چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » سردرد و روزه داری
۴ دقیقه
سردرد و روزه داری

سردرد و روزه داری

آنچه می خوانید...

سردرد مرتبط و منسوب به روزه داری معمولاً یک سردرد غیر ضربان دار منتشر، معمولاً خفیف تا متوسط ​​است که حداقل در طی ۸ ساعت ناشتایی به این علت اتفاق می افتد و معمولا بعد از خوردن غذا برطرف می شود. اگر چه سردرد معمولی که به روزه داری نسبت داده می شود منتشر است، ضرباندار نیست و به طور معمول از شدت خفیف تا متوسط برخوردار است.

در کسانی که سابقه میگرن قبلی دارند سردرد ممکن است به میگرن بدون اورا و پیش درآمد شباهت داشته باشد. سردرد ناشی از روزه داری در افرادی که در شرایط معمول هم دچار سردرد می شوند بیشتر از افرادی که معمولا سردرد ندارند ایجاد می شود.

سردرد و روزه داری
سردرد و روزه داری

علت سردرد ناشی از روزه داری چیست؟

ویژگی های سردرد ناشی از روزه داری به سردرد تنشی بیشتر شبیه است تا میگرن. در بحث علت شناسی علت سردردهای ناشتا و روزه داری نامشخص است. یکی از شایعترین محرک های این سردرد و همچنین سردرد میگرن که گزارش می شود افت قند خون است. سردرد منسوب به روزه داری به طور قابل توجهی در افرادی که سابقه سردرد، به ویژه میگرن دارند، بیشتر است. با این حال، در افرادی که سابقه سردرد کاملاً مشخصی ندارند، روزه داری طولانی مدت نیز ممکن است با ایجاد سردرد همراه باشد.

این امر اغلب در روزه داری های طولانی مدت شرعی دیده می شود و به عنوان ” سردرد های اول ماه رمضان ” و سردرد یوم کیپور” گزارش شده است.

علت سردردهای ناشی از روزه داری
علت سردردهای ناشی از روزه داری

احتمال ایجاد سردرد مرتبط با روزه داری با افزایش مدت زمان ناشتا بودن افزایش می یابد. سردرد مرتبط با روزه داری می تواند در غیاب افت قند خون اتفاق بیفتد، که نشان می دهد سایر عوامل نقش مهمی دارند. بعضی از این عوامل شامل موارد زیر می باشد:

  • ترک و یا بهم خوردن نظم مصرف کافئین
  • مدت زمان و نظم خواب
  • تغییر عادت ها و نظم های چرخشی شبانه روزی
  • کم آبی بدن

پیشگیری از سردردهای ناشی از روزه داری

راه آشکار برای جلوگیری از سردرد ناشتا، رد نکردن وعده های غذایی است. در شرایط غیر منتظره، مانند یک جلسه کار طولانی و یا تاخیر در پرواز و اختلال غیر منتظره در برنامه ها سعی کنید حتی یک غذای کوچک یا یک تیکه قند مصرف کنید، زیرا این ممکن است این همه نیاز بدن شما برای مقابله با سردرد باشد. اگر عادت به مصرف منظم کافئین دارید و درحال برنامه ریزی برای مدت زمان طولانی، مانند دلایل مذهبی روزه داری، هستید در نظر بگیرید کاهش مصرف کافئین طی یک هفته قبل از روزه گرفتن و سپس نوشیدن یک فنجان کامل قهوه در روز اول روزه داری ممکن است در پیشگیری از این سردرد موثر باشد.

پرهیز از مصرف نوشیدنی های مضر مثل چای پر رنگ و قهوه در وعده سحر نیز ممکن است با جلوگیری از بی آبی بدن در طی روز به پیشگیری از این سردرد ها کمک نما.یید. مصرف غذاها و میوه های تازه و آب دار در طی مدت مجاز مصرف مواد غذایی می تواند به حفظ آب در بدن و جلوگیری از کم آبی و سردرد موثر باشد.

پیشگیری از سردردهای ناشی از روزه داری
پیشگیری از سردردهای ناشی از روزه داری

شما می توانید با پزشک خود در مورد شروع یک داروی پیشگیرانه در روز اول، مانند یک NSAID طولانی مدت صحبت کنید.ولی به یاد داشته باشید که هیچ دارویی به ویژه داروهای بدون نسخه، بدون توصیه پزشک خود استفاده نکنید.

درمان سردرد ناشی از روزه داری

از نظر درمان، یک مطالعه اخیر پیشنهاد می کند مصرف بعضی از داروها مثل مهار کننده های سیکلو اکسیژناز ۲، قبل از شروع روزه داری ممکن است در پیشگیری و بهبود این سردردها موثر باشد. این شبیه به تأثیر داروها در پیشگیری از سردردهای میگرنی مرتبط با قاعدگی می باشد.

از آنجا که مهارکننده های COX-2 در بسیاری از کشورها در دسترس نیستند درمان پیشگیرانه با NSAIDS یا تریپتان های با اثر طولانی که دارد، ممکن است گزینه مناسبی در درمان باشد که البته همانطور که ذکر شد بدون هماهنگی با پزشک دارو درمانی مجاز نیست.

سردرد و رفع آن در روزه داری
سردرد و رفع آن در روزه داری

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *