای بررسی های لازم و درمان به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

  1. سلام دوست عزیز
   به طور معمول کمبودهای ویتامینی، مصرف قهوه و استرس می تواند از عوامل بروز تیک شود. در صورت آنکه این عامل پایدار بماند بایستی توسط متخصص مغز و اعصاب مورد بررسی و معاینه قرار بگیرید.

 8. سلام وقت بخیر پسر من از ۱۲ سالگی تیک های عصبی مختلف داره و چند ساله که زیر نظر دکتر هست و الان ۱۷ سالشه متاسفانه اصلا بهتر نشده .ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  1. سلام دوست عزیز

   تیک راهکارها و درمان های مختلفی دارد،ممکن هست همه راه کارها در افراد مختلف به یک اندازه پاسخگویی نداشته باشد و بایستی بیشتر بررسی شوند تا درمان مناسب خودشون رو بگیرند

 9. متشکر آقای دکتر
  فقط چه ویتامینی باید مصرف کنم ؟؟
  یعنی کمبود چه ویتامینی باعث این امر میشه؟؟
  و اینکه من اصلا مصرف قهوه ندارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *