لوگو دکتر ناصر مهربان
Search
Close this search box.
درمان فوری سردرد

درمان سردرد با راهکارهای فوری

درمان سردرد چگونه امکان پذیر است؟ آیا می توان سردردهای شدید را با اقدمات فوری التیام بخشید؟ برای آشنایی با درمان سردرد ابتدا لازم است انواع آن را بشناسید. در این مقاله از سایت دکتر ناصر مهربان قصد داریم به هر آنچه لازم است در ارتباط با انواع راهکار های لازم بدانید، شما را آشنا کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

درمان سردرد خطرناک چگونه است؟

منظور از سردرد ها خطرناک چیست و درمان آن چگونه است؟ سردردهای خطرناک به سردردهای گفته می شود که در صورت عدم رسیدگی و درمان مناسب باعث اختلال در عملکرد فرد، اختلال در طول عمر، کیفیت زندگی فرد یا باعث نقص نورولوژیک پایدار می باشد. سردردهای خطرناک، سردردهای هستند که یک تفاوت ویژه با سردردهای قبلی دارند و با علائمی همراه هستند که آن علائم را تا کنون تجربه نکرده اید.

انواع سردرد

شناخت انواع این اختلال در درمان آن نقش کمک کننده ای دارد.

سردرد تنشی

این نوع درد ممکن است به دلیل فشار زیاد برایتان غیر قابل تحمل باشد.

درمان سردرد در باردرای

به دلیل شریط حساس بارداری اگر نمی‌توانید دارو مصرف کنید، این مقاله را بخوانید.

عوامل تشدید کننده سردرد

شاخت محرک ها در کنترل درد بدون دارو نقش به سزایی دارد.

سردرد بعد مشروب

بعد از مصرف مشروبات الکلی به احتمال زیاد این نوع سردرد را تجربه می کنید.

سردرد بیماری سیستماتیک

اگر بیماری های زمینه ای دارید، لازم است حتما به متخصص اطلاع دهید.

سردرد ناشی از فشار مغز

افزایش فشار داخل مغز ممکن است درد غیر قابل کنترلی برای شما داشته باشد.

سردرد پشت سر

درد پشت سر یکی از شایع ترین انواع است که نیاز به پیگری و درمان آن ضروری است.

رابطه سردرد و روزه داری

ممکن است افراد روزه دار دچار اختلالاتی از جمله سردرد شوند که نیاز به کنترل دارد.

درمان شایع ترین نوع سردرد

سردرد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود که راهکار های درمانی ممکن است متنوع باشد. در این مقاله از سایت دکتر ناصر مهربان به درمان انواع سردرد علی الخصوص شایع ترین آن ها خواهیم پرداخت.

به طور معمول سردردهای میگرنی با فاکتورهای مانند ترس از نور، تشدید درد با سر و صدا و بو همراه است. در صورت ابتلا به این نوع درد شدید بوده و مانع اختلال عملکرد روزانه فرد می گردد. ممکن است در این مورد با حذف عوامل تحریک کننده انجام شود. برخی از آن ها شامل موارد زیر می شود:

 • علائم بینایی
 • سرگیجه
 • اختلالات تعادلی
 • ضعف اندام ها

درمان انواع سردرد ها

برای شناخت راهکار های درمانی مناسب ابتدا لازم است علل اصلی برخی از سردرد ها را بشناسید. زمانی که شما برای این موضوع به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می کنید، برخی از علائم مورد بررسی قرار می گیرد که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

درمان سردرد

درمان سردردهای خطرناک با شناخت علت آن

سردردها انواع مختلفی دارند که در قسمت های مختلف مغز، اطراف مغز و ناحیه سر و گردن ایجاد می شود. هر کدام از این سردردها انواع خاصی از درد ویژگی های خاص خود را دارند.

به طور معمول آنچه موجب تفاوت بین سردردها می شود ناشی از مکانسیم فعال شده و آسیب وارد آوردن به یک ناحیه از سر و عروق و اعصاب می باشد که در حالت کلی سردرد ناشی از آسیب وارد آمده به ناحیه یا ساختار حساس به درد در سیتسم کریانیال و جمجمه می باشد.

برخی از علل ایجاد این اختلال شامل: ژنتیک، عوامل محیطی، عفونت ها، بیماری های داخلی، انواع اختلالات خواب، استرس ها، هیجانات، مصرف برخی مواد غذایی خاص می باشد که هر کدام از آن ها با تحریک یک سیستم می تواند زمینه ساز شروع پروسه سردرد شود. در نهایت بگوییم که سردردها به دو دسته کلی اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شوند.

۱۴:۵۷
truncate dir-rtl

سردردهای مزمن و سوء مصرف داروهای مسکن

اقدامات درمانی برای سردردهای اولیه و ثانویه

به طور معمول سردردهای اولیه مشکل اصلی همان سردرد است اما سردردهای ثانویه ناشی از یک عارضه همچون تومور مغزی، سکته مغزی، خونریزی مغزی و یا یک عفونت می باشد.

در هر صورت علل مختلفی وجود دارد و آن علل با تحت تاثیر قرار دادن یک منطقه خاص از مغز و یا یک عصب و عروق خاص می تواند باعث ابتلا به سردرد شود که بایستی مورد بررسی قرار گیرد تا در نهایت براساس آن پروتکل درمانی برای فرد درنظر گرفته شود.

چه زمانی برای درمان سردرد مراجعه کنیم؟

درمان سردرد بسته به علت زمینه ای آن متفاوت می باشد. سردردها طیف گسترده و علت های مختلفی دارند که در ابتدا مراجعه به متخصص مغز و اعصاب می بایست شرح حال دقیقی از وضعیت خود به پزشک اطلاع دهید. سپس بیمار تحت معاینه و روشهای تشخیصی همچون ام.آر.آی، نوار مغزی و سایر روش های تخشیصی کمک کننده قرار می گیرد.

در نهایت پس از تشخیص انواع آن روش کنترل تعیین می گردد. هر یک از انواع سردردها درمان های متفاوتی دارند. سردردهای اولیه که علت اصلی ناشی از سردرد است و سردردهای عصبی و میگرنی که درمان اصلی آن ها سبک زندگی فرد و عادت های فردی است بایستی این دسته از افراد به بررسی و شناخت بهتر هر یک از عوامل ایجاد کننده بپردازند تا بتوانند اقدام به درمان نمایند.

متخصص مغز و اعصاب در درمان سردردهای اولیه به دلیل آنکه علت مشخص و خطرناکی وجود ندارد سعی می نمایند تا راه کارهای را ارائه دهد تا فرد بتواند سبک زندگی خویش را تغییر دهد. در صورت آنکه سردرد بهبود نیابد با توجه به نوع سردرد، جنسیت فرد، سن او و ویژگی های درد اقدام به درمان دارویی می نماید که از آن ها در جهت بهبود سردردها و به افزایش عملکرد کیفیت زندگی فرد استفاده می شود.

در حالت کلی در صورت داشتن هر یک از موارد زیر می بایست بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه نمایند اما این موارد کدامند؟

 • سردردهای با ویژگی های جدید و متفاوت با سردردهای قبلی
 • سردردهای همراه با اختلال در سطح هوشیاری و تشنج
 • سردردهای پیشرونده که با مصرف مسکن های معمولی بهبودی حاصل نمی شود.
 • سردردهای همراه با ویژگی تغییراتی همچون تب، تغییر زمان سردرد، نوع سردرد، تهوع و استفراغ
 • افراد بالای پنجاه سال
 • کودکان زیر پنج سال

در صورت آنکه علت مهمی وجود داشته و تشخیص داده شود، اقدامات درمانی لازم بایستی انجام گردد و اگر علت مشخصی وجود نداشت پزشک سعی می نماید با اطمینان دهی به بهود عملکرد فرد کمک نماید.

آیا درمان خانگی سردرد امکان پذیر است؟

اکثریت افراد به سردردهایی مبتلا هستند که خطرناک نیست و لذا لزومی به مراجعه به پزشک و قرار گرفتن تحت درمان های خاص نخواهد بود.

این نوع سردردها شناخته شده اند و فرد تجریه این نوع سردردها داشته است. لذا فرد ویژگی ها و عوامل تحریک کننده ابتلا به سردرد را کاملا شناخته است. اگر این نوع سردردها با رعایت کردن فرد همراه باشد قابل بهبود و کنترل است و نیازی به مراجعه به پزشک نخواهد بود و می توان سردرد را درمان نمود.

مهمترین اصل در درمان سردرد در زمانی که متوجه شدید تغییری در وضعیت فرد وجود ندارد و همانند سردردهای قبلی است بایستی به دنبال عوامل تشدید کننده های سردرد باشیم تا بتوانیم آن را برطرف نماییم.

در اکثر مواقع سردردها می تواند ناشی از کاهش مصرف مایعات، تنش ها و استرس های روزانه و اختلالات خواب باشد که با رفع هر کدام از آن ها می توانیم به درمان سردرد خود بپردازیم.

یکی از درمان های خانگی برای این است که سعی نمایید آرامش نسبی خود را حفظ نمایید و ساعات خواب منظمی داشته باشید. همچنین از مصرف موارد غذایی که سبب ابتلا به سردرد می شود بپرهیزید.

در حالت کلی درمان خانگی سردرد بدین صورت است که تحت اقدامات مراقبتی و پرهیز از اعمالی است که منجر به درد می شود قرار گیرید.

اگر قصد دارید برای درمان سردرد به روش های خانگی اقدام کنید، لازم است با متخصص خود در ارتباط با رژیم مناصب غذایی صحبت کنید.

2 Responses
 1. من بیش از ۱۲ سال بود که درد شدید دندانهای آسیاب چشم گردن شانه و کاهی آبریزش بینی و آبریزش چشم داشتم بعد از کلی دوندگی ب دکار مغز و اعصاب رجوع کردم ک ام ار ای گرفتم ک‌گفتم سردرد کلاستر هست. سه ساله دارو میخورم ولی هنوز گاهی دردهای بسیار شدید دارم.دیگه واقعا‌کلافه شدم .هبچی از زندگی نفهمیدم.میشه راهنمایی کنید.ممکنه نورالژی عصب سه قلو باشه؟۳۵ ساله خانم مجرد

  1. سلام
   نوع درد و مدل آن بدین صورت است که از خانواده کلاستر و نورالژی ها است. با بررسی بیشتر نوع درد قابل تشخیص خواهد بود و درمان می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط