چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » تغذیه با طعم فشار خون
۱۱ دقیقه
درمان فشار خون با تغذیه مناسب

تغذیه با طعم فشار خون

آنچه می خوانید...

برای کاهش سریع فشار خون چه بخوریم؟

بسیاری از افراد این دغدغه را دارند که؛ برای کاهش سریع فشار خون چه بخوریم؟

در کشور پیشرفته ای مانند آمریکا، از هر سه نفر، یک نفر به فشار خون بالا مبتلاست!!! این بیماری تنها منوط به کشور آمریکا نمی باشد. بلکه کشور عزیزمان ایران نیز در این بیماری صدرنشین جدول می باشد.

اگر فشار خون بالا را کنترل نکنید به انواع بیماری های تحلیل برنده ای مانند: نارسایی قلبی، بیماری های کلیوی و عروقی مبتلا خواهید شد!!!

فشار خون چیست؟

شاید در مرحله ی اول نیاز است با تعریف درست فشار خون آشنا شوید و سپس نسبت به تغذیه ی مناسب برای مهار این بیماری، مطلع شوید.

 • فشار خون در اصطلاح پزشکی به فشار وارد بر واحد سطح جدار شریان ها گفته می شود.

البته در طب پزشکی فشار خون را به زیر شاخه های جزئی تری نیز تقسیم می کنند که عبارتند از:

 • فشار خون دیاستولی

میزان فشار خون در خلال استراحت قلبی در چرخه قلبی.

 • پر فشاری خون ضروری

پر فشاری خون با علت نامشخص، به عنوان پرفشاری اولیه هم شناخته می شود.

فشار خون چیست؟
فشار خون چیست؟
 • پرفشاری خون

فشار خون بالای شرائین به طور مداوم که به صورت فشار سیستولی بالاتر از mmHg۱۴۰ یا فشار دیاستولی بالا تر ازmmHg۹۰ ، تعریف می شود.

 • فشار خون طبیعی

مرتبط با فشار طبیعی خون، که فشار خون سیستولی کمتر mmHg120 و فشار خون دیاستولی کمترmmHg80 است و به صورتmmHg خوانده می شود.

 • مرحله قبل از پرفشاری خون

وابسته به فشار خون و نشانگر افزایش خطر برای پیشرفت پرفشاری خون است. به صورت فشار سیستولی ۱۲۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا فشار دیاستولی بین ۸۰ تا ۸۹ میلی لیتر جیوه، تعریف شده است.

 • پرفشاری خون مقاوم به نمک

افزایش فشار خون که، تحت تاثیردریافت نمک قرار نمی گیرد.

 • پرفشاری خون حساس ب نمک

افزایش فشار خون که تحت تاثیر دریافت نمک قرار گرفته باشد.

 • پرفشاری خون ثانویه

افزایش فشار خون ثانویه به دلیل وجود بیماری دیگر.

 • فشار خون سیستولی

فشار خون در خلال انقباض قلب در چرخه قلبی.

درمان فشار خون با تغذیه مناسب
درمان فشار خون با تغذیه مناسب

درمان صد در صد فشار خون بالا

تغذیه ی مناسب در افراد مبتلا به فشار خون، راه حل بسیار موثر و مفیدی برای کنترل این عارضه می باشد. مواد غذایی مصرفی می تواند این بیماری خاموش ولی خطرناک را تحت تاثیر قرار دهد و وضعیت بیمار را رو به بهبودی ببرد.

متاسفانه افراد مبتلا به فشار خون با عدم رعایت رژیم غذایی مناسب، سلامت خود را به خطر می اندازند و متوجه عوارض نامطلوب جسمانی فراوانی، می شوند.

نگران نباشید می توانید با راهکارهای ساده ای مثل تغییر سبد غذایی، این بیماری را تحت کنترل بگیرید و از عوارض ناشی از آن ایمن بمانید. در ادامه به معرفی غذاهای مناسب برای افراد مبتلا به فشار خون بالا می پردازیم.

لیست غذاهای مناسب برای مهار فشار خون بالا

برای برنامه ریزی غذایی مناسب و موثر در جهت کنترل و درمان فشار خون بالا به موارد زیر توجه نمایید:

تغییر سبد غذایی

روش های مختلف رژیمی جهت کاهش فشارخون وجود دارد. رژیم گیاهخواری در مطالعات تجربی و کارآزمایی های بالینی، با کاهش فشارخون سیستولی همراه بوده است.

به طور اختصاصی رژیم غذایی شامل:

 • گوشت بدون چربی
 • محصولات لبنی فاقد چربی
 • مغزها
 • میوه ها و سبزی ها
 • DASH

جهت متوقف کردن پر فشاری خون؛ به طور متوسط ۶ تا ۱۱ میلی متر جیوه، از فشار دیاستولی خواهد کاست.

 • موثرتر از این رژیم؛ افزودن میوه وسبزی به الگوی رژیمی کم چرب، است.

از آنجا که بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون بالا، وزن بیشتر از حالت طبیعی دارند، شکل کم کالری جهت اثر بخشی بر کاهش وزن و کاهش فشار خون آزمایش شده است.

 • درمقابل رژیم کم کالری، کم چربی اثر بیشتری در کاهش فشار خون سیستولی ودیاستولی دارد.
رژیم غذایی فشار خون
رژیم غذایی فشار خون
مصرف اضافه کلرید سدیم

شواهد از منابع مختلف (مثل مطالعات اپیدمیولوژیک، آزمایشات مداخله ای و متا  آنالیز) از کاهش فشار خون به وسیله کاهش سدیم، در رژیم غذایی حمایت می کند.

مطالعات جمعیتی بزرگ، یک رابطه مثبت بین دریافت سدیم و فشار خون را در محدوده وسیعی از دریافت سدیم ثابت کرده اند.

این مطالعات؛ نشان داده اند که کاهش سدیم با یا (TOPH)، مطالعات تداخلی مثل فاز۲ آزمایشات پیشگیری از پرفشاری خون، بدون کاهش وزن؛ می تواند بروز پرفشاری خون را تا۲۰% کاهش دهد.

متا آنالیزهای متعدد از کارآزمایی های تصادفی کاهش مصرف سدیم، اثر مثبت محدودیت این ماده را بر فشار خون، هم در افراد با فشار خون طبیعی و هم افراد مبتلا به پرفشاری خون تایید نموده است.

 • همچنین رژیم پرنمک در صدمه ارگانی شامل صدمات قلبی-عروقی و کلیوی در افراد با فشار بالا، دخالت دارد.

چنین اطلاعاتی زمینه را برای ارائه راه حل های رژیمی رایج، برای تمام آمریکایی ها مبنی بر محدودیت دریافت ۶ گرم نمک در روز یا در یافت ۴/۲ گرم سدیم در روز و برای افراد مبتلا به پرفشاری خون ۵/۱گرم درروز، آماده می سازد.

 • اصطلاح پر فشاری حساس به نمک جهت مشخص نمودن این افراد به کار رفته است.

این در مقابل اصطلاح پرفشاری مقاوم به نمک است که اشاره به افرادی دارد که فشارشان با کم کردن میزان نمک مصرفی کاهش چشمگیری ندارد.

تصور اخیر در مورد حساسیت به نمک این است که؛ رابطه بین نمک و فشار خون دو دویی نیست.

حساسیت نمک یک توضیح پیوسته، در جمعیت های مختلف دارد و افراد درجات متفاوتی از کاهش فشار خون را نشان می دهند.

 • به طور کلی افرادی که نسبت به اثرات نمک (سدیم) حساس تر می باشند؛ افراد چاق، (از نژاد سیاه میانسال یا افراد دیابتی) ،مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه و یا پرفشاری خون هستند.
 • درحال حاضر هیچ روش عملی برای درمان کاهش فشار خون در افراد مقاوم وجود ندارد.

دکتر ناصر مهربان، متخصص مغز و اعصاب در تهران از مجهزترین دستگاه های روز دنیا در تشخیص و درمان بیماری های عصبی-روانی کودکان و بزرگسالان استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید از طریق زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵
لازم به ذکر است با مراجعه به صفحه اینستاگرام دکتر ناصر مهربان می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

تاثیر کلسیم در فشار خون

مقادیر بالاتر کلسیم با منبع لبنیات، در مقابل کلسیم غیر لبنی با بروز کمتر حمله مغزی، بین زنان و مردان همراه می باشد.

این یافته ها بیان می کنند که اثرات کلسیم بسته به منبع غذایی آن، می تواند متفاوت باشد.

 • پپتیدهای مشتق از پروتئین شیر(بخصوص محصولات شیر تخمیر شده)، عملی مشابه به مهارگرآنزیم مبدل آنژیوتانسین دارند و بنابراین فشار خون را کاهش می دهند.

در حال حاظر طبق گزارش JNC7، رژیم غنی از میوه ها، سبزی ها و محصولات لبنی کم چربی را علاوه بر مکمل های کلسیم برای پیشگیری و کنترل فشار خون افزایش یافته، توصیه می کند.

 • دریافت کلسیم از لبنیات به میزان هدف ۱۰۰۰ تا mg2000 در روز

نحوه مصرف منیزیوم

منیزیوم یک مهار کننده بالقوه انقباض عضلات صاف عروق، است. ممکن است در تنظیم فشار خون به عنوان یک متسع کننده عروقی، نقش داشته باشد.

یک رابطه معکوس بین میزان منیزیوم و فشار خون گزارش شده است. به هر حال در بیشتر مطالعات بالینی، مکمل منیزیوم در تغییر فشار خون  بی اثر بوده است.

رژیم غذایی DASH برغذاهای غنی از منیزیوم شام:

 • سبزی های سبز برگی شکل
 • مغزها
 • نان های غلات کامل

تاکید می کند. به طور کلی منیزیوم با منشاء غذایی، بیشتر از مکمل آن برای پیشگیری و کنترل فشار خون توصیه شده است.

میزان مصرف چربی

گیاه خواران کمتر از همه چیزخواران مبتلا به پرفشار می شوند، حتی اگر دریافت نمکشان تفاوت قابل توجه ای داشته باشد.

رژیم غذایی گیاه خواران، از نظر اسیدهای چرب غیر الکلی، بین سایر مواد مغذی؛ غنی تر و از نظر چربی کل؛ از اسیدهای جز اشباع و کلسترول ضعیف تر است.

 • هم مقدار و هم نوع چربی از نظر اثر بر فشار خون مطالعه شده است.

در چندین مطالعه بزرگ آینده نگر و کارآزمایی بالینی، دریافت چربی تام و اسیدهای چرب خاص، اثر اندکی بر فشارخون داشته است.

تحقیقات اخیر نشان داده است که دوزهای بالای روغن ماهی (میزان متوسط  ۷/ ۳ گرم در روز) می تواند یک کاهش متوسط در فشار خون سیستولی و دیاستولی، به خصوص در افراد مسن مبتلا به فشار خون ایجاد نماید.

 • عوارض جانبی مکمل ها، با روغن ماهی مکرر بوده و شامل آروغ، ناراحتی دستگاه گوارش و بوی بد دهان است. به این دلایل و نیز نیازمندی به دوزهای بالای آن، روغن ماهی به صورت روتین برای کاستن فشارخون توصیه نمی شود.

عواملی غیر از چربی رژیم غذایی، مثل افزایش سطح پتاسیم؛ ظاهرا موجب کاهش فشار خون در گیاه خواران می شوند.

گر چه به نظر نمی رسد که چربی رژیم غذایی، بر فشار خون موثر باشد اما اثر آن ها بر خطرات بیماری های قلبی_عروقی، قویا ثابت شده و بنابراین رژیم TLC جهت پیشگیری از عوارض پرفشاری خون و CVD توصیه شده است.

گرچه اسیدهای چرب ممکن است مستقیما بر فشار خون، اثر نگذارند ولی مشخص شده که یک رژیم غذایی غنی از روغن زیتون، موجب کاهش مصرف داروهای ضد فشار خون تا حد ۴۸٪ می شود.

 • پروتئین سویا عامل دیگری است که ممکن است مسئول کاهش فشار خون باشد.
تاثیر مشروبات الکلی در فشار خون

۵ تا ۷ درصد افزایش فشار خون در جمعیت، نتیجه مصرف الکل است. سه بار نوشیدن در روز (درکل۳ انس)، آستانه افزایش فشار است و موجب ۳mmHg افزایش، در فشار خون (سیستولیک) می شود.

 • جهت پیشگیری از بالا رفتن فشار خون، دریافت الکل درمردان باید کمتر از ۲ بار نوشیدن در روز باشد. در زنان و مردان سبک تر، بیشتر از یک بار نوشیدن در روز توصیه نمی شود.
نقش پتاسیم در رژیم غذایی مبتلایان به فشار خون

در مطالعات مشاهده ای، پتاسیم و فشار خون به طور معکوس، مرتبط  هستند. یعنی دریافت بالای پتاسیم با کاهش فشار خون همراه می شود.

به هر حال متا آنالیزی از این آزمایشات نشان داده که؛ پتاسیم بالای رژیم غذایی می تواند در پیشگیری و کنترل فشار خون موثر واقع شود.

به طور متوسط مصرف مکمل پتاسیم با دوز متعادل ۴/۲ گرم در روز، فشار خون سیستولی را ۴/۴ و ۵/۲ میلی متر جیوه (در افراد پر فشار) و ۸/۱ و ۱میلی متر جیوه در (افراد با فشار طبیعی) کاهش می دهد.

 • اثرات مصرف پتاسیم در سیاه پوستان بیشتر از سفید پوستان است.

همچنین دریافت پتاسیم با مرگ و میر حمله مغزی، نیز مرتبط است. در یک مطالعه کوهورت جمعیتی، دریافت بیشتر پتاسیم با ۳۸% کاهش خطر سکته مغزی همراه بوده است!!!

 • اطلاعات اخیر منتشر شده از سوی NHANES نشان می دهد که؛ دریافت رژیم کم پتاسیم با افزایش خطر حمله مغزی همراه است.

به هر حال اثرات آماری مشخص تری برای رژیم بهبود یافته، ورزش های هوازی، محدودیت الکل و سدیم، مصرف مکمل های روغن ماهی، نسبت به مکمل های پتاسیم؛ یافت شده است.

مقدار زیاد میوه و سبزی هایی که در رژیم DASH توصیه شده، این رژیم را در جهت تامین پتاسیم توصیه شده به وسیله موسسه قلب آمریکا و JNC7 (تقریبا ۴گرم در روز ) مناسب دانسته است.

در افراد با موقعیت های خاص طبی، که با دفع پتاسیم دچار اختلال می شوند (مانند نارسایی مزمن کلیه، دیابت و نارسایی احتقانی قلب)، جهت پیشگیری از بروز هیپر کالمی، دریافت پتاسیم کمتر از ۷/۴ گرم در روز مناسب است.

تاثیر ورزش در کاهش فشار خون
تاثیر ورزش در کاهش فشار خون

تاثیر فعالیت فیزیکی در کاهش فشار خون

افراد کم تحرک ۳۰ تا ۵۰ % بیشتر از افراد فعال در معرض ابتلا به فشار خون هستند. علی رغم مزایای فعالیت فیزیکی و ورزش، در کاهش بیماری ها، بسیاری از آمریکایی ها غیر فعال هستند.

شیوه ی زندگی کم تحرکی در مابقی نژاد ها:

اسپانیایی ها: (۳۳%مرد،۴۰%زن)

سیاهان: (۲۷%مرد،۳۴%زن)

سفیدپوستان: (۱۸%مرد،۲۲%زن)

دردو مطالعه ی متاآنالیز، مزایای ورزش بر فشار خون به اثبات رسید.

 • در اولی مشخص شد که قدم زدن در بالغین به طور متوسط ۲%، فشار خون را کاهش می دهد.
 • در دومی که به صورت ۵۴ کارآزمایی بالینی تصادفی، صورت گرفت، نشان داده شد؛ ورزش های هوازی عامل مهمی در کاهش متوسط فشار خون سیستولی به میزان ۴mmHg و فشار دیاستولی ۲mmHg هستند.

این مسئله صرف نظر از تغییرات وزن افراد است. بنابراین افزایش میزان فعالیت فیزیکی از درجه خفیف تا متوسط (۴۵-۳۰ دقیقه)، در بیشتر روزهای هفته، مسئله مهمی در کنار سایر راه کارها، برای پیشگیری اولیه از پرفشاری خون است.

کلام آخر

در پاسخ به سوال برای کاهش سریع فشار خون چه بخوریم؟ باید گفت، تغییر رژیم غذایی و اضافه کردن مواد مغذی به آن می توان تا حد زیادی با این عارضه مقابله کرد.

در این مقاله به بررسی همه جانبه ی مواد غذایی موثر در کاهش و یا افزایش فشار خون، پرداخته شده است. به خاطر داشته باشید نحوه ی کاهش فشار خون در هر فرد، بسته به شدت این بیماری، سن بیمار، سایر بیماری های زمینه ای، اندازه ی فعالیت بدنی، وزن فرد مبتلا و … متفاوت می باشد.

برای برنامه ریزی مناسب و موثر می توانید از متخصص مغز و اعصاب خوب در تهران، مشورت بگیرید.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.