لوگو دکتر ناصر مهربان
Search
Close this search box.
آر تی ام اس (rTMS)

آنچه که درباره rTMS ( آر تی ام اس) بهتر است بدانیم

rTMS

در مطالعات انجام شده روی افرادی که افسردگی مقاوم به درمان داشتند، ۵۰ تا ۶۰ درصد rTMS را مفید یافتند. حدود ۳۰ درصد از این افراد بهبودی کامل داشتند (علائم آنها کاملاً از بین رفته بود). مانند اکثر درمان های افسردگی، اثرات rTMS دائمی نیست. به طور متوسط، علائم پس از حدود یک سال برمی گردند.

بیش تر بخوانید : درمان بیماری ام اس

آیا rTMS مفید است؟

تصور می‌شود که نواحی از مغز را فعال می‌کند که در افسردگی فعالیت کمتری دارند. اگرچه بیولوژی چرایی عملکرد rTMS به طور کامل درک نشده است، به نظر می رسد این تحریک بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد، که به نوبه خود علائم افسردگی را کاهش می دهد و خلق و خو را بهبود می بخشد.

درمان rTMS چقدر طول می کشد؟

جلسات درمانی ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد و باید ۵ بار در هفته به مدت ۴ تا ۶ هفته انجام شود. برخی از بیماران در طی چند جلسه تغییرات خلقی مثبت را تجربه می کنند.

مضرات احتمالی درمان rTMS چیست؟

لرزش صورت در طول درمان قرمزی پوست در محل قرارگیری سیم پیچ. اضطراب قبل و حین درمان ناراحتی خفیف (معمولاً در پایان اولین درمان از بین می رود).

آیا TMS مغز را ترمیم می کند؟

نه تنها تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال نورون های آسیب دیده در قشر جلوی مغز را ترمیم می کند. همچنین باعث افزایش تولید سروتونین می شود. همانطور که این اتفاق می افتد، می تواند به طور همزمان قسمت های آسیب دیده مغز را ترمیم کند. برخلاف الکتروشوک درمانی (ECT)، بیماران می توانند در طول TMS بیدار بمانند.

میزان موفقیت rTMS چقدر است؟

اکثر ارائه دهندگان TMS دریافتند که TMS بین ۷۰٪ یا ۸۰٪، به این معنی است که اکثریت قریب به اتفاق افراد پس از درمان تسکین قابل توجهی پیدا می کنند. حدود ۵۰ درصد از افراد بهبودی کامل را تجربه می کنند، به این معنی که علائم افسردگی تنها پس از یک دوره درمان وجود ندارد.

آیا rTMS می تواند باعث آسیب مغزی شود؟

آیا TMS می تواند به مغز شما آسیب برساند؟ بسیاری از مردم تعجب می کنند که آیا TMS اثرات نامطلوبی بر مغز خواهد داشت یا خیر. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند دلهره آور باشد، اما بسیاری از مطالعات بالینی هیچ اثر منفی طولانی مدت پس از TMS پیدا نکرده اند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه TMS می تواند باعث تومورهای مغزی، از دست دادن حافظه یا کاهش تمرکز شود وجود ندارد.

نتایج TMS چقدر دوام دارد؟

اکثر بیمارانی که درمان TMS را تکمیل می کنند، به مدت شش ماه تا یک سال از علائم افسردگی رهایی می یابند. نتایج شما همچنین می تواند بیش از یک سال دوام داشته باشد.

چند جلسه rTMS مورد نیاز است؟

آزمایش‌های بالینی و مطالعات طبیعت‌گرایانه نشان داده‌اند که حداکثر اثرات درمانی درمان rTMS با ۲۶ تا ۲۸ جلسه تحریک رخ می‌دهد. به همین دلیل، درمان افسردگی در بسیاری از کلینیک ها شامل ۳۰ جلسه تحریک روزانه است که طی ۶ هفته انجام می شود.

چه کسی باید از درمان TMS اجتناب کند؟

بیماران کمتر از ۱۸ سال یا بالاتر از ۶۸ سال سن. بیماران با سابقه سوء مصرف مواد. بیماران مبتلا به اختلال روان پریشی، مانند اختلال اسکیزوفرنی، اختلال اسکیزوافکتیو، بیماری دوقطبی، یا افسردگی اساسی با ویژگی های روان پریشی.

چرا TMS در درمان همه ی بیماران موثر نیست؟

ممکن است rTMS برای همه به خوبی موثر نباشد. این خطر وجود دارد که علائم بالینی افسردگی در صورت عدم درمان کافی بدتر شود . در برخی از بیماران بویژه آن هایی که دارای اختلال دوقطبی زمینه ای یا اضطراب شدید هستند rTMS می تواند بیش از حد مغز را تحریک کند و باعث تشدید اضطراب ، هراس یا بی خوابی شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

درمان میگرن قطعی

میگرن یکی از اختلالات شایع است. سردرد تیپ میگرن یکی از انواع سردرد است که در صورت بروز لازم است