چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » میوپاتی الکل
۳ دقیقه
میوپاتی-مزمن-الکل

میوپاتی الکل

آنچه می خوانید...

چند فرم از ضعف عضلانی به الکلیسم نسبت داده شده است. در یک نوع، یک ضعف غالبا پروگزیمال و بدون درد طی چند روز یا چند هفته در سیر مصرف طولانی مدت ایجاد شده و با درجات شدیدی از هیپوکالمی (سطح سرمی پتاسیم کمتر ازmEq / L۲) همراه می شود. ترشح ادراری پتاسیم به طور برجسته ای افزایش نیافته و هیپوکالمی احیانا ناشی از اسهال و استفراغ می باشد. به علاوه، سطح آنزیم های کبدی و عضلانی به طور مشخصی بالا رفته است. بیوپسی از عضلات شدیدا ضعیف نکروز single – fiber  و واکوئولیشن را نشان می دهد. درمان متشکل از مصرف کلرید پتاسیم Ⅳ (حدود mEq ۱۲۰ روزانه برای چند روز)، سپس مصرف خوراکی آن می باشد. قدرت تدریجا طی ۱۴-۷ روز برگشته و سطوح آنزیمی به طور پیوسته به نرمال برمی گردد.

میوپاتی-الکل
میوپاتی الکل

یک سندرم میوپاتیک دراماتیک تر که به طور حاد در اوج مصرف طولانی رخ داده و میوپاتی حاد الکلیک نامیده می شود، با درد شدید، تندرنس و ادم عضلات اندام ها و تنه، که در موارد شدید با آسیب کلیوی همراه می باشد، تظاهر می کند.

لزوما افت پتاسیم وجود ندارد، نکروز می‌تواند جنرالیزه یا منطقه‌ای باشد. یک اندام یا قسمتی از آن متورم، دردناک و تندر شدهد که ممکن است ظاهر ترومبوز وریدی عمقی یا انسداد لنفاتیک را پیدا کند.

 فرم سومی از اختلال عضلانی حاد را در الکلیک ها شرح داده شده، که با اسپاسم های عضلانی شدید و ضعف منتشر در سیر یک مصرف پایدار مشخص شد. آنها تعدادی از اینورمالیتیهای بیوکمیکال را در این بیماران، همچنین در الکلیکهای بدون علامتی که قبل از ورود به بیمارستان به شکل پایدار تحت مصرف زیاد بودند ذکر کردند سطح بالای CPK، میوگلوبین اوری، و یک عدم افزایش در اسید لاکتیک خون در پاسخ به فعالیت ایسکمیک از جمله این اینورمالیتیها بودند.

میوپاتی-الکل
میوپاتی الکل

گهگاهی در الکلیک ها ضعف بدون درد تحت حاد یا مزمن همراه با آتروفی عضلات پروگزیمال اندام ها به ویژه عضلات ساق، با حداقل علائم در سگمان های دیستال ساق و پاها مشاهده می شود. این موارد تحت عنوان میوپاتی الکلیک مزمن شناخته شده اند و اثر توکسیک مستقیم الکل را روی عضله نشان می دهند اما اطلاعات ناکافی اند. بعضی از این موارد نکروز فیبرهای عضلانی و علائم دیگری از پلی میوزیت را نشان داده اند اما بیشتر موارد با ماهیت نوروپاتیک بوده اند.بهبودی کامل در صورتی که بیمار الکل را قطع کرده و تغذیه کافی دریافت کند انتظار می رود.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.