لوگو دکتر ناصر مهربان
دست درد و روش های درمانی

درد دست و روش های درمان آن

دست درد یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که می تواند بسیار برای افرد آزار دهنده باشد و سبب ناتوان شدن افراد شود. بسیاری از افراد ممکن است این را در طول زندگی خود تجربه کنند. از عللی که سبب درد دست می شوند می توان به درد ناشی از دست، استخوان ها، تاندون ها و مفاصل، درد عصبی دست، آسیب عروق خونی و … اشاره کرد. این درد می تواند د هر ناحیه از دست از جمله بازو ،آرنج،ساعد ،مچ  و انگشت ها را شامل شود. در این مقاله در خصوص علل درد دست و روش های درمانی آن برای شما بازگو خواهیم کرد.

چه عللی سبب درد دست می شود؟

برخی عوامل سبب دست درد می شوند. برخی از این عوامل به شرح زیر است :

استرس

بسیاری از مشکلاتی که در طول زندگی  برای شما ایجاد می شود ناشی از استرس و اضطراب می باشد و همچنین بسیاری از درد هایی که برای آنها دلیلی پیدا نمی شود به علت استرسی که تجربه می کنید ایجاد می شوند استرس دلایل ذهنی زیادی دارد  که بخش های مختلف بدن از جمله دست ها را تحت تاثیر قرار می دهد اما تشخیص اینکه منشا این درد ها ناشی از مشکلات و آسیب مربوط به دست است یا استرس  باپزشک متخصص می باشد.

درد عصبی دست

یکی از دلایل ایجاد درد عصبی  دست استرس و اضطراب می باشد.علائم درد عصبی  دست بسیار متنوع است و میتواند به انواع مختلف بروز کند. اصلی ترین درمان برای این نوع درد برطرف کردن منبع استرس و مراجعه به روانپزشک می باشد .الگوی درد عصبی دست چندان ثابت نیست و میتواند هر دودست و یا یکی از دستان رادرگیر کند از علائم آن میتوان به لرزش دست اشاره کرد و همچین علائمی مثل بی حس شدن ،گزگز کردن، گرفتگی و بیقراری اشاره کرد.

درد استخوان دست

درد استخوان دست میتواند به علت تروما به دست یا شکستگی استخوان باشد و علائمی مانند ورم و کبودی بی حسی و ضعف که در این موارد با مراجعه به پزشک متخصص میتوان از وجود شکستگی مطلع شد.

درد مفاصل دست

از علت های اصلی درد مفاصل بیماری آرتریت می باشد التهاب یک یا چند مفصل در هر جای بدن را آرتریت میگویند که  شایع ترین آن،آرتروز و آرتریت روماتویئد یا روماتیسم مفصلی است که یک بیماری خود ایمنی است و باعث التهاب مزمن مفاصل می شود. این بیماری می تواند دامنه ی حرکتی دست ها را تحت تاثیر قرار بدهد و با پیشرفت بیماری، بیمار ممکن است  قادر به خم ویا صاف کردن دست نباشد.

علل-درد-دست

درد تاندون دست

تاندون بافتی است که عضلات را به استخوان متصل می کند وتاندونیت یا التهاب تاندون ها در دست گاهی باعث ایجاد دردمی شود که این درد در شانه،آرنج،و مچ دست ممکن است احساس شود که غالبا به دنبال استفاده مکرر در تاندون ها ایجاد می شود.

سندروم تونل کارپال

عصب مدین از ساعد و کف دست عبور کرده و حس کف دست و انگشتان را تامین می کند. هنگامی که این عصب  در مچ دست تحت فشار باشد موجب سندروم تونل کارپال می شود. این سندروم با حرکات تکراری در دست، مچ دست و انگشتان ایجاد شده و میتواند منجر به درد وبی حسی و خارش و سوزن سوزن شدن در بازو ،کف دست و انگشتان شود.

بیش تر بخوانید : گزگز دست و پا

سندروم تونل کوبیتال

گیرافتادگی عصب اولنار در ناحیه آرنج باعث ایجاد درد در این قسمت شده  و ایجاد بی حسی آرنج به پایین و گزگز کردن دست می شود.

بیرون زدگی دیسک بین مهره ای در گردن

دیسک ها به صورت بالشتک یا صفحه های کوچک بین دو مهره در ستون فقرات هستند و فشارهای وارد شده به ستون فقرات راجذب می کنند. همچنین باعث خم شدن و انعطاف پذیری ستون مهره های شما می شوند. اگر دیسک گردن شما دچار آسیب شود موجب درد ،بی حسی، ضعف احساس سوزن سوزن شدن و سوزش در بازو می شود .

حمله قلبی، آنژین یا درد قفسه سینه

درد قفسه سینه که در اثر کاهش خونرسانی به بافت قلب  ایجاد می شود . این درد ممکن است به بازو ها شانه ،گردن و پشت  کشیده  شود و همچنین ممکن است با احساس فشار در قفسه سینه،تهوع ، تنگی نفس و سر گیجه همراه باشد. این درد نباید با درد دست اشتباه گرفته شود ممکن است در یک یا هر دو دست باشد وتشخیص ثانویه با پزشک متخصص می باشد.

شانه یخ زده

در قسمت بالایی بازو و شانه گاهی اوقات درد همراه با محدودیت حرکتی وجود دارد که اصطلاحا به آن شانه یخی گفته می شود در آن بافت های اطراف شانه سفت شده در نتیجه شانه بی حرکت می شود و گاها ایجاد بی حسی می کند.

دلایل دیگر دست درد

نقرس

در رفتگی آرنج  و انگشتان دست

 رگ به رگ شدن یا کشیدگی انگشتان دست

 نرمی استخوان

کیست گانگلیون

و

.

.

 برای درمان دست درد چه اقداماتی لازم است، و چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

اغلب اوقات درد دست یا درمان های ساده برطرف می شود با این حال شرایطی وجود داردکه به درمان فوری توسط  پزشک احتیاج دارند که این علائم عبارتند از:

عدم توانایی برای خم کردن انگشتان یا مشت کردن دست

بی حسی و گزگز کردن  در انگشتان یا دست که در حال بدتر شدن است

دردی که با درمان ساده بهبود نیابد

تغییر شکل دست یا انگشتان پس از آسیب دیدگی

درمان

استراحت کردن:  دلیل بسیاری از مشکلات دست سندروم استفاده بیش از حد از دست یا انجام حرکات تکراری است.گاهی درد دست  بااستراحت کردن و زمان دادن و بدون هیچ گونه درمان بیشتری برطرف می شود.

آتل: در شرایطی که درد شما بیشتر است و استراحت کردن به اندازه کافی علائم را کنترل نمی کند، استفاده ازیک آتل ساده به دست شما اجازه استراحت کردن می دهد و در نتیجه التهاب فروکش می کند.

گذاشتن کمپرس یخ: یخ ابزاری مفید برای کنترل التهاب و تسکین درد است.شما می توانید با استفاده از یخ روی ناحیه دچار درد، التهاب و تورم را کاهش  داده  و در عین حال درد را کنترل کنید.

استفاده از گرما: اعمال حرارت اغلب تاثیر خوبی دارد.گرما یک عامل تشکیل دهنده و شل کننده عضلات است.

داروهای ضد التهاب:  دارو های ضد التهاب  برای تسکین التهاب و درد مفید هستند.ممکن است این داروها عوارض جانبی داشته باشند و شما باید قبل از مصرف آن ها با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

درمان میگرن قطعی

میگرن یکی از اختلالات شایع است. سردرد تیپ میگرن یکی از انواع سردرد است که در صورت بروز لازم است