لوگو دکتر ناصر مهربان
Search
Close this search box.
درمان سریع میگرن

درمان میگرن قطعی

میگرن یکی از اختلالات شایع است. سردرد تیپ میگرن یکی از انواع سردرد است که در صورت بروز لازم است اقدامات درمانی لازم در این زمینه صورت بگیرد. نکات درمان میگرن و هر آنچه باید بدانید را در این مقاله از سایت دکتر مهربان به شما خواهیم گفت. اگر میخواهید رویکرد های درمانی و کنترلی در این زمینه را بدانید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درمان میگرن

درمان میگرن چگونه است؟

برای رویکرد های درمان میگرن ابتدا باید آن را بشناسید. میگرن یک بیماری سیستمیک است که سیستم های مختلف بدن را درگیر می کند. یکی از بارز ترین علائم آن سردرد است .علاوه بر سردرد، حملات میگرنی ممکن است با حساسیت به محرک های حسی، علائم گوارشی، تهوع، استفراغ و اختلال عملکرد شناختی همراه باشد.

میگرن دومین علت شایع سردرد و شایعترین نوع سردرد در اورژانس ها و کلینیک های عمومی و مغز و اعصاب است. همچنین شایعترین عامل ناتوانی یا کم توانی و باز ماندن از کار و تحصیل و زندگی روزمره در بین اختلالات مغز و اعصاب به شمار می رود. شاید برای شما جالب باشد بدانید که ششمین علت شایع ناتوانی در بین  همه بیماری هاست. به همین دلیل لازم است نکات لازم در درمان میگرن را به خوبی بدانید.

میگرن در واقع یک افزایش حساسیت نسبت به  محرک های محیطی در افرادی است که یک زمینه ژنتیکی و خانوادگی نسبت به این بیماری در خانواده و بستگان درجه یک دارند و دیرتر با این عوامل محیطی تطبیق پیدا می کنند.

۰۱:۴۰
truncate dir-rtl

شما برای پیشگیری از سردردهای میگرنی چیکار می کنید؟

چه زمان باید برای درمان میگرن مراجعه کنیم؟

میگرن معمولا به صورت حملات دوره ای سردرد یک طرفه ضرباندار متوسط تا شدید که با حرکت کردن تشدید می شود در همراهی با حساسیت به نور،صدا و بو تعریف می شود. تهوع و استفراغ یکی از اختلالات شایع همراه با میگرن است.

امروزه ارتباط میگرن با سایر اختلالات ثابت شده است. به همین دلیل است که احتمال بروز برخی بیماری ها در افراد دارای میگرن بیشتر است. از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:  

 • سرگیجه
 • سکته های مغزی
 • اختلالات حافظه
 • صرع و تشنج 
 • بیماری های تحلیل برنده مثل پارکینسون و آلزایمر
 • اختلالات بینایی
 • اختلال حسی در اندام ها
 • اختلال تکلم و تمرکز
 • درد گردن 

به غیر از مورد بالا استرس،اضطراب و افسردگی و همچنین اختلالات خواب نیز در این افراد شایع تر است. مادامی که به این عالئم پی بردید، لازم است برای درمان میگرن اقدام کنید.

درمان سریع میگرن

انواع رویکرد های درمان میگرن

همانطور که در بالا اشاره کردیم، میگرن احتمال بسیاری از بیماری ها و اختلالات را در   فرد افزایش می دهد. به همین دلیل شاید این سوال ایجاد شود که چگونه می توان از اختلالاتی که همراه با میگرن بروز می کند، جلوگیری کنیم؟ موثر ترین راهکار درمان و کنترل میگرن است. هر چه تعداد و شدت حملات میگرن کمتر باشد شانس عوارض بعدی هم کمتر خواهد بود.

درمان میگرن امروزه با استفاده از روش‌های گوناگونی انجام می‌شود که استفاده از این روش‌ها می‌تواند به ‌مرور تعداد حملات میگرن را کاهش دهد. ولی توجه داشته باشید درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد؛ بلکه شما می‌توانید با استفاده روش‌های درمان میگرن با rTMS و بوتاکس درمانی، تعداد دفعات حمله را کاهش دهید. در ادامه علاوه بر این راه‌ها، به بررسی روش‌های دیگری برای درمان میگرن می‌پردازیم.

گزینه‌های درمانی در این زمینه گسترده است. از تغییرات سبک زندگی تا درمان های قوی دارویی از جمله مواردی هستند که برای درمان میگرن به کار  گرفته می شود.

میگرن در برخی بیماران ممکن است بصورت با رویکردهای غیردارویی و تغییر سبک زندگی کنترل و درمان شود، در حالی که در برخی موارد دیگر ممکن است به داروها نیاز داشته باشد و در مواردی که درمان‌ دارویی میگرن موفق نیست، بیمار نیاز به بستری پیدا می کند.

✔ در اکثر بیماران مبتلا به این اختلال لازم است عوامل تحریک کننده میگرن شناسایی و کنترل شود.

در صورت ابتلا به بیماری های زمینه ای نظیر تیرویید، فشار خون و کم خونی ها باید بدانید که تا زمانی که این مسائل درمان نشوند، به برنامه کنترل میگرن شما آسیب وارد می کنند.

دارو‌های پزشکی درمان میگرن

خوشبختانه امروزه به دلیل پیشرفت علم در زمینه پزشکی، دارو‌هایی برای درمان انواع میگرن به وجود آمده است که مصرف این دارو‌ها با توجه به دستور پزشک، اثرات مثبتی روی این بیماری خواهد داشت. در حالت کلی، دارو‌های درمان میگرن مزمن به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

 1. دارو‌های پیشگیری: مصرف این دارو‌ها به صورت منظم و بر اساس دوز‌های مشخص سبب کاهش شدت حملات میگرنی خواهد شد. علاوه بر آن، مصرف این دارو‌ها باعث کاهش تعداد حملات میگرن نیز می‌شود.
 2. دارو‌های مسکن: این کنترل با استفاده از دارو‌های مسکن نیز یکی از روش‌های دارویی است که می‌تواند سردرد میگرن شما را بهبود بخشد. شما باید بعد از بروز حملات، از قرص‌های مسکن استفاده کنید تا درد قطع شود. دقت داشته باشید که نوع داروی خود را با توجه به‌ شدت درد و مدت زمان آن انتخاب کنید. در ادامه چند نوع از بهترین قرص‌های مسکن برای درمان این بیماری را معرفی می‌کنیم.

استامینوفن

یکی از رایج‌ترین قرص‌های مسکن بدون نسخه که توصیه می‌شود، استامینوفن است. توجه داشته باشید که مصرف این نوع از مسکن به طور طولانی ‌مدت می‌تواند باعث سر درد‌های ناشی از مصرف دارو شود و یا حتی زخم و خونریزی در مسیر گوارشی شما ایجاد کند. پس توصیه می‌شود که برای درمان میگرن با قرص، با پزشک خود مشورت کنید.

تریپتانها

دسته‌ دیگر از دارو‌ها برای درمان میگرن شدید، تریپتان‌ها هستند. استفاده از دارو‌هایی مانند سوماتریپتان و ریزاتریپتان قابلیت بلوکه کردن مسیر‌های درد در مغز را دارند و به همین دلیل می‌توانند باعث کاهش درد شوند. انواع مختلفی از این دارو وجود دارند که به صورت قرص، تزریق و حتی استنشاقی برای بیمار تجویز می‌شود؛ اما دقت داشته باشید که مصرف این دارو، برای افرادی که در معرض خطر سکته قرار دارند، توصیه نمی‌شود.

لاسمیدیتان

یکی دیگر از بهترین دارو‌‌های درمان میگرن، استفاده از قرص لاسمیدیتان است. این قرص که اخیراً برای درمان سردرد میگرنی تایید شده است، با کنترل جذب مجدد سروتونین و نوراپی‌نفرین در مغز، اثرات مثبتی بر روی سردرد‌های میگرنی دارد. علاوه بر آن، این قرص بسیار آرام‌بخش و خواب‌آور بوده که می‌تواند سردرد شما را تسکین دهد.

آبروگپانت

آبروگبانت با کنترل فعالیت گیرنده‌های مغز، تاثیر مثبتی روی کاهش درد و نشانه‌های دیگر میگرن دارد. همچنین، آبروگپانت با داشتن عوارض کمتر نسبت به بسیاری از دارو‌های مورد استفاده برای درمان این بیماری، جایگزینی مناسب برای درمان میگرن مزمن است.

درمان میگرن با راهکار های خانگی فوری

باید توجه داشت که در برخی از افراد تغییرات سبک زندگی و در برخی دیگر ترکیب این اصول با درمان دارویی یا موارد دیگر ممکن است موجب کنترل میگرن شود. اما در نظر داشته باشید مصرف دارو بدون توجه به تغییر شرایط زمینه ای و سبک زندگی معمولا با شکست همراه است.

درمان خانگی میگرن

بنابراین مهمترین جنبه در درمان پیشگیری از حملات میگرن داشتن یک سبک زندگی سالم است.

سبک زندگی سالم یعنی داشتن یک برنامه منظم خواب و بیداری، مصرف آب و خوراک سالم ، ورزش منظم و پرهیز از عوامل مضر مثل الکل و دخانیات و مدیریت استرس و هیجانات. برخی از موثرترین مواردی که لازم ات در سبک زندگی سالم در نظر داشته باشید، شامل موارد زیر می شود:

 • داشتن یک برنامه منظم خواب و بیداری حتی در تعطیلات پایان هفته نقش اساسی در کمک به بهبود شرایط میگرن دارد. بناباین لازم است کمتر یا بیشتر از حد معمول نخوابید.
 • در طول روز از میزان آب کافی استفاده بنید بدن کم آب مستعد تاثیر پذیری از سایر محرک هاست. بنابراین به نوعی زمینه سازبروز سردرد میگرنی به حساب می آید.
 • ورزش سبک و منظم  هوازی در مکان سایه با  دمای معتدل نقش بسیار مفیدی در کاهش  تعداد و شدت حملات میگرن دارد. اما لازم است در زمان بروز حملات سردرد به شدت از ورزش و تحرک بیش از حد پرهیز کنید. چرا که حین حمله سردرد، ورزش باعث بدتر شدن اوضاع می شود.
 • یکی دیگر از راه‌های خانگی، استفاده از کمپرس‌های سرد است. در واقع، استفاده از کمپرس سرد می‌تواند با کاهش التهاب و تحریک سلول‌های اعصاب مرتبط با سر، به کاهش درد میگرن کمک کند. بهترین روش استفاده از کمپرس سرد، استفاده از یخ‌ بسته شده در یک حوله یا پارچه نرم است. این کمپرس سرد را بر روی نقطه دردناک سر قرار داده و به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه نگه دارید.

توجه داشته باشید ورزش کردن بدون مصرف آب مساوی است با بروز سردرد در افراد مبتلا

کسی که از داروهای پیشگیری از میگرن استفاده می کند، باید برنامه تغییرات لایف استیل و رژیم غذایی را رعایت کند. بدون رعایت کردن این موارد برنامه های دارو درمانی ممکن است مفید واقع نشود یا پاسخ کامل در کنترل علائم حاصل نشود.

علاوه بر درمان با قرص، شما می‌توانید با استفاده از روش‌های خانگی نیز، سردرد خود را تسکین دهید. این روش از درمان، بدون هیچ عارضه‌ای بوده و جزو بهترین راه‌ های درمان میگرن به‌حساب می‌آید. در ادامه شما را با برخی از راه‌های درمان خانگی این نوع بیماری، آشنا خواهیم کرد.

برخی مواد غذایی را از رژیم خود حذف کنید. رژیم غذایی تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از بروز حملات میگرن دارد. بسیاری از غذا‌ها و نوشیدنی‌ها ممکن است تحریک‌کننده یا تشدید‌کننده میگرن باشند که با حذف آن‌ها می‌توانید به‌راحتی از سردرد‌های میگرنی راحت شوید. برخی از موادی که می‌توانند درد‌های میگرن را در شما افزایش دهند.

روش‌ها و راهکار‌های درمان سریع میگرن

همچنین ماساژ دادن نیز یکی از روش‌هایی است که تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. زیرا ماساژ دادن سبب افزایش سطح سروتونین در بدن شده و در نهایت سیگنال‌های دردی را مسدود می‌کند. بنابراین شما با استفاده از ماساژ دادن انگشتان دست یا پا، صورت، زیر ابرو‌ها، شقیقه‌ها، سر، بینی و پیشانی می‌توانید در کمترین زمان ممکن سردرد خود را کاهش دهید.

همچنین لازم است برخی مواد غذایی را از رژیم خود حذف کنید. رژیم غذایی تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از بروز حملات میگرن دارد. بسیاری از غذا‌ها و نوشیدنی‌ها ممکن است تحریک‌کننده یا تشدید‌کننده میگرن باشند که با حذف آن‌ها می‌توانید به‌راحتی از سردرد‌های میگرنی راحت شوید. برخی از موادی که می‌توانند درد‌های میگرن را در شما افزایش دهند، عبارت‌اند از:

 • هات‌داگ، محصولات گوشتی فرآوری شده و سوسیس
 • انواع شکلات‌ها
 • پنیر‌های آبی، فتا، چدار، پارمسان و پنیر سوئیسی که دارای ترکیبات تیرامین هستند.
 • نوشیدنی‌های الکلی به‌ویژه شراب قرمز
 • خوراکی‌های خیلی سرد مثل بستنی یا نوشیدنی‌های خنک
 • غذا‌های فرآوری شده
 • ترشیجات
 • لوبیا
 • میوه‌های خشک
 • محصولات لبنی مانند دوغ، خامه ترش یا ماست

آیا میان صرع و میگرن ارتباط وجود دارد؟

بهترین راه درمان میگرن

درمان میگرن قطعی با استفاده از روش‌‌های بسیاری صورت می‌گیرد. دقت داشته باشید که راه‌های درمان برای انواع میگرن، باید توسط پزشک عمومی یا متخصص و با توجه به ‌شدت و علائم بیمار، تعیین و تجویز شود. اما استفاده‌ کردن از روش‌هایی که در بالا برایتان به طور کامل شرح دادیم، می‌تواند تاثیر بسزایی در روند درمان شما و همچنین کاهش تعداد و شدت حملات شما داشته باشد. همچنین استفاده از این روش‌ها، کمترین عوارض ممکن را برای شما دارد.

محرک های سردرد را برای درمان میگرن شناسایی کنید

همانطور که اشاره کردیم ، برای کنترل و درمان میگرن لازم است محرک ها شناسایی شود. از جمله شایع ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • الکل؛ بخصوص شراب قرمز و شامپاین و نوشیدنی های تیره و سنگین از محرک های سردرد میگرنی هستند. بنابراین به شدت از مصرف آن خودداری کنید.
 • سرکه و ترشیجات محرک هستند. افراد مستعد میگرن لازم است از مصرف آن ها خودداری کنند. البته سرکه سفید در حد کم  بی ضرر است.
 • قهوه و کافئین و کولا، از محرک های سردرد و از عوامل مزمن شدن سردرد ها هستند. قهوه و کافئین یک عملکرد دو جانبه دارند. هم مسکن سردرد هستند و هم در برخی موارد با توجه به عادت باعث مزمن شدن سردرد می شوند. بنابراین توصیه می شود از مصرف آن خودداری کنید. اگر عادت به مصرف نوشیدنی های کافئین دار دارید، باید هر روز در یک زمان مشخص وبا یک میزان ثابت همیشگی مصرف شود. (برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله رابطه میگرن و کافئین را بخوانید)
 • مرکبات و آب میوه ها: مرکبات ترش،لیمو ترش،پرتقال،گریپ فروت، آناناس میوهای طبع سرد مثل هندوانه نیز محرک سردرد هستند. مصرف ویتامین  Cو اسید سیتریک مشکلی ندارد.
 • سیرو پیاز، از محرک های قوی سردرد هستند. پیاز سرخ شده در غدا کمتر باعث سردرد می شود. اما مصرف پیاز خام و سیر به هر شکلی مضر است.
 • گوشت های فراوری شده: گوشت های کهنه،کنسرو شده، پخته شده مانده، ترش شده یا گوشت هایی که حاوی نیترات یا نیتریت هستند مثل هاتداگ،سوسیس،بیکن،سالامی و غیره محرک حملات میگرن هستند.
 • فراورده های لبنی: فراورده های لبنی کهنه مثل ماست بخصوص ماست ترش دوغ و خامه ترش، پنیر های غیر بسته بندی مثل لیقوان و گوسفندی و پنیر پیتزا نیز از جمله محرک های حملات میگرنی هستند. برای استفاده از لبنیات لازم است از شیر تازه کم چرب در همراهی با مواد طبع گرم مثل عسل و خرما استفاده بکنید. پنیرهای تازه پاستوریزه با عمر تولید و مصرف کوتاه در صورت مصرف همزمان با عسل و گردو نیز مفید هستند.
 • آجیل ها : اکثر انواع آجیل بخصوص  بادام زمینی و فندوق محرک قوی بروز سردرد میگرن هستند. از تمام محصولات آن ها  مثل شکلات و کره بادام زمینی و فندوق دوری کنید. البته در نظر داشته باشید بادام و گردو مفید هستند.
 • مونو سدیم گلوتامات: بسیاری از میان وعده ها و غذاهای آماده ،کنسروها که داری مواد افزودنی هستند محرک سردرد هستند.
 • موز، آلو قرمز، و آووکادو باعث سردرد می شوند. از مصرف این میوه ها تا حد امکان اجتناب کنید.
 • برخی از حبوبات نظیر نخود و عدس باعث سردرد می شوند.
 • استفاده زیاد از موبایل و نور صفحه: موبایل، کامپیوتر و بازی های هیجانی، نورهای آبی و نورهای درخشان و جرقه زننده در مراسمات و میهمانی ها  باعث سردرد می شوند تا حد امکان پرهیز یا تعدیل بکنید.

❌ توجه داشته باشید که محرک های غذایی می توانند ۱ تا ۲ روز پس از استفاده باعث سردرد شوند. پس اگر حین خوردن مثلا پیاز دچار سردرد نمی شوید ولی دو روز بعد دچار سردرد می شوید، سردرد شما می تواند به مصرف پیاز مربوط باشد ❌

تاثیر درمان میگرن چقدر است؟

برنامه پیشگیری از میگرن بسیار مفید است اما در برخی موارد تا زمانی که حداقل ۱ ماه از آن استفاده نکنید، اثر آن را نمی بینید. زمانی که شروع به ترک کافئین می کنید باید بدانید که در ابتدا با افزایش موقت سردرد مواجه می شوید. این برنامه ها نیاز به  ثبات در انجام دارند.

برنامه غذایی به تنهایی ممکن است علائم میگرن را به اندازه کافی کنترل نکند.  در چنین مواردی، اجتناب از برخی داروها (مانند قرص های ضد بارداری) و استفاده از داروهای پیشگیری از میگرن توصیه می شود.

درمان میگرن با دارو ‌های گیاهی، یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌تواند سردرد‌های میگرنی شما را کاهش دهد. توجه داشته باشید که استفاده از دارو‌های گیاهی برای آن علاوه بر کاهش درد می‌تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد. همچنین مصرف این گیاهان، حداقل عوارض برای بدن را دارند. برخی از گیاهانی که می‌توانند تاثیر مثبت داشته باشند، عبارت‌اند از:

 • گیاه آویشن
 • نعناع
 • چای زنجبیل
 • هل
 • دارچین
 • فلفل قرمز
 • بومادران
 • گل مینا
 • رزماری
 • روغن اسطوخودوس
 • دانه گشنیز
 • سنبل‌طیب

شما می‌توانید هر کدام از گیاهان دارویی که در بالا برایتان مطرح کردیم را به صورت دم‌نوش استفاده کنید. همچنین می‌توانید هر کدام از این گیاهان را درون آب گرم ریخته با آن بخور بگیرید. این راه‌حل یکی از بهترین روش‌های درمان میگرن به شمار می‌رود.

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

درمان میگرن قطعی

میگرن یکی از اختلالات شایع است. سردرد تیپ میگرن یکی از انواع سردرد است که در صورت بروز لازم است