چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » نوار عضله برای تشخیص چیست؟
۳ دقیقه
تفسیر نوار عصب و عضله

نوار عضله برای تشخیص چیست؟

آنچه می خوانید...

تا کنون ممکن است  برای برخی از افراد پیش آمده باشد که یک متخصص مغز و اعصاب برایشان نوار عصب و عضله تجویز کند. اما ممکن است فرد بیمار نداند که این تجویز از چه رو انجام شده است. بسیاری از افراد که تجربه نوار عضله نداشته اند، همیشه درگیر ین مساله هستند که آیا انجام این کار دردناک خواهد بود و یا نه؟ برای تشخیص چه بیماری هایی از این کار استفاده می شود. مطلب پیش رو به شما کمک می کند به پاسخ پرسش تان دست یابید.

نوار عصب برای تشخیص چه بیماری هایی است؟

پاسخ این پرسش که  تست نوار عصب و عضله چیست و  اساسا در تشخیص چه نوع  بیماریهایی تجویز و مورد استفاده پزشک قرار می گیرد؟

ساده ترین و سریع ترین پاسخ به این پرسش این است که (EMG)  و الکترومیوگرافی یا همان نوار عصب و عضله روشی است تشخیصی که سلامت اعصاب و عضلات بیمار  را ارزیابی می کند. همچنانکه می دانید سلامت اعصاب و عضلات، بخش مهمی از مجموعه سلامت فیزیکی و بدنی فرد محسوب می شود، چرا که بدون کارکرد صحیح اعصاب و عضلات، افراد حتی قادر نخواهند بود یک قدم از جای خود حرکت کنند.

مضاف بر این ممکن است افراد از اختلال هایی در اعصاب و عضلات خود شکایت کنند که می تواند پیامد یک بیماری دیگر در حوزه مغز و اعصاب آنها باشد. پس نیاز به بررسی های علمی در این زمینه بوده که تکنولوژی نوار عصب و عضله را به دنیای پیچیده پزشکی وارد ساخته است.

هدف از تست عصب و عضله

دکتر متخصص مغز و اعصاب با انجام این تست قادر است هر نوع اختلال در اعصاب و عمل عضلات و اختلال ها  در سیستم انتقال پیام عصبی  را بررسی نماید.

در مواردی که وجود اشکالی در سیستم عصبی و عضلات بدن بیمار تشخیص داده شده باشد و یا تصور شود که خطایی در پیام رسانی هست، این تست تجویز می شود. این اشکالات بیمار را با عوارض زیر بروز می کنند:

تفسیر نتایج نوار عصب عضله

حال می پرسید نتایجی که از تست نوار عصب و عضله بدست می آید چه کمکی به پزشک می کند؟

باید بگوییم نتایج حاصل از این تست برای کمک به تشخیص دادن و یا تکذیب وجود برخی از انواع بیماری ها، نظیر :

  • دیستروفی عضلانی یا پلی میوزیت که اختلال عضلانی است.
  • بیماری هایی که در آن ها ارتباط میان اعصاب و عضلات متاثر شده است.
  • اختلال اعصاب در خارج از نخاع و یا به بیان دیگر، اعصاب محیطی. (در این باره می توان سندروم تونل کارپال را مثال زد.)
  • اختلال هایی که نورون های حرکتی را متاثر می کنند.

کلام آخر

فراموش نکنید انجام تست  نوارعصب وعضله، امری کاملا تخصصی است که باید به وسیله یک متخصص مغز و اعصاب تجویز شده و توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی انجام گیرد.

چنانچه برای مثال شما ساکن پایتخت باشید و در مطب بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران حضور یافته و  از یک اختلال خاص نزد او شکایت کنید، پزشک، با تجویز یک نوار عصب و عضله گامی مهم در راستای تشخیص بیماری شما بر خواهد داشت. تجویزی که مزید بر معاینات فیزیکی خواهد بود.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *