چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » وارفارین را بیشتر بشناسیم !
۴ دقیقه
وارفارین را بیشتر بشناسیم

وارفارین را بیشتر بشناسیم !

آنچه می خوانید...

وارفارین یک ماده ضد انعقادی است که جهت پیشگیری از تشکیل لخته در بدن، در مواقع ضروری و یا در مواقع خاص به کار می رود. مثلادر شرایطی که فرد متعاقب ضربه به اندام ها و یا نقص ژنتیکی مبتلا به پیدایش لخته در وریدهای عمقی اندام ها می شود و یا به دلایل متعدد، مستعد تولید لخته در قلب (و احتمال پرتاب شدن آن به برخی اعضاء مثل مغز و کلیه) می باشد و یا به علت وجود یک جسم خارجی در بدن مثل دریچه مصنوعی قلب، استعداد بیشتری به ایجاد لخته دارد، به کار می رود.

موارد استفاده قرص وافارین

این دارو برای درمان لخته های خون (مانند ترومبوز ورید عمقی-DVT یا آمبولی ریوی-PE) و یا برای جلوگیری از تشکیل لخته های جدید در بدن شما استفاده می شود. جلوگیری از لخته شدن خون مضر به کاهش خطر سکته مغزی یا حمله قلبی کمک می کند. شرایطی که خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش می دهد عبارتند از: نوع خاصی از ریتم نامنظم قلب (فیبریلاسیون دهلیزی)، تعویض دریچه قلب، حمله قلبی اخیر، و برخی جراحی ها (مانند تعویض مفصل ران/زانو). وارفارین معمولاً “رقیق کننده خون” نامیده می شود. “، اما اصطلاح صحیح تر “ضد انعقاد” است. با کاهش مقدار برخی مواد (پروتئین های لخته کننده) در خون، به حفظ جریان خون در بدن شما کمک می کند.

 

نحوه اثر وارفارین

وارفارین با جلوگیری از تکمیل واکنش های شیمیایی مورد نیاز برای تشکیل فاکتور های ضد انعقاد، اثرمی کند. اثر وارفارین ۲۴ ساعت بعد از مصرف آن شروع می شود ولی حد اکثر اثر آن غالبا ۳ تا ۵ روز و گاهی ۷ روز بعد ملاحظه می شود به همین دلیل نباید وارافارین از ابتدا با دوزهای بالا شروع شود.

موارد تجویز وارفارین

 1. ابتلاء به لخته در ورید های عمقی اندام های تحتانی و فوقانی
 2. ابتلاء به لخته در شریان های ریوی
 3. ابتلاء به فیبراسیون دهلیزی (نوعی نامنظمی در ریتم قلب) با یا بدون سابقه ایجاد لخته
 4. تعویض دریچه قلبی مصنوعی
 5. مواردی که استعداد زیاد به سکته مغزی مکرر وجود دارد

چه مقدار و چه موقع از روز باید وارفارین مصرف شود؟

از آنجایی که قرص وارفارین توسط کبد تغییر ماهیت داده شده و دفع می گردد و عوامل متعددی مثل ژنتیک تغذیه، داروها بیماری های همراه، روی روند دفع وارفارین تاثیر می گذارند و از آنجا که تاثیر کم و یا خیلی زیاد وارفارین هر دو خطرناک هستند.

باید مقدار وارفارین مصرفی را با انجام آزمایش خون موسوم به PT-INR تنظیم نمود. بنابراین در چند روز اول بعد از شروع وارفارین باید به فاصله کوتاه (مثلا ۳-۴ روز) این آزمایش انجام شود و بعد از تنظیم آن، حداکثر هر ماه PT-INR چک کرد. باید دانست که میزان مصرف قرص وارفارین ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

بنابراین در چند روز اول بعداز شروع وارفارین باید به فاصله کوتاه (مثلا ۳ – ۴روز) این آزمایش انجام شود و بعداز تنظیم آن، حداکثر هر ماه PT-INR چک کرد.باید دانست که میزان مصرف قرص وارفارین ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

 

در حین مصرف وارفارین چه موقع نیاز به انجام PT-INR اورژانس می باشد؟

 1. هرگاه دچار عوارض خونریزی دهنده وارفارین شده باشد
 2. هرگاه نیاز به عمل جراحی اورژانس باشد
 3. هرگاه به دلیل بیماری های دیگر، نیاز به مصرف داروی جدید به مدت حدودا بیش از یک هفته پیدا کردید
 4. هرگاه بیماری که تعویض دریچه قلب شده است احساس تنگی نفس پیدا کند

عوارض وارفارین

 1. عوارض خونریزی دهنده (خونریزی مغزی، خونریزی لثه ها، خونریزی از معده، روده ها، خونریزی از سیستم ادراری، خونریزی جلدی، خونریزی رحمی)
 2. دانه های پوستی
 3. اسهال
 4. ریزش مو
 5. اختلال کبد
 6. عوارض جنینی
وارفارین
وارفارین

در حین مصرف وارفارین، چه ملاحظاتی را باید انجام دهید؟

 1.  از فعالیت ها و تفریحاتی که احتمال آسیب شدید بدنی و یا سقوط دارند اجتناب نمایید.
 2.  به دلیل اثرات تغذیه بر روی اثر وارفارین، باید از تغییر شدید و ناگهانی رژیم غذایی پرهیز نمایید.
 3.  در صورت تمایل به حاملگی (در خانوم ها) حتما باید با پزشک مشورت نمایید.
 4. اگر در خوردن قرص را فراموش کردید به محض به یاد آوردن،دوز قبلی را مصرف نمائید ولی اگر حدودا بیش از هجده ساعت از زمان مصرف قرص شما گذشته است، داروی خود را فقط در موعد بعدی مصرف نمائید و نیاز به مصرف بیش از حد دارو در یک نوبت نیست.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.