چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » بوتاکس درمانی
۴ دقیقه
بوتاکس درمانی

بوتاکس درمانی

آنچه می خوانید...

بوتاکس درمانی

بوتاکس، از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. امروزه از این سم در درمان بیماری و اختلالات عصبی و مغزی نیز استفاده می شود. از بوتاکس در درمان حالت تشنج و یا پیشگیری از انقباضات عضلانی استفاده می شود.

بوتاکس درمانی
بوتاکس درمانی

کاربرد بوتاکس درمانی

انقباض و حالت تشنج

از بوتاکس در درمان اسپاسم و پیشگیری از انقباضات عضلانی استفاده می شود. اسپاسم، حالتی است که با افزایش فشار و کشیدگی در عضلات و هم چنین ریفلاکس تاندون ها همراه می باشد. ضعف عضلانی و فلچ موقتی دست ها و پاها می تواند به دلیل کاهش قدرت و توانایی نورون های حرکتی باشد.

عدم درمان چنین مواردی می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند انقباضات عضلانی و تاندون ها و یا تغییر فرم استخوان ها شود. علاوه بر این، اسپاسم های شدید می تواند کیفیت زندگی فرد را نیز تحت الشعاع قرار دهد.

اقدامات درمانی مانند جراحی ویا مصرف دارو وجود دارد. جالب است بدانید که از بوتاکس می توان در درمان اسپاسم نیز استفاده کرد، البته این نکته را در نظر داشته باشید که بوتاکس درمانی زمانی تجویز می شود که اسپاسم مانع از انجام کارها و فعالیت های روزانه شود.

هدف اصلی از درمان اسپاسم، حفظ قوای عضلانی و فراهم کردن توانایی انجام کارها برای بیمار می باشد. با این که نظر قطعی در خصوص مدت زمان بوتاکس درمانی وجود ندارد، اما این روش، اولین خط درمانی اسپاسم های فوکال و ناحیه ای می باشد.

اسپاسم می تواند ناشی از سکته، فلج مغزی و یا آسیب های مغزی- نخاعی نیز باشد، که به بررسی هر یک می پردازیم.

سکته

اسپاسم، نوعی اختلال حرکتی است در افراد بزرگسالی که دچار سکته شده اند. با بوتاکس درمانی، شاهد بهبود و کاهش کشیدگی عضلانی خواهیم بود.

فلج مغزی

فلج مغزی، یکی از شایع ترین اختلالات حرکتی در کودکان می باشد. حتی با وجود پیشرفت های انجام شده در زمینه پزشکی، متاسفانه احتمال ابتلا به فلج مغزی هم چنان بالاست. بوتاکس درمانی، از جمله اقدامات موثری است که به کاهش انقباضات ناشی از فلج مغزی کمک می کند.
بوتاکس درمانی در فلج مغزی، روشی است ایمن و موثر و بعد از درمان، راه رفتن برای کودک راحت تر خواهد بود، به خصوص اگر همزمان، فیزیوتراپی نیز انجام شود.

دکتر ناصر مهربان متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با متخصص مغز و اعصاب خوب در تهران می توانید با شماره ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر ناصر مهربان مراجعه کنید .

آسیب مغزی

حدود نیمی از بیمارانی که از ناتوانی فیزیکی رنج می برند، دچار آسیب های شدید مغزی هستند و به درمان های ویژه ای نیاز دارند. در چنین شرایطی نیز می توان از مزایای بوتاکس درمانی بهره برد. بوتاکس به عنوان درمان ثانویه در کنترل اسپاسم تجویز می شود .

به ندرت پیش می آید که از بوتاکس به عنوان تنها گزینه درمان اسپاسم استفاده شود و معمولا درمان هایی مانند فیزیوتراپی و یا آتل نیز در نظر گرفته خواهد شد. بوتاکس، از انقباضات عضلانی پیشگیری می کند. استفاده از آتل نیز به ثابت نگه داشتن مفصل کمک می کند.

آسیب شبکه عصبی بازویی از جمله بیماری هایی است که به دلیل بر هم خوردن تعادل و انقباض عضلانیریال فرد در انجام کارهای خود ناتوان خواهد شد. علی رغم فیزیوتراپی، شاهد ادامه یافتن انقباض خواهیم بود.

بوتاکس درمانی، به بهبود عدم تعادل در عضلات و محدود کردن کشیدگی در ناحیه آرنج کمک می کند، به خصوص اگر همزمان اقداماتی مانند فیزیوتراپی نیز دنبال شود. پیش از تزریق بوتاکس، مزایا و یا عوارض احتمالی این شیوه درمانی باید بررسی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه نمایید .

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.