چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » درمان میگرن
۲۴ دقیقه
درمان میگرن

درمان میگرن

آنچه می خوانید...

در سرتاسر جهان میگرن ناتوان کننده ترین بیماری در بین بیماری های مغز و اعصاب و ششمین بیماری ناتوان کننده به صورت کل در بین همه بیماری ها می باشد. این بیماری یکی از اختلالات بسیار شایع با زمینه فامیلی قوی بوده که با سردردهای دوره ای معمولا یک طرفه و اغلب ضربان دار مشخص می شود که در بچگی، نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود، به صورت عود کننده می باشد و بتدریج با افزایش سن به سمت کاهش تعداد حملات پیش می رود.

میگرن
میگرن

میگرن چیست و چند نوع میگرن وجود دارد؟

میگرن به دو شکل بالینی عمده وجود دارد: ۱. میگرن با پیش درآمد (اورا) یا میگرن کلاسیک و ۲. میگرن بدون پیش درآمد یا میگرن معمول. میگرن معمول نسبت میگرن کلاسیک بیشتر دیده می شود. هر یک از انواع میگرن در مقدمه با تغییرات خلقی و اشتها همراه هستند. میگرن با اورا با یک اختلال عملکرد عصبی، اغلب بینایی شروع شده، به دنبال آن طی دقایق تا ساعت ها سردرد نیمه سر و گاها دوطرفه و در بعضی مواقع همراه با تهوع و گاه استفراغ عارض شده که تا ساعت ها یا یک روز و یا بیشتر طول می کشد.

میگرن بدون اورا با شروعی غیرمنتظره طی دقایق یا بیشتر به صورت سردرد نیمه سر افزاینده یا با شیوع کمتر، سردرد منتشر با یا بدون تهوع، استفراغ مشخص شده که سپس الگویی  همانند میگرن با پیش درآمد را دنبال می کند. حساسیت به نور، صدا و اغلب بوها (فوتوفوبی، فونوفوبی و اسموفوبی) در هر دو نوع وجود داشته و تشدید یافتن با حرکات سر رایج می باشد. در صورت شدید بودن سردرد بیمار سعی به خوابیدن در اتاقی آرام و تاریک دارد. ماهیت یکطرفه بودن  و ضربان دار میگرن بارزترین ویژگی آن در مقایسه با انواع دیگر سردرد می باشد. هر بیمار تمایلی برای درگیری یک سمت جمجمه نشان داده اما منحصرا این طور نیست و بعضی حملات در سمت دیگر سر روی می دهند.

ماهیت ارثی میگرن کلاسیک با رخداد  آن در ۶۰ تا ۸۰ درصد موارد در چندین عضو خانواده از یک نسل و نسل های متوالی روشن شده است. شیوع فامیلیال میگرن معمول نسبتا پایبن تر می باشد.

بررسی دو قلوها و فامیل پترن ثابت مندلی را  در هیچ یک از فرم های کلاسیک و یا معمول نشان نداده است. فرم های خاصی از میگرن نظیر میگرن همی پلژیک فامیلیال یک اختلال تک ژنی ناشی از کانال های یونی بوده است.میگرن با یا بدون اورا اختلال مشخصأ شایعی است. شیوع میگرن در بین افراد سفید پوست، آفریقایی و آسیایی به ترتیب در زنان حدود ۲۰، ۱۶ و ۹ درصد و در مردان ۹، ۷ و ۴ درصد بوده است. در افراد میگرنی بیش از ۳ حمله در ماه داشته و بسیاری نیاز به استراحت و کم کردن شدید فعالیت های روزمره دارند، ممکن است شروع میگرن در بچگی باشد اما معمولا در نوجوانی یا جوانی شروع می گردد.

در بیش از ۸۰ درصد بیماران، شروع قبل از ۳۰ سالگی بوده و باید در نسبت دادن سردردهایی که برای اولین بار بعد از این سن ظاهر شده به میگرن احتیاط کرد هرچند که استثنائاتی نیز وجود دارد.

در زنان جوان، سردردها اغلب حین دوره قبل از قاعدگی (premenstural) روی داده، و در حدود ۱۵ درصد این موارد، حملات منحصرأ حوالی قاعدگی می باشند که میگرن قاعدگی نامیده می شوند، (catammenial migrain). میگرن قاعدگی مربوط به افت استرادیول است. امروزه دریافته اند که اثر هورمونهای جنسی بر روی سردرد پیچیده  تر می باشد. میگرن در ۸۰-۷۵٪ زنان طی سه ماهه دوم و سوم حاملگی تمایل به از بین رفتن داشته و در بعضی دیگر نیز با تعداد حملات کم ادامه می یابد. با شیوع کم حملات میگرن یا علائم نورولوژیک همراهشان اولین بار حین بارداری (معمولا در سه ماهه اول) ظاهر می شوند.

گرچه شیوع و شدت میگرن با افزایش سن معمولا کاهش می یابد اما ممکن است در بعضی زنان یائسه میگرن بدتر شود درنتیجه ممکن است استروژن تراپی افزایش یابد یا به طور پارادوکس انسیدانس سردردها را کاهش دهد. استفاده از قرص های ضدبارداری با افزایش تعداد  و شدت میگرن همراه بوده در موارد نادر منجر به اختلال نورولوژیک دائمی می گردند.

بعضی بیماران حملات میگرن را به بعضی رژیم های غذایی مربوط می دانند – به ویژه شکلات، پنیر، غذاهای چرب، پرتقال،گوجه و پیاز – سیر – بادام زمینی – کاکائو – قهوه بعضی از این مواد غذایی سرشار از تیرامین اند که به عنوان فاکتور برانگیزاننده در میگرن مقصر شناخته شده است. الکل به ویژه شراب قرمز یا شراب شیرین، در بعضی افراد به طور منظم  ایجاد حمله کرده و در بعضی دیگر سردردها به طور تقریبا ثابت با قرار گرفتن در معرض نورهای درخشان با محرک های حسی قوی، حرکت ناگهانی سر، یا با تغییرات سریع در فشار بارومتریک ایجاد می شوند. مصرف زیاد کافئین یا محرومیت آن نیز عامل برانگیزنده رایجی می باشد.

میگرن با اورا اغلب بلافاصله پس از بیدار شدن شروع شده اما می تواند در هر زمانی روی دهد. ممکن است در روز قبل از حمله تغییرات خفیفی در خلق (گاهی حتی به شکل انرژی زیاد یا یک حس خوب بودن)، گرسنگی یا آنورکسی، گیجی یا خمیازه های مکرر وجود داشته باشد و سپس ناگهان یک اختلال بینایی معمولا متشکل از فلاشهای سفید یا نقرهای غیره سازمان یافته و یا ندرتا نورهای رنگی (photopsia) ایجاد شود که به دنبال آنها ممکن است بزرگ شدن نقطه کور همراه با تورهای چشمک زننده (scintillatings scotoma) یا خطوط زیگزاگ خیره کننده (شبیه برج های یک قصر که در نتیجه fortification spectra یا Teichopsia نامیده شده) ظاهر شوند.

بعضی دیگر از بیماران از تاری دید و با دید مه آلود شاکیند همانند نگاه کردن از بین شیشه های دودگرفته یا انحرافات موجی ایجاد شده توده مدل گرمای برخاسته از آسفالت. این هالوسینیشن های درخشان به آهستگی برای چند دقیقه در عرض فیلد بینایی حرکت کرده و ممکن است جزیره ای از فقدان بینایی (visual loss) برجای بگذارند (اسکوتوم) این اسکوتوم ها معمولا هرمونیموس بوده (بخش های متناظری از فیلد بینایی هر چشم را درگیر می سازند که منشاء آنها را از کورتکس بینایی نشان می دهد). بیماران اغلب این علائم بینایی را به یک چشم نسبت می دهند تا به بخش هایی از فیلد هر دو چشم، اختلالات عملکرد عروق رتین و عصب بینایی  نیز در بعضی از موارد ذکر شده هر چند که تیپیک نمی باشند.

علائم لوکالیزه دیگر نسبت به علائم بینایی شیوع کمتری دارندو شامل: بی حسی و سوزن سوزن شدن لب ها، صورت و دست، گیجی خفیف، ضعف یک بازو یا ساق، اختلال تکلم، ناپایداری در راه رفتن هستند. تنها یک یا تعداد اندکی از فنومن های نورولوژیک در هر بیمار بروز کرده و معمولا در هر حمله کم و بیش یکسان هستند.

میگرن
میگرن

در صورتی که ضعف یا بی حسی از یک بخش بدن به بخش دیگر گسترش یابد یا اگر یک علامت  نورولوژیک به دنبال دیگری ایجاد شود، نسبتا به آهستگی طی دقایق رخ می دهد (نه طی ثانیه ها همانند تشنج یا به طور همزمان در تمام بخش های بدن همانند TIA) علائم بینایی یا نورولوژیک معمولا کمتر از ۳۰ دقیقه و گاهی نیز بیشتر طول می کشند. با برطرف شدن آنها، یک درد مبهم یک طرفه که شدت آن به آرامی افزایش می یابد رخ داده و به یک سردرد ضربان دار (معمولا اما نه همیشه در همان سمت اخلال عملکرد مغزی) پیشرفت می کند.

در پیک سردرد (طی دقایق یا در عرض یک ساعت)، ممکن است بیمار مجبور به دراز کشیدن و اجتناب از نور (فوتوفوبی) و صدا (فونوفوبی) شود. نور تحریک کننده بوده و ممکن است باعث درد گلوپ شده و یا به صورت خیره کننده (بیش از حد درخشان) درک شود. تهوع و استفراغ نیز ممکن است روی دهد. سردرد برای ساعت ها و گاه برای یک روز یا حتی بیشتر طول کشیده و همیشه ناخوشایندترین ویژگی بیماری می باشد. عروق گیجگاهی پوست سر  نیز ممکن است حساس  شوند. این سردرد با زور زدن یا تکان دادن سر و بدن تشدید می گردد. فشار روی عروق پوست سر یا شریان کاروتید ممکن است موقتا درد را کم کند و برداشتن فشار درد را بیشتر می سازد.

بین حملات، بیمار میگرنی نرمال می باشد. در گذشته بر این باور بودند که شخصیت میگرنی خاصی به صورت سرسخت بودن، ریژیدیتی رفتار و تفکر، باریک بین و کمال گرا (perfectionism) وجود دارد. همچنین ارتباط میگرن به اپی لپسی کم است. به هر حال انسیدانس تشنج در بیماران میگرنی و خویشاوندان آنها نسبت به جمعیت عادی به طور ناچیزی بالاتر بوده، سندروم هایی نیز وجود داشته که هر دو اختلال را دربر می گیرند.

در بعضی از بیماران حملات میگرنی تمایل به رخداد در دوره های خستگی  و یا بعد از روزهای زیاد انجام یک کار سخت یا تنشن دارند. اختلالاتی همچون بیماری حرکت، احساسات مبهمی از عدم ثبات دید و تطابق، حساسیت به پترن های مخطط، غش و سمپتوم های حسی زودگذر در یک سمت بدن در افراد میگرنی بیشتر تظاهر یافته اند. به هر حال میگرن یک پروفایل طولانی مدتی داشته و بیماری فامیلیالی است که بعضی موارد زیر را شامل می شود.

  1. کولیک در شیر خوارگی
  2. بیماری حرکت
  3. دردهای شکمی دوره ای
  4. سنکوپ
  5. سردردهای ناشی از فعالیت
  6. حساسیت به الکل
  7. سردردهای سینوسی، تنشی، قاعدگی

این ها مارکرهای نسبتا وابسته بیماری بوده و وجود آن ها در یک بیمار یا اعضای خانواده حداقل باید از نظر علل آلترناتیو جهت درد کرانیال مورد توجه قرار گیرند.

اشکال مختلف میگرن

انواعی از تظاهرات در میگرن روی می دهند، ممکن است سردرد به طرز مستثنایی شدید و با شروع ناگهانی باشد (Crash migrain یا سردرد thunderclap) و در نتیجه خونریزی ساب آراکنوئید را محتمل سازد. پرسش دقیق در این موارد نشان می دهد که سردرد حقیقتأ سریع به پیک خود نرسیده بلکه در طی چند دقیقه ایجاد شده است. با این وجود، افتراق این نوع سردرد hunderclap از SAH تنها با بررسی CSF و تصویربرداری مغز میسر می شود.

گاهی ممکن است سردرد قبل و یا همراه با اختلالات نورولوژیک میگرن با اورا باشد. گرچه میگرن به طور تیپیک یک طرفه است با این حال درد می تواند در نواحی پیشانی، گیجگاهی و یا کاملا منتشر باشد.

ممکن است ۲ جزء از ۳ جزء اصلی میگرن – شامل اختلالات نورولوژیک، سردرد و ناراحتی های گوارشی وجود نداشته باشد. برای مثال با افزایش سن، تمایل بیشتری به سردرد وجود داشته و تهوع شدت کمی یافته و در نهایت تنها اختلال نورولوژیک برجای مانده که خود آن نیز با تعداد  کمتری عود می کند. فرمی از اورای بینایی خالص بدون سردرد بعدی (میگرن بدون سردرد یا migrain dissocie) نیز وجود دارد. جزئیات اختلالات بینایی از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند. بی حسی و سوزن شدن لب ها و انگشتان یک دست، اختلال بلع  یا یک اختلال تکلم گذرا و ضعف نیمه بدن  به ترتیب از نظر شیوع در رتبه های بعدی قرار می گیرند. ندرتا کوری ناگهانی و گذرا یا یک همی آنوپی در شروع حمله میگرن، فقط با یک سردرد خفیف همراه بوده است.

میگرن مرتبط با عادت ماهانه Menstrual Migraine

در برخی موارد در زنان، عود حملات سردرد میگرنی با دوره ی عادت ماهیانه مرتبط است. این ارتباط را می توان به سه دسته تقسیم نمود:

True Menstrual Migraine(TMM)

  1. در این شکل، حملات در روزهای ۲- تا ۳+ سیکل ماهانه رخ می دهد. (۷% موارد میگرن در خانمها)
  2. شکل شایع تر، رخ دادن حملات سردرد در کل سیکل است اما فرکانس و یا شدت آن در دوره ی عادت ماهانه افزایش می یابد. شیوع این نوع میگرن شامل ۶۰% زنان میگرنی است.
  3. شکل آخر آن Premenstrual Migraine است که در روزهای ۷- تا ۳- قبل از دوره ی عادت ماهانه رخ داده و در واقع بخشی از Premenstrual syndrome (PMS) است.
میگرن-قاعدگی
میگرن قاعدگی

درمان حملات حاد میگرن مرتبط با سیکل ماهانه

درمان حملات حاد، تفاوتی با درمان میگرن غیر مرتبط با سیکل ماهانه ندارد.

حملات خفیف را می توان با استامینوفن و یا NSAID درمان نمود. حملات متوسط تا شدید با تریپتال های خوراکی درمان می شود و در صورت تهوع و استفراغ شدید می توان از تریپتال های تزریقی استفاده نمود.

DHE (DihydroErgotamin) و نورولپتیک ها نیز در درمان آن قابل استفاده اند.

درمان پروفیلاکتیک میگرن مرتبط با سیکل ماهانه

درمان پروفیلاکتیک در این میگرن با صلاحدید پزشک و در صورت شدت و بالا بودن فرکانس حملات انجام می گردد. پروفیلاکسی به دو نوع سیکلیک (PeriMenstrual) و یا مداوم (nonCyclic) تقسیم می گردد.

پروفیلاکسی سیکلیک اغلب در زنانی تجویز می گردد که دوره ماهانه منظم داشته و میگرن آن ها نیز از نوع TMM می باشد. دارو معمولا چند روز قبل از شروع خونریزی تجویز و تا خاتمه آن ادامه می یابد.

در زنانی که شروع سیکل آن ها قابل پیش بینی نیست، پروفیلاکسی مداوم تجویز می گردد.

درمان پروفیلا کتیک هورمونی نیز جهت میگرن های مرتبط با سیکل ماهانه موجود است که بیشتر در شکل TMM کاربرد دارد. برخی انواع آن شامل:

داروهای ضدبارداری خوراک حاوی استروژن و پروژسترون

طول مدت تجویز دارو  ۳ -۴ ماه است.

داروی Dnanzol به مدت شش ماه تجویز گردیده و سپس قطع می گردد. شروع مجدد دارو طبق صلاحدید پزشک و پاسخ بیمار تعیین می گردد.

دارو فقط در فاز لوتئال تجویز می شود.

میگرن و ocp ها

بروز و شدت و شکل میگرن با مصرف داروهای ocp نیز در رابطه است. گاهی میگرن در زمان شروع مصرف داروهای ocp آغاز می گردد. گاهی نیز میگرن قبلی، پس از شروع مصرف این داروها تشدید می گردد.

گاهی هم شکل میگرن با مصرف ocp تغییر می کند، به عنوان مثال میگرن بدون اورا تبدیل به میگرن به اورا می گردد.

اما در برخی موارد مصرف ocpسبب بهبود و یا کاهش حملات بویژه در زنانی که میگرن مرتبط با سیکل قاعدگی دارند، می گردد.

نکته مهم در استفاده از ocpها، توجه به این مطلب است که مصرف ocp در زنان میگرنی سبب افزایش ریسک حوادث عروقی (مثلا استروک های ایسکمیک مغزی) می گردد. پس باید قبل از تجویز ocp در زنان میگرمی موراد ذیل را مد نظر داشت.

 

شناخت و ارزیابی ریسک فاکتورهای ایسکمیک بیمار

تشخیص نوع میگرن بویژه شکل همراه با اورا به بیمار یادآوری نماییم که سیگار را قطع نماید.

درمان ریسک فاکتورهای مثل هیپرلیپیدمی و هیپرتانسیون تجویز ocp های بدون استرادیول در زنان با ریسک  فاکتورهای متعدد

داروهای با دوز بالای اتینیل استرادیول جهت استفاده ی روتین توصیه نمی گردد و در صورت  لزوم داروهای حاوی دوراژ کمتر اتینیل استرادیول تجویز گردند.

حدود پانزده درصد زنان جوان در دوره قبل از قاعدگی دچار سردردهای میگرنی می شوند، به این نوع میگرن، میگرن قاعدگی گفته می شود و ناشی از افت استروژن می باشد.

به طور معمول میگرن این دسته از افراد در طول دو ماهه دوم و سوم بارداری تمایل به خفیف شدن و از بین رفتن دارد ولی احتمال دارد فردی که سابقه میگرن را ندارد در طول دوران بارداری دچار سردردهای میگرنی شود.

معمولا با افزایش سن و یائسگی سردرد کاهش پیدا کرده و تا حدودی از بین می رود، ولی در یک خانم مسن و یائسه ممکن است سردردهای میگرنی شروع شود و تعداد حملات بیشتر شود.

میگرن بازیلر

فرم کمتر معمولی از سندرم میگرن به  همراه علائم ساقه مغز که معمولا اطفال با یک سابقه خانوادگی از  میگرن هستند، ابتدا دچار فنومن های بینایی شبیه اختلالات بینایی میگرن تیپیک شده با این تفاوت که آنها تمام فیلد بینایی هر دو چشم را در بر می گیرند (ممکن است کوری کورتیکال گذرا روی دهد).

سرگیجه، تلوتلو خوردن، ناهماهنگی (incoordination) اندام ها، دیس آرتری و پارستزی در هر دو دست و پاها و گاهی در اطراف دهان، ممکن است به همراه علایم بینایی وجود داشته باشند. این علائم ۳۰-۱۰ دقیقه طول کشیده و به دنبال آن سردرد که معمولا سردرد اکسیپیتال (پس سری) است ایجاد می شود. بعضی از بیماران در زمان شروع سردرد ممکن است غش کنند و یا گیج و منگ  شوند که تا چند ساعت یا بیشتر پایدار بماند. استثنا یک زنگ خطری از کوما یا فلج چهار اندام وجود دارد.

علائم تقریبا شبیه علائم ناشی از ایسکمی در قلمروی عروقی شریان های مغزی خلفی و قاعده ای بوده در نتیجه میگرن بازیلر آرتری یا میگرن ورتبر و بازیلار نامیده می شود. گرچه این نوع میگرن در کودکان و نوجوانان رایج تر است اما در طیف وسیع سنی روی داده، زنان و مردان را کم و بیش یکسان درگیر می سازد. به هر حال این شرایط همیشه خوش خیم و گذرا نیستند.

میگرن افتالموپلژیک ورتینال

میگرن افتالموپلژیک (میگرن چشمی) سردرد یک طرفه عود کننده ای بوده که همراه با ضعف عضلات خارج چشمی می باشد. یک فلج گذرای عصب زوج ۳ به همراه پتوز، (افتادگی پلک) با یا بدون درگیری مردمک، تابلوی رایج بوده، ندرتا عصب ۶ درگیر می شود.

 این اختلال در کودکان شایع است. فلج چشم اغلب روزها یا هفته ها  بیشتر از سردرد طول می کشند؛ پس از حملات زیاد مکرر، یک میدریاز جزئی و به ندرت افتالموپارزی (فلج چشمی) ممکن است به طور دائمی باقی بماند.

در بعضی موارد اختلال بینایی تک چشمی با اسکوتوم، آرتریول های رتین باریک شده و ندرتا خونریزی های رتینال نیز گزارش شده است. چنین رویدادی، میگرن رتینال یا صحیح تر میگرن چشمی نامیده می شود چرا که گردش خون رتین یا سیلیاری ممکن است درگیر شده باشد. به هر حال در بالغین سندرم سردرد، افتالموپارزی یک طرفه و از بین رفتن دید می تواند علل جدی تری از جمله آرتریت تمپورال داشته باشد.

میگرن به دنبال ضربه به سر

 ضربه به سر تقریبا با هر درجه ای در فرد مستعد می تواند سردرد میگرنی را برانگیزد. به هر حال واریان خاصی از میگرن در کودکان و نوجوانان پس از یک ضربه به سر خفیف یا جزئی روی داده که به صورت از دست رفتن دید، سردرد شدید، گیجی، رفتار نامعقول و پرخاشگری می باشد و ساعت ها یا  چندین روز طول می کشد. در واریان دیگری از آسیب جزئی ضعف ناگهانی یک سمت بدن یا اختلال تکلم بدون علائم بینایی و نیز بدون سردرد یا سردرد کم ایجاد شده است. گرچه در چنین مواردی یک شرح حال خانوادگی از  میگرن شایع بوده اما هیچ شرح حالی از فلج اندام های یک سمت (همی پلژی) در اعضای دیگر خانواده وجود نداشته است.

انواع میگرن
انواع میگرن

میگرن در اطفال

میگرن در اطفال ممکن است مشکلات تشخیصی ویژهای داشته باشد چرا که کودک قادر به بیان شرح حال درست نیست. به جای شکایت از سردرد، بچه رنگ پریده و بی حال بوده و از درد شکم شاکی است. استفراغ در اینها نسبت به بالغین شایع تر بوده، ممکن است تب خفیفی نیز وجود داشته باشد. حملات مکرر در گذشته تحت عنوان «سندرم پریودیک» نامیده می شدند.

واریان دیگر در اطفال به صورت سرگیجه (عدم تعادل حمله ای و گهگاهی) و به دنبال آن سردرد می باشد که احتمالا نوعی از میگرن بازیلر یا قاعده ای است. همچنین، بیمارانی وجود دارند با حملات تب و اختلالات گذرا در خلق و خو (معادل سایکیک) و درد شکمی (میگرن شکمی)، که به میگرن نسبت داده شده اند با این حال ماهیت مشکوکی دارند. مواردی از حملات همی پلژی (بدون سردرد) در کودکان و شیرخواران که ابتدا در یک سمت و سپس در سمت دیگر رخ داده و هر چند هفته تکرار شده اند دیده شده است. بهبودی از این حملات کامل بوده است.

همی پلژی متناوب بچگی ممکن است به یک وضعیت دیستونیک ختم شود. ارتباط این شرایط به میگرن همی پلژیک فامیلیال ناشناخته باقی مانده است.تنها مزیت مرتبط ساختن چنین حملاتی به میگرن،جلوگیری از پروسیجرهای تشخیصی و مداخلات جراحی غیر لازم در بیماران بوده با این حال ممکن است باعث ایجاد تاخیر در ارزیابی ها و درمان شوند.

میگرن همی پلژیک فامیلیال

در اختلالی تحت عنوان میگرن همی پلژیک، که اغلب در شیرخواران و اطفال (ندرتا در بالغین) دیده شده، اپیزودهایی از فلج (پارالیزی) یک طرفه وجود داشته که ممکن است بیش از سردرد به طول بیانجامند. این شرایط ناشی از موتاسیون در کانال های یونی است. شایع ترین لوکوس های ژنی شناخته شده (تقریبأ ۵۰٪ موارد)، در ژن کد کننده ساب یونیت آلفای کانال کلسیمی بوده، لوکوس دیگر در ژن مربوط به کانال سدیم پتاسیم و نوع نادری نیز به علت موتاسیون ها در ژن کد کننده ساب یونیت آلفای کانال سدیمی می باشد.

تمام موارد ناشی از این موتاسیون ها نبوده بلکه موتاسیون های دیگری نیز کشف شده اند. بسیاری از موارد غیرفامیلیال میگرن همی پلژیک به علت این موتاسیون ها هستند. انتظار می رود این کانالوپاتیها (channelophies) هم پوشانی کلینیکی و ژنتیکی با بیماری های نورولوژیک دیگر داشته باشند. در واقع ویژگی های مشترکی بین بعضی اشکال ژنتیکی میگرن همی پلژیک فامیلیال و بیماریهای سربلار  دژنراتیو و اپیزودیک دیده شده است.

بی شک مواردی از میگرن اسپورادیک با همی پلژی گذرا بدون ویژگی فامیلیال وجود داشته، علائم نورولوژیک بیش از یک ساعت طول کشیده و در بررسی علل آلترناتیو چیزی یافت نشده است. میگرن همی پلژیک جهت مواردی از استروکهای بدون توجیه در زنان جوان و با بزرگسالان از هر دو جنس، مطرح شده است.

استاتوس میگرن

در بعضی افراد میزان عود حملات میگرن به دلایل توجیه نشده، برای چندین ماه ممکن است افزایش یابد. بیش از ۳ یا ۴ حمله در هفته ممکن است روی داده طوری که اسکالپ در یک سمت به شکل پایدار تندر می گردد. درد ابتدا یک طرفه بوده بعدأ ژنرالیزه و کم و بیش ضربان دار (throbbing) شده و درد پایدار و ناتوان کننده ای روی آن اضافه می گردد. تهوع یا استفراغ در ابتدا شایع بوده اما سپس از بین می رود. تقریبا بدون استثناء یک سابقه میگرن نیز وجود داشته، در حقیقت فقدان سردرد های قبلی علت جدی تری را مطرح می سازد.

استاتوس میگرن گاهی  به دنبال یک ضربه به سر یا عفونت ویرال ایجاد شده اما اکثر موارد هیچ توجیحی ندارد. بهبودی با افزایش دریافت ترکیبات ارگوت یا آگونیست های سروتونین و یا حتی اپیاتها، اغلب تا درجات مشخص امکان پذیر بوده، با این حال گاه از طریق یک مکانیزم ریباند باعث پایدار شدن سردرد می گردند که در چنین مواردی _ باید احتمال میگرن به همراه سردرد تنشن (سردرد میگرن – تنشن یا mixed – pattern ) یا سردرد – analgesic rebound یا سردرد وابسته به ارگوت و آگونیست های سروتونین و یا اعتیاد به نارکوتیک ها را در نظر داشت.

بستری در بیمارستان، قطع تمام داروهای نارکوتیک، برقراری هیدریشن وریدی، کورتیکواستروئید، یکی از آگونیست های سروتونین یا انفوزیون دهیدروارگوتامین IV در بیماران انتخابی اقدامات لازم در این بیماران می باشند.

علت و پاتوژنز میگرن

با توجه به شواهد کلینیکی و تحقیقات انجام شده، تئوری واحدی جهت علت و پاتوژنز میگرن مشخص نشده است، حالات تنش روحی توسط بعضی افراد میگرنی قبل از ایجاد حملات بیان شده، فاکتور ژنتیکی در میگرن دخیل شناخته شده اند.

سالیان زیاد تصور بر این بود که سردرد به علت اتساع و ضربانات بیش از حد شاخه های شریان  کاروتید خارجی است، به ویژه کیفیت ضربان دار سردرد و بهبودی آن با کمپرشن شریان کاروتید مشترک از این عقیده حمایت می کند.  مطالعه ای دیگر حین انجام PET در بیماری که حمله میگرن به همراه تاری دید داشت، کاهش جریان خون اکسیپیتال حین اورا که به آهستگی به سمت قدام پیش می رفت نشان داده شد.

بعضی مطالعات دیلاتیشن شریان تمپورال سطحی را در سمت میگرن حین سردرد نشان دادند. دیلاتیشن مشابهی نیز در شریان MCA حین انجام داپلر ترنس کرانیال مشاهده شد.ارتباط تغییرات واسکولار و سمپتوم های نورولوژیک میگرن قابل توجه است. کاهش جریان خون از یک لوب اکسیپوت شروع شده و به آرامی گسترش می یابد.

یک تئوری آلترناتیو، اورا و فاز دردناک میگرن را به مکانیزمی عصبی که از عصب تریژمینال منشاء می گیرد، مربوط ساخته است این براساس عصب دهی عروق اکستراکرانیال و اینتراکرانیال با فیبرهای غیر میلینه کوچک عصب تریژمینال بوده که هر دو فانکشنال های درد و اتونومیک را برعهده دارد.

این مدل درد میگرن را در گانگلیون تریژمینال توجیه می کند. فعال شدن این فیبرها substanccP پیتید وابسته به ژن کلسی تونین (CGRP) و سایر پپتیدها را به جدا رگ آزاد کرده که سیستم تریژمینال را به ضربانات عروق کرانیال حساس نموده و نفوذپذیری آنها را افزایش می دهد در نتیجه یک پاسخ التهابی را برمی انگیزد. در این مدل مولکول های کوچکی که از پایانه های عصبی مجاور کورتکس آزاد می شوند، پدیده Spreading depression را تحریک می سازند. به هر حال هر دو مکانیزم های نورال و واسکولار دخیل شناخته شده اند.

با توجه به عملکرد آگونیست های سروتونین در میگرن می توان گفت سروتونین (۵HT) به صورت یک مدیاتور هومورال در اجزاء عصبی و عروقی میگرن عمل می کند. سروتونین در شروع سردرد از پلاکت ها آزاد شده و سردرد با تزریق SHT کاهش می یابد. جهت کم کردن عوارض جانبی این ترکیبات به طور سلکتیو بر روی رسپتورهای  اختصاصی عمل می کنند. اخیرا، نیتریک اکساید تولید شده توسط سلول های اندوتلیال به عنوان علت درد میگرنی مطرح شده است. هرچند که دلیل رلیز آن و ارتباط به تغییرات جریان خون روشن نیست. وجود یا فقدان سردرد منحصرا وابسته به فاکتورهای عروقی نیست.

در بیمار میگرنی مسیرهای تریژمینال در یک وضعیت تحریک پذیری پایدار بوده و شاید آنها در پاسخ به اعمال اثر تحریکی هیپوتالاموس بر روی مسیرهای کنترل درد اندوژن به طور دوره ای دیس شارژ می کنند.با وجود همه این فرضیه ها پاتوژنز میگرن به طور کامل توجیه نشده  است.

تشخیص میگرن

تشخیص در صورت وجود هیستوری دقیق، میگرن با اورا معمولا مشکلی در تشخیص ایجاد نمی کند، اغلب، سمپتوم ها به صورت “positive” شروع می شوند نظیرعلایم بینایی، پارستزی، در مقابل سمپتوم های “Negative” مثل اسکوتوم، بی حسی، آفازی و یا پارزی.

به هر حال عدم آگاهی از ماهیت میگرنی سندرم نورولوژیکی که به طور پیشرونده تظاهر کرده و ممکن است بدون سردرد روی دهد، مشکلاتی را به بار آورده است. سردردهای میگرنی مکرر اشکال زیادی را به خود می گیرند، ممکن است افتراق بعضی از آنها از انواع دیگر سردرد دشوار باشد و عموما مشخص نشده که سردردهای میگرنی الزاما باید شدید یا ناتوان کننده باشند.

بخش نورولوژیک سندرم میگرن می تواند یک TIA فوکال اپی لپسی، اثرات بالینی خونریزی های آهسته از یک کلافه عروقی (AVM)و یا یک استروک ترومبوتیک یا آمبولیک را تقلید کند. سرعت آهسته سمپتوم های نورولوژیک میگرن، آن را از اپی لپسی و بیشتر موارد استروک افتراق می دهد. همچنین “positive” بودن علائم آن را از سندرم های معمول استروک مجزا می سازد.

رخداد ثابت میگرن در یک سمت سر، احتمال وجود یک AVM زمینه ای با ضایعات ساختاری دیگر را مطرح می سازد.

در حدود ۵ درصد موارد، سردردها همراه با اورای بینایی بوده که آنها را از میگرن نورولوژیک غیرقابل افتراق می سازد. در اکثر این موارد، AVM در ناحیه اکسی پوت و در سمت سردرد بوده است. تقریبا نیمی از بیماران با AVM و سردرد فامیلی هیستوری میگرن داشتند. به هر حال روشن نیست آیا AVM می تواند علت سردردهای مکرر شبه میگرنی باشد یا خیر. البته با توجه به شیوع بالای میگرن در جمعیت عمومی این امکان وجود دارد که این همراهی یافته اتفاقی باشد.

درمان میگرن
درمان میگرن

درمان میگرن

درمان میگرن به ۲ بخش تقسیم می شود: ۱. کنترل حمله حاد و ۲. پیشگیری که شامل هر دو مدیکیشن و تعدیل سبک زندگی می باشد. زمان شروع درمان یک حمله، حین فاز نورولوژیک یا در مقدمه شروع سردرد می باشد. در صورت خفیف بودن سردردها، خود بیماران دریافته اند که آسپرین، استامینوفن و یا داروهای NSAID درد را کنترل می کنند.

ممکن است پاسخ درمانی از یک NSAID به NSAID دیگر متفاوت باشد بنابراین توصیه شده در حملات متوالی سردرد ۲ یا ۳ ترکیب امتحان شود و یا در صورت لزوم دوزهای بالاتر استفاده گردد. در حملات شدید میگرن، سوماتریپتان یا یک آگونیست سروتونینی دیگر یا ارگوت ها نظیر ارگوتامین یا دی هیدروارگوتامین موثرترین شکل درمان بوده مصرف آنها در اوایل حمله درست بعد از اورا یا در شروع سردرد ایده ال می باشد.

درمان پروفیلاکسی

در افراد با حملات میگرنی مکرر سعی در پیشگیری از سردرد اهمیت دارد. حدود یک چهارم بیماران با توجه به تعداد و شدت سردرد نیازمند فرم هایی از درمان پروفیلاکتیک می باشند. درمان پروفیلاکتیک شامل تعدیل روشهای زندگی. مصرف دارو ها و در موارد مقاوم از تزریق بوتاکس استفاده می شود.

بعضی غذا ها حملات سردرد رو بر می انگیزند (شکلات،بادام زمینی،هات داگ،غذاهای دودی شده،پرتقال و شراب قرمز از موارد شایع اند) در صورت امکان باید از این غذا ها اجتناب کرد. محدود نمودن نوشیدنی های کافئین دار نیز ممکن است مفید باشد. اهمیت کنترل فشار ها و تنش ها و اصلاح سبک زندگی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز حملات دارد.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *