لوگو دکتر ناصر مهربان
Search
Close this search box.
درمان سردرد در طب سنتی

درمان سردرد در خانه با طب سنتی

درمان سردرد در خانه با طب سنتی امکان پذیر شد! سردرد یکی از مشکلات شایعی است که ممکن است تجربه کنید. در برخی موارد، درمان خانگی می‌تواند به کاهش سردرد کمک کند. البته باید توجه داشته باشید که این مشاوره‌ها نهایتاً به عنوان توصیه‌های عمومی مطرح می‌شوند و در صورت بروز سردرد مزمن یا شدید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. در زیر چند راهنمایی برای درمان خانگی سردرد آورده شده است که در صورت بروز می توانید از آن بهره ببرید.

راهنمای درمان سردرد در خانه

 • استراحت و آرامش: استراحت کافی و آرامش می‌تواند به کاهش سردرد کمک کند. تلاش کنید در محیطی آرام و بدون صدا و یا نور قوی قرار بگیرید و استراحت کنید.
 • کاهش استرس: استرس یکی از عوامل مهم در بروز سردرد است. روش‌های مدیریت استرس مانند یوگا، تمرین تنفس عمیق و ماساژ می‌توانند به کاهش سردرد کمک کنند.
 • کم‌کردن تنش عضلانی: تنش عضلانی نیز می‌تواند باعث سردرد شود. تکنیک‌های آرامشی مانند تمرینات کششی و تمدید عضلات گردن و شانه می‌توانند به کاهش سردرد کمک کنند.
 • کاهش تحریکات محیطی: برخی تحریکات محیطی مانند نور روشن، صداهای بلند و بوهای شدید می‌توانند سردرد را تشدید کنند. در صورت امکان، تلاش کنید این تحریکات را کاهش دهید و در محیطی آرام قرار بگیرید.
 • استفاده از کمپرس: استفاده از کمپرس یخ یا گرم ممکن است به کاهش سردرد کمک کند. می‌توانید یک دستمال را در آب سرد یا آب گرم خیس کرده و روی ناحیه دردناک قرار دهید.
 • استفاده از ماساژ: ماساژ نرم و آرام قسمت‌های دردناک مانند گردن و شانه می‌تواند تنش عضلانی را کاهش داده و سردرد را تسکین دهد.
 • آب‌نوشیدن: کمبود آب می‌تواند عامل بروز سردرد باشد. مطمئن شوید که به میزان کافی آب می‌نوشید و سعی کنید همیشه یک بطری کوچک اب به هماره خود داشته باشید.
درمان سردرد در خانه

چرا درمان سردرد خانگی موثر نیست؟

توجه داشته باشید که این راهنمایی‌هانهایتاً به عنوان توصیه‌های عمومی مطرح شده‌اند و در صورت بروز سردرد مزمن یا شدید، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین، اگر سردرد شما به صورت مکرر و مزمن رخ دهد یا با علائم دیگر همراه باشد، ممکن است نیاز به تشخیص و درمان حرفه‌ای داشته باشد. بنابراین مراجعه به بهترین متخصص مغز و اعصاب به همراه کنترل محرک های سردرد می تواند موثر باشد.

درمان سردرد در طب سنتی

در طب سنتی، برخی روش‌ها و تکنیک‌های درمانی برای درمان سردرد وجود دارد. البته، همچنان توصیه می‌شود در صورت بروز سردرد مزمن یا شدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در زیر چند روش درمان سردرد در طب سنتی آورده شده است:

 • ماساژتراپی با روغن: استفاده از روغن‌های ضد التهاب و ضد سردرد مانند روغن نعناع و روغن رزماری می‌تواند به کاهش سردرد کمک کند. این روغن‌ها را می‌توانید به مقدار کمی در ماساژ استفاده کنید.
 • گیاهان دارویی: برخی گیاهان دارویی مانند زنجبیل، نعناع، زعفران می‌توانند خواص ضد سردرد داشته باشند. می‌توانید از این گیاهان به صورت چای یا عصاره استفاده کنید.
 • ماساژ: ماساژ نقاط تحت فشار روی صورت، گردن و شانه می‌تواند به کاهش تنش عضلانی و سردرد کمک کند. می‌توانید از روغن‌های ضد سردرد یا روغن‌های گیاهی همراه با ماساژ استفاده کنید.
 • تغییرات در رژیم غذایی: برخی مواد غذایی مانند شکلات، آجیل، گوجه فرنگی و غذاهای حاوی ترشیجات می‌توانند عوامل تحریک کننده سردرد باشند. در صورت مشاهده ارتباط بین مصرف این مواد و سردرد، توصیه می‌شود از آن‌ها خودداری کنید.

درمان سردرد با گلاب

استفاده از گلاب به عنوان روش درمانی برای سردرد در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گلاب خواص ضد التهابی و آرام‌بخشی دارد. در زیر چند روش استفاده از گلاب برای درمان سردرد آمده است:

 • استنشاق گلاب: می‌توانید تعدادی قطره گلاب را به آب گرم اضافه کرده و بخورید و همزمان با تنفس عمیق بوی خوب گلاب را استنشاق کنید. این کار می‌تواند تنش عصبی را کاهش داده و سردرد را تسکین دهد.
 • ماساژ با گلاب: می‌توانید گلاب را به تعدادی قطره با روغن پایه مختلف مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کنید و به آرامی در ناحیه مورد درد ماساژ دهید. این ماساژ می‌تواند تنش عضلانی را کاهش داده و درد سردرد را تسکین دهد.
 • کمپرس گلاب: یک دستمال را در گلاب خیس کنید و روی ناحیه دردناک قرار دهید. اجازه دهید دستمال به آرامی روی پوست خشک شود. این کار می‌تواند به تسکین سردرد کمک کند.

سخن آخر

درمان سردرد در خانه با طب سنتی از روش های مختلفی تشکیل شده است. بهتر است کسانی که این مشکل را دارند، محرک های سردرد را شناسایی کرده و به این تریب با راهکار های خانگی و بهره گیری از طب سنتی به درمان بپردازند. اما در اکثر مواقع سردرد های طولانی و ادامه دار موجب افت کیفیت زندگی افراد می شود. به این ترتیب لازم است به بهترین دکتر درمان سردرد در تهران مراجعه شده و سبک زنگی سالم علاوه بر درمان پیش گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

درمان میگرن قطعی

میگرن یکی از اختلالات شایع است. سردرد تیپ میگرن یکی از انواع سردرد است که در صورت بروز لازم است