لوگو دکتر ناصر مهربان
Search
Close this search box.
دلایل تشدید سردرد

عوامل تشدید کننده سردرد

اغلب افراد دوره های سردرد را تجریه و یک سوم افراد سردردهای بسیار شدیدی را در طول زندگی تجربه نموده اند. این یکی از شایع ترین اختلالات است. شناخت عوامل تشدید کننده سردرد یکی از مورادی است که لازم است برای این افرد مورد بحث و بررسی قرار گیرد. در این مقاله از سایت دکتر ناصر مهربان بیشتر به این مورد می پردازیم.

هرچند که سردرد در اغلب موارد خوش خیم است اما عدم دقت کافی در بررسی بیمار می تواند پیامدهای خطرناکی را به دنبال داشته باشد. در بررسی بیمار مبتلا به سردرد، لازم است شرح حال مناسب و دقیق از بیمار دریافت شود و مهم ترین ارزیابی ها برای درمان سردرد انجام شود.

این نکته آنچنان مهم است که یکی از بزرگترین نورولوژیست های قرن می گوید که اگر ۳۰ دقیقه را جهت بررسی یک بیمار با سردرد صرف می نمایید باید ۲۹ دقیقه آن جهت بررسی دلیل سردرد و یک دقیقه برای معاینه بیمار باشد.

طبقه بندی انواع سردرد

طبقه بندی ممکن است بر اساس معیار های مختلفی انجام شود. در ادامه برخی از اصلی ترین انواع آن را برایتان شرح خواهیم داد.

سردردهای اولیه

 • میگرن
 • سردرد تنشی
 • کلاستر و سایر علل مانند تریژمینال – اتونوم سفالژیاها

سردردهای ثانویه

 • سردرد مربوط به ترومای گردن یا سر
 • سردرد مربوط به اختلالات عروقی مغز یا گردن
 • سردرد مربوط به ضایعات فضاگیر مغزی
 • سردرد مربوط به مصرف و یا قطع داروها
 • سردرد مربوط به عفونت های مغزی
 • سردرد مربوط به اختلال هموستاز
 • سردرد یا درد صورت مربوط به ضایعات ساختاری جمجمه، گردن، چشم، گوش، بینی، سینوس، دندان، دهان
 • سردرد مربوط به اختلالات روانی
 • نورالژی ها و علل مرکزی درد صورت سایر علل
عوامل تشدید کننده سردرد

عوامل تشدید کننده سردرد میگرنی

سردرد میگرن ممکن است با نور زیاد، عادت ماهانه، تغییرات آب و هوا، قطع مصرف کافئین، خوابیدن به میزان کمتر یا بیشتر از معمول، مصرف الکل، استشمام بعضی بوها تشدید می شود. در بعضی مواقع ترومای فیزیکی و یا حتی عاطفی می تواند زمینه ساز سردرد شود. اگر سردرد بیمار حین خم شدن، بلند کردن اجسام یا سرفه ایجاد شود و یا بدتر شود، باید ضایعات مغزی را در نظر داشت. هر چند که در اغلب موارد این سردردها خوش خیم هستند.

اصلی ترین عوامل تحرک کننده سردرد

 • یکی دیگر از عوامل تشدید کننده سردرد، الکل است.
 • برقراری رابطه جنسی از ددیگر موارد تشدید کننده سردرد است.
 • اصلاح صورت، جویدن آدامس یا خوردن غذا می تواند از دیگر عوامل زمینه ساز سردرد باشد.

البته موارد فوق برای هر شخص ممکن است متفاوت باشد.

۰۲:۱۷
truncate dir-rtl

عوامل تشدید کننده حملات سردرد

فاکتورهای تشدید کننده سردرد

در صورت تشدید سردرد با سرفه یا حرکت ناگهانی سر حتما علل ساختاری داخل مغزی باید مد نظر قرار گیرد. سردردی که با تکان دادن گردن افزایش پیداد کند احتمالا ناشی از علل عضلانی – اسکلتی است. فعالیت در میگرنی ها سبب افزایش سردرد می شود و بیماران میگرنی حین حمله ی سردرد تمایل به استراحت در مکان آرام و تاریک دارند در حالی که بیماران دچار سردرد کلاستر بی قرار می باشند. در صورتی که سردرد بیمار در وضعیت نشستن یا ایستادن افزایش یابد و یا ایجاد گردد. کاهش فشار داخل مغزی علت احتمالی سردرد است.

۰۲:۱۷
truncate dir-rtl

عواملی که حملات سردرد را تشدید می کنند را بشناسید

کنترل عوامل تشدید کننده سردرد

سردرد میگرنی با استراحت در محیط بدون صدا و نور کاهش می یابد. ماساژ موضعی و گرما جهت تخفیف درد در سردرد تنشی موثر است. فشار موضعی روی چشم درگیر یا شریان تمپورال همان سمت و یا گاهی قرار دادن چسم گرم یا سرد در منطقه سردرد، سبب کاهش درد در سردرد کلاستر می گردد. سردرد ناشی از کاهش فشار درون مغزی با دراز کشیدن بهبود می یابد.

در بیمار سردردی باید شرح حال کاملی از نوع داروهای مورد مصرف و یا سابقه مصرف داروها بررسی شود. زیرا در سردردهای شناخته شده (مثل میگرن) می توان به اطلاعات دقیق تری در مورد دارو، عوارض، وابستگی، میزان اثربخشی داروها دست یافت و در مواردی که علت سردرد نامشخص است شاید بتوان سرنخی مناسب جهت یافتن علت، بدست آورد.

سخن آخر

در متن مقاله به عوامل تشدید کننده سردرد اشاره کردیم و دانستیم کنترل این عوامل تشدید کننده نقش گسترده ای در کنترل علائم و بروز آن دارد. شناخت عوامل تشدیدکننده سردرد برای هر شخص متفاوت خواهد بود. بنابراین مراجعه به متخصص برای شناخت دقیق الزامی خواهد بود.

یک پاسخ
 1. سلام دکتر خسته نباشید من ۲۱ سالمه و ناحیه ی پایینی گوش چپ یک درد خفیفی دارم و یک سردرد هم دارم که کم و بیش فعال میشه و با تکان دادن سرم به طور سریع بدتر میشه
  پلک چشمم هم میپره بعضی وقت ها در روز
  ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل چه چیزهایی میتونه باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط