چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » رابطه میگرن و کافئین
۴ دقیقه
تاثیر مصرف کافئین در شدت سردرد میگرن

رابطه میگرن و کافئین

آنچه می خوانید...

رابطه میگرن و کافئین

رابطه میگرن و کافئین چیست؟ به نظر شما مصرف کافئین چه تاثیری در روند حملات میگرن خواهد داشت؟ آیا افراد مبتلا به میگرن نباید کافئین مصرف کنند؟

آیا این باور که مصرف کافئین منجر به افزایش شدت میگرن و تعداد حملات آن می شود، درست است؟

در ادامه ی مطلب به بررسی مطالبی می پردازیم که می تواند پاسخگوی سوالات فوق الذکر باشد.

ارتباط مصرف کافئین با میگرن چیست؟

رابطه ی مصرف کافئین و میگرن پیچیده می باشد و در قبال همه ی افراد یکسان نمی باشد. بنابراین یک قانون مشخص و خاص برای تمام افراد وجود ندارد و هر فرد مبتلا به میگرن ابتدا بایستی به طور دقیق معاینه و ارزیابی شود و سپس برای مصرف کافئین وی تصمیم گیری شود.

  • شاید جالب توجه باشد که بدانید؛ گاها ممکن است مصرف کافئین به عنوان راه حلی برای کنترل و درمان حملات میگرن در گروهی از افراد، محسوب شود. بنابراین قطع مصرف کافئین در این افراد ممکن است تعداد و شدت حملات میگرن در آن ها را افزایش دهد.
  • با این حال در گروهی از افراد نیز مصرف منظم کافئین ممکن است باعث بروز حملات شدید میگرن شود. در این افراد قطع مصرف کافئین می تواند تحمل سردرد انواع میگرن را راحت تر نماید.
تاثیر مصرف کافئین در شدت سردرد میگرن
تاثیر مصرف کافئین در شدت سردرد میگرن

تشخیص قطع و یا ادامه دادن مصرف کافئین

شاید تا به اینجای امر از خود بپرسید چگونه می توان تشخیص داد که مصرف کافئین برای افراد مبتلا به میگرن بلامانع است و یا ادامه دادن آن اختلالی را ایجاد نمی نماید؟!؟

در پاسخ به این سوال می توان از راه حل زیر استفاده کرد:

قطع دو تا سه ماهه ی مصرف کافئین در بیمار باعث می شود تا متخصص مغز و اعصاب علائم را به درستی بررسی نماید و تشخیص دهد که مصرف کافئین باعث بهبود حملات میگرن می شود و یا خیر!!!

دکتر ناصر مهربان، متخصص مغز و اعصاب در تهران از مجهزترین دستگاه های روز دنیا در تشخیص بیماری های عصبی-روانی کودکان و درمان آن ها استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید از طریق زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵
لازم به ذکر است با مراجعه به صفحه اینستاگرام دکتر ناصر مهربان می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

نحوه قطع کردن مصرف کافئین

همانطور که در مباحث بالا ذکر شد، در برخی افراد مصرف کافئین می تواند تاثیرات سوئی داشته باشد. به گونه ای که شدت حملات سردرد میگرن در این افراد با مصرف کافئین بیشتر خواهد شد.

بنابراین ممکن است نحوه ی قطع کردن مصرف کافئین؛ برای این دسته از افراد دغدغه شود و از خود بپرسند چگونه و به چه میزانی باید مصرف کافئین خود را کاهش دهند؟!؟

اگر تشخیص متخصص مغز و اعصاب به قطع کردن مصرف کافئین بود، لازم است نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

اگر بیمار به صورت منظم و فراوان کافئین مصرف می کند، نباید به یکباره استفاده از کافئین را قطع نماید. زیرا قطع ناگهانی مصرف کافئین نه تنها شدت و تعداد حملات میگرن را کاهش می دهد، بلکه بر شدت آن نیز می افزاید و فرد را متحمل درد و سختی بیشتری می نماید.

متخصص مغز و اعصاب بعد از معاینات و بررسی های دقیق؛ مصرف کافئین را پله پله و تدریجا کم می نماید تا بیمار دچار مشکل نشود و بتواند با این کاهش مصرف حملات سردرد میگرن را کنترل و کمتر نماید.

کلام آخر

در این مبحث به رابطه میگرن و کافئین پرداخته شد. نکته ی مهم این مبحث دوری از درمان های خودسرانه می باشد!!!

بله درست متوجه شده اید!!! هیچگاه بدون مشورت با متخصص مغز و اعصاب به کاهش و یا افزایش مصرف کافئین اقدام نکنید. زیرا بهترین شخصی که می تواند شما را در کنترل و کاهش حملات سردرد میگرن یاری دهد؛ دکتر مغز و اعصاب می باشد.

مقالات مرتبط:

درد میگرن در کودکان

درمان میگرن در کودکان

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.