لوگو دکتر ناصر مهربان
درمان فوری سردرد

درمان سردرد با راهکارهای فوری خانگی

درمان سردرد چگونه امکان پذیر است؟ آیا می توان سردردهای شدید را با اقدمات فوری التیام بخشید؟ برای آشنایی با درمان سردرد ابتدا لازم است انواع آن را بشناسید. در این مقاله از سایت دکتر ناصر مهربان قصد داریم به هر آنچه لازم است در ارتباط با انواع راهکار های درمانی سردرد بدانید، شما را آشنا کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

سردرد خطرناک چیست و چگونه درمان می شود؟

منظور از سردرد ها خطرناک چیست و درمان آن چگونه است؟ سردردهای خطرناک به سردردهای گفته می شود که در صورت عدم رسیدگی و درمان مناسب باعث اختلال در عملکرد فرد، اختلال در طول عمر، کیفیت زندگی فرد یا باعث نقص نورولوژیک پایدار می باشد. سردردهای خطرناک، سردردهای هستند که یک تفاوت ویژه با سردردهای قبلی دارند و با علائمی همراه هستند که آن علائم را تا کنون تجربه نکرده اید. صحبت های دکتر ناصر مهربان، متخصص مغز و اعصاب را در اینباره بشنوید.

درمان شایع ترین نوع سردرد

سردرد به انواع مختلفی تقسیم بندی می ود که راهکار های درمانی در هر درمان ممکن است متنوع باشد. در این مقاله از سایت دکتر ناصر مهربان به درمان انواع سردرد علی الخصوص شایع ترین آن ها خواهیم پرداخت.

سردرد میگرن یک سردرد مزمن و راجعه است که با حملات تکراری سردرد مشخص می شود و به صورت دردهای بین چهار تا هفتاد و دو ساعت مشخص می شود. این دردها به صورت متوسط تا شدید هستند و می توانددر یک طرف سر و یا در هر دو طف ایجاد شود که افراد مبتلا به آن لازم است در چی راهکار های درمان میگرن باشند.

درمان سردرد

به طور معمول سردردهای میگرنی با فاکتورهای مانند ترس از نور، تشدید درد با سر و صدا و بو همراه است. در صورت ابتلا به این نوع درد شدید بوده و مانع اختلال عملکرد روزانه فرد می گردد.

سردردهای میگرنی با علائمی همراه است که قبل از بروز سردرد نمایان می شود که این علائم عبارت است از:

 • علائم بینایی
 • سرگیجه
 • اختلالات تعادلی
 • ضعف اندام ها

که هر کدام از این نشانه ها به عنوان پیش درآمد معروف می شوند و به سردردهای میگرنی شناخته می شوند.

بعضی از سردردهای میگرنی هیچ گونه علائمی ندارند. تفاوت های بین افراد وجود دارد که ایجاب می کند تا افراد خود را با سایر افراد مبتلا به سردردهای میگرنی مقایسه نکنند و از درمان های بقیه استفاده نکنند، زیرا درمان میگرن هر فرد با توجه به علائم و علت ایجاد سردرد متفاوت می باشد.

درمان انواع سردرد ها

برای شناخت راهکار های درمانی مناسب ابتدا لازم است علل اصلی برخی از سردرد ها را بشناسید. زمانی که شما برای این موضوع به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می کنید، برخی از علائم مورد بررسی قرار می گیرد که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد

سردرد تشنجی
سردرد فشار داخل مغز
سردرد سیستمیک
سردرد روزه داری
سردرد بارداری

درمان سردردهای خطرناک با شناخت علت آن

سردردها انواع مختلفی دارند که در قسمت های مختلف مغز، اطراف مغز و ناحیه سر و گردن ایجاد می شود. هر کدام از این سردردها انواع خاصی از درد ویژگی های خاص خود را دارند.

به طور معمول آنچه موجب تفاوت بین سردردها می شود ناشی از مکانسیم فعال شده و آسیب وارد آوردن به یک ناحیه از سر و عروق و اعصاب می باشد که در حالت کلی سردرد ناشی از آسیب وارد آمده به ناحیه یا ساختار حساس به درد در سیتسم کریانیال و جمجمه می باشد.

برخی از علل ایجاد این اختلال شامل: ژنتیک، عوامل محیطی، عفونت ها، بیماری های داخلی، انواع اختلالات خواب، استرس ها، هیجانات، مصرف برخی مواد غذایی خاص می باشد که هر کدام از آن ها با تحریک یک سیستم می تواند زمینه ساز شروع پروسه سردرد شود. در نهایت بگوییم که سردردها به دو دسته کلی اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شوند.

۱۴:۵۷
truncate dir-rtl

سردردهای مزمن و سوء مصرف داروهای مسکن

اقدامات درمانی برای سردردهای اولیه و ثانویه

به طور معمول سردردهای اولیه مشکل اصلی همان سردرد است اما سردردهای ثانویه ناشی از یک عارضه همچون تومور مغزی، سکته مغزی، خونریزی مغزی و یا یک عفونت می باشد.

در هر صورت علل مختلفی وجود دارد و آن علل با تحت تاثیر قرار دادن یک منطقه خاص از مغز و یا یک عصب و عروق خاص می تواند باعث ابتلا به سردرد شود که بایستی مورد بررسی قرار گیرد تا در نهایت براساس آن پروتکل درمانی برای فرد درنظر گرفته شود.

چه زمانی برای درمان سردرد مراجعه کنیم؟

درمان سردرد بسته به علت زمینه ای آن متفاوت می باشد. سردردها طیف گسترده و علت های مختلفی دارند که در ابتدا مراجعه به متخصص مغز و اعصاب می بایست شرح حال دقیقی از وضعیت خود به پزشک اطلاع دهید. سپس بیمار تحت معاینه و روشهای تشخیصی همچون ام.آر.آی، نوار مغزی و سایر روش های تخشیصی کمک کننده قرار می گیرد.

در نهایت پس از تشخیص انواع سردرد روش درمان تعیین می گردد. هر یک از انواع سردردها درمان های متفاوتی دارند. سردردهای اولیه که علت اصلی ناشی از سردرد است و سردردهای عصبی و میگرنی که درمان اصلی آن ها سبک زندگی فرد و عادت های فردی است بایستی این دسته از افراد به بررسی و شناخت بهتر هر یک از عوامل ایجاد کننده بپردازند تا بتوانند اقدام به درمان نمایند.

متخصص مغز و اعصاب در درمان سردردهای اولیه به دلیل آنکه علت مشخص و خطرناکی وجود ندارد سعی می نمایند تا راه کارهای را ارائه دهد تا فرد بتواند سبک زندگی خویش را تغییر دهد. در صورت آنکه سردرد بهبود نیابد با توجه به نوع سردرد، جنسیت فرد، سن او و ویژگی های درد اقدام به درمان دارویی می نماید که از آن ها در جهت بهبود سردردها و به افزایش عملکرد کیفیت زندگی فرد استفاده می شود.

✔ همچنین بهتر است عوامل تشدید کننده سردرد را بشناسید و از آن دوری کنید.

بهترین زمان مراجعه به متخصص مغز و اعصاب برای درمان سردرد

در حالت کلی در صورت داشتن هر یک از موارد زیر می بایست بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه نمایند اما این موارد کدامند؟

 • سردردهای با ویژگی های جدید و متفاوت با سردردهای قبلی
 • سردردهای همراه با اختلال در سطح هوشیاری و تشنج
 • سردردهای پیشرونده که با مصرف مسکن های معمولی بهبودی حاصل نمی شود.
 • سردردهای همراه با ویژگی تغییراتی همچون تب، تغییر زمان سردرد، نوع سردرد، تهوع و استفراغ
 • ابتلا به سردرد در افراد بالای پنجاه سال
 • ابتلا به سردرد در کودکان زیر پنج سال

در حالت کلی سردردهای خطرناک و سردردهای که سابقه ای از ابتلا به آن ها نداریم، همچنین نسبت به بی خطر بودن آن اطمینان و اطلاع کافی را نداریم بایستی از درمان خودسرانه آن ها بپرهیزیم و جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نماییم.

در صورت آنکه علت مهمی وجود داشته و تشخیص داده شود، اقدامات درمانی لازم بایستی انجام گردد و اگر علت مشخصی وجود نداشت پزشک سعی می نماید با اطمینان دهی به بهود عملکرد فرد کمک نماید.

آیا درمان خانگی سردرد امکان پذیر است؟

اکثریت افراد به سردردهایی مبتلا هستند که خطرناک نیست و لذا لزومی به مراجعه به پزشک و قرار گرفتن تحت درمان های خاص نخواهد بود.

این نوع سردردها شناخته شده اند و فرد تجریه این نوع سردردها داشته است. لذا فرد ویژگی ها و عوامل تحریک کننده ابتلا به سردرد را کاملا شناخته است. اگر این نوع سردردها با رعایت کردن فرد همراه باشد قابل بهبود و کنترل است و نیازی به مراجعه به پزشک نخواهد بود و می توان سردرد را درمان نمود.

مهمترین اصل در درمان سردرد در زمانی که متوجه شدید تغییری در وضعیت فرد وجود ندارد و همانند سردردهای قبلی است بایستی به دنبال عوامل تشدید کننده های سردرد باشیم تا بتوانیم آن را برطرف نماییم.

در اکثر مواقع سردردها می تواند ناشی از کاهش مصرف مایعات، تنش ها و استرس های روزانه و اختلالات خواب باشد که با رفع هر کدام از آن ها می توانیم به درمان سردرد خود بپردازیم.

یکی از درمان های خانگی برای سردرد ها این است که سعی نمایید آرامش نسبی خود را حفظ نمایید و ساعات خواب منظمی داشته باشید. همچنین از مصرف موارد غذایی که سبب ابتلا به سردرد می شود بپرهیزید.

در حالت کلی درمان خانگی سردرد بدین صورت است که تحت اقدامات مراقبتی و پرهیز از اعمالی است که منجر به درد می شود قرار گیرید.

اگر قصد دارید برای درمان سردرد به روش های خانگی اقدام کنید، لازم است با متخصص خود در ارتباط با رژیم مناصب غذایی صحبت کنید.

2 پاسخ
 1. من بیش از ۱۲ سال بود که درد شدید دندانهای آسیاب چشم گردن شانه و کاهی آبریزش بینی و آبریزش چشم داشتم بعد از کلی دوندگی ب دکار مغز و اعصاب رجوع کردم ک ام ار ای گرفتم ک‌گفتم سردرد کلاستر هست. سه ساله دارو میخورم ولی هنوز گاهی دردهای بسیار شدید دارم.دیگه واقعا‌کلافه شدم .هبچی از زندگی نفهمیدم.میشه راهنمایی کنید.ممکنه نورالژی عصب سه قلو باشه؟۳۵ ساله خانم مجرد

  1. سلام
   نوع درد و مدل آن بدین صورت است که از خانواده کلاستر و نورالژی ها است. با بررسی بیشتر نوع درد قابل تشخیص خواهد بود و درمان می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط