چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » علت گزگز دست و پا چیست؟
۲ دقیقه
علت گزگز دست و پا

علت گزگز دست و پا چیست؟

آنچه می خوانید...

علت گزگز دست و پا

 

یک واقعیت در مورد گزگز، مورمور و سوزن سوزن شدن ها یا به اصطلاح پارستزی وجود دارد که هر گزگز و مورموری اهمیت بررسی ندارد، اصولا گزگز و مورمور به سه شکل وجود دارد که عبارت است از:

• گزگز و مورمور گذرا و موقتی
• گزگز و مورمور پایدار (که چند روز پشت سرهم)
• گزگز و مورمور های مزمن و طول کشنده

علت گزگز دست و پا
علت گزگز دست و پا

گزگز و مورمورهای مداوم

گزگز و مورمور های مداوم اهمیت بررسی دارند و باید توسط متخصص مغز و اعصاب بررسی شوند و پس از تعیین علت درمان شوند .

گزگز و مورمور های گذرا و موقتی

گاها اکثر افراد این نوع گزگز های مورمور و متناوب را حین خواب یا بعد از بیدار شدن از خواب تجربه می کنند . این گزگز و مورمور اهمیت بالینی ندارد و بیشتر ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب و یا عروق خون رسان به عصب است که باعث کاهش خون و تحت فشار قرار گرفتن عصب می شود که معمولا موقت است و حدود یک تا دو ساعت بعد از بیدار شدن از بین می رود .

دکتر ناصر مهربان، متخصص مغز و اعصاب در تهران از مجهزترین دستگاه های روز دنیا در تشخیص بیماری های عصبی-روانی کودکان و درمان آن ها استفاده می نماید. شما عزیزان می توانید از طریق زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۵۷۸۵۷۵
لازم به ذکر است با مراجعه به صفحه اینستاگرام دکتر ناصر مهربان می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

 

گاها افت های کلسیم، افت قند، استرس و اضطراب باعث یکسری از علائم گزگز و مورمور در دست و پاها و اطراف لب می شود که اهمیت بالینی خاصی ندارد و بیشتر ناشی از افت دی اکسید کربن است که باعث بروز این علائم می شود .
پس هر گزگز و مورموری مهم نیست و هر سوزن سوزن شدنی به معنای وجود یک بیماری همانند مثل سکته مغزی، تومور و یا ام اس نیست، بهتر است در موارد مزمن و یا پایدار به یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود و در موارد موقت خیلی اهمیت داده نشود زیرا این مشکل به صورت خود به خود برطرف می شود .

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

مطالب مرتبط

2 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید دکتر من ۲۰ سالمه و داشتم بدنسازی انجام میدادم در حرکت سرشانه دست من دچار درد شد و بعد از اون ماجرا به مدت ۱۳ روزه دست من درد میکنه و گز گز توی دست احساس میکنم میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه؟

    1. سلام دوست عزیز
      می تواند ناشی از فشار روی ریشه های عصبی گردن و یا شانه داشته باشد. لطفا با توجه به سن خود بررسی های لازم را شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.