چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » درمان صرع در کودکان
۶ دقیقه
درمان صرع در کودکان

درمان صرع در کودکان

آنچه می خوانید...

درمان صرع در کودکان

علائم صرع در کودکان چیست؟

آیا راهی برای درمان صرع در کودکان وجود دارد؟

آیا هر نوع تشنجی ناشی از ابتلا به بیماری صرع می باشد؟

ظهور نشانه و علائم گذرای ناشی از؛ عملکرد و فعالیت همزمان و غیر طبیعی نورون های مغزی (سلول های عصبی) را اصطلاحا تشنج می نامند.

صرع؛ نوعی اختلال مغزی می باشد که با استعداد ایجاد تشنجات، اختلالات نوروبیولوژیکی شناختی، روانی و اجتماعی بروز پیدا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی صرع مراجعه نمایید.

همانطور که در مقاله ی تب و تشنج بیان شده است؛ وقوع یک حمله تشنج منفرد یا وقوع تشنجات ناشی از؛ تب، مصرف برخی داروها، افت کلسیم یا افت قند، لزوما به منزله ی ابتلای فرد به بیماری صرع نمی باشد!!!

نکات مهم در درمان صرع

سندرم های صرعی شامل یک یا چند نوع خاص از تشنج، با سن شروع و پیش آگهی های مخصوصی می باشند که انواع مختلفی را شامل می شوند. در مجموع؛ نوع تشنج معیار مناسبی برای تعیین نوع داروهای درمانی (که بیمار به آن ها پاسخ می دهد) می باشد. همچنین سندرم صرعی پیش آهنگی مورد نیاز را تعیین می نماید.

درمان صرع در کودکان
درمان صرع در کودکان

در مورد تصمیم گیری برای درمان دراز مدت صرع ؛

  • اگر بعد از اولین حمله ی تشنج، خطر تکرار و احتمال تشنج مجدد کم بوده و فرد وضعیت تکاملی، نوار مغز و MRI طبیعی داشته باشد؛ نیاز به شروع درمان برای فرد نیست.
  • حال اگر وضعیت تکاملی، نوار مغز و MRI، معاینه ی عصبی بیمار غیر طبیعی و یا سابقه ی خانوادگی بیماری صرع داشته باشد، احتمال تکرار تشنج وجود دارد و در اکثر موارد نیاز به شروع درمان برای این بیماران می باشد.

نکات دیگری که برای شروع درمان باید مد نظر قرار داد، شامل:

  • وضعیت رانندگی با وسایل نقلیه
  • شغل بیمار (در بزرگسالان)
  • توانایی والدین در برخورد با حملات ناشی از عود بیماری و همکاری آن ها با پزشک برای درمان ضد تشنج در کودکان

می باشد. بنابراین تصمیم گیری برای شروع درمان بستگی به شرایط خاص هر بیمار دارد و تمام جنبه های طرح درمانی انتخاب شده، با خانواده ها در میان گذاشته می شود.

بخش مهم و عمده ای از درمان صرع؛ آموزش دادن به کودک و خانواده ی وی درباره ی بیماری، روند درمان، محدودیت هایی که برای هر بیمار ایجاد می کند و نحوه ی برخورد با این محدودیت ها.

رسیدن به توافق نظر درمانی میان متخصص مغز و اعصاب و خانواده ی بیمار از اصول درمانی دیگری می باشد که باید مد نظر قرار گیرد.

از سایر نکاتی که در درمان بیماری صرع باید به آن توجه کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اعمال محدودیت های رانندگی در بیماران نوجوان
  • اعمال محدودیت شنا کردن

دکتر ناصر مهربان ، متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با متخصص مغز و اعصاب خوب در تهران می توانید با شماره ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵ تماس بگیرید.

یا به آدرس اینستاگرام دکتر ناصر مهربان مراجعه کنید .

محدودیت هایی برای کودکان مبتلا به صرع

به طور مثال ممکن است رانندگی برای بیماری که علائم تشنج ندارد، به مدت ۶ ماه یا بیشتر (بسته به تجویز پزشک متخصص) ممنوع شود!

شنا کردن در دریا، دریاچه، رودخانه و یا غواصی کردن در افراد مبتلا به صرع ممنوع می باشد. با این حال شنا کردن شخص مبتلا به صرع، در استخرهایی که فرد ناظر به صورت مداوم به بیمار توجه داشته باشد و دارای توانایی لازم جهت کمک کردن به او در شرایط خاص باشد، بلامانع است.

پزشک متخصص، والدین و کودک مبتلا به صرع به اتفاق هم باید ریسک شرکت در فعالیت های ورزشی را مورد بررسی قرار دهند.

  • به طور مثال برای شرکت در فعالیت های ورزشی، درمان طبی مناسب، کنترل تشنج ها و نظارت صحیح برای اجتناب از خطر امری بدیهی و لازم می باشد.
  • از هرگونه فعالیتی که احتمال وقوع تشنج را به همراه دارد، دوری کنید. (به طور مثال: کوهنوردی، پارالل های ژیمناستیک، شیرجه های عمیق و…)

اجازه ی شرکت در سایر فعالیت های ورزشی بسته به شرایط خاص بیمار و نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب تعیین می گردد.

  • مشاوره برای حمایت از والدین و آگاهی دادن به آن ها به درمان بیماری کمک شایانی می نماید. حمایت ها و ارزش یابی های روانی خاصی جهت بررسی اختلالات یادگیری و الگوهای رفتاری غیر طبیعی (که ممکن است همراه با بیماری صرع ایجاد شوند)، مورد نیاز می باشند.

محدودیت هایی برای افراد مبتلا به صرع
محدودیت هایی برای افراد مبتلا به صرع

نقش والدین در درمان کودکان مبتلا به صرع

لازم است والدین را بدون ایجاد استرس و اضطراب در آن ها، نسبت به خطرات احتمالی بیماری صرع و عوارض آن، آگاه ساخت. به طور مثال والدین باید از حمایت و مراقبت بیش از اندازه از کودک منع شوند تا از ایجاد تاثیرات نامطلوب روان شناختی در کودک جلوگیری نمایند.

زیرا مراقبت های افراطی و بیش از اندازه از کودک باعث ایجاد اختلالات روان-شناختی و عملکردی در او می شود و اعتماد به نفس آن را زیر سوال می برد.

اگر کودک در سن یادگیری مناسبی قرار داشت، نیاز است تا اقدامات لازم جهت مواجه شدن با تشنج و سایر عوارض بیماری صرع را به او آموخت. انتخاب دارو بر اساس؛ نوع تشنج، صلاحدید پزشک متخصص و هماهنگی با بیمار و خانواده ی او صورت می گیرد.

در هر صورت، اگر اقدامات درمانی مناسبی جهت درمان صرع در زمان مناسب صورت نگیرد، شاهد ایجاد طیف وسیعی از اختلال در عملکرد های روزانه، شغلی، اجتماعی، یادگیری فرد تا آسیب های جسمی حاد (گاها عوارضی که جان بیمار را تهدید می کند) می باشیم.

چکیده مطلب

عدم درمان صرع در کودکان (در زمان و از طریق درست) یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در مرگ و میر های ناگهانی می باشد. خوشبختانه داروها و روش های مختلف درمانی کمک بسیار زیادی در کنترل صرع و عوارض ناشی از آن می کنند.

این نعمت خیلی ارزنده و بزرگی می باشد که با استفاده ی درست و مناسب از آن می توانیم به بهبود زندگی بیمار مصروع کمک نماییم.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *