چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » همی فاسیال اسپاسم یا اسپاسم نیمه صورت
۲ دقیقه
همی فاسیال اسپاسم یا اسپاسم نیمه صورت

همی فاسیال اسپاسم یا اسپاسم نیمه صورت

آنچه می خوانید...

در این اختلال عضلات صورت در یک سمت ممکن است به شکل انقباضات پرشی نامنظم و بدون درد با درجات مختلف درگیر شوند (همی فاسیال اسپاسم). این حالت اغلب در دهه های بنجم و ششم ایجاد شده و زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند و اغلب به علت یک ضایعه فشارنده عصب صورتی  معمولا شاخه پیچ خورده شریان قاعده ای می باشد که در سطح جلویی پونز قرار گرفته است.

با شیوع کمتر علت کمپرشن، آنوریسم شریان قاعده ای یا تومورعصب آکوستیک یا مننژیوم می باشد MS علت نادر دیگری است که بیشتر در افراد جوان و بصورت دوطرفه بروز می کند. اسپاسم معمولا در عضله اوربیکولاریس اکولی شروع شده و به تدریج به عضلات دیگر آن سمت صورت گسترش می یابد حملات ممکن است با حرکات ارادی و واکنشی صورت ایجاد و تشدید شوند.

همی فاسیال اسپاسم یا اسپاسم نیمه صورت
همی فاسیال اسپاسم یا اسپاسم نیمه صورت

درمان: دارو درمانی، تزریق بوتاکس، جراحی

میکروسرجیکال دکمپرشن ریشه عصب با قراردادن یک کمپرس بین عروق و عصب فاسیال در بیشتر موارد اسپاسم را برطرف می کند. سرجیکال دکمپرشن لوپ عروقی خطراتی دارد. گاهی اوقات عضلات فاسیال ممکن است به طور دائمی ضعیف شوند عارضه دیگر آسیب به عصب ۸ مجاور است. همچنین، ریسک عود اسپاسم طی ۲ سال از عمل وجود دارد. بهتر است بیماران با همی فاسیال اسپاسم ایدیوپاتیک ابتدا به صورت مدیکال درمان شوند. کاربامازپین با دوز مناسب در دو سوم بیماران اسپاسم را کنترل می کند. اگر کاربامازپین جواب نداد، باکلوفن یا گاباپنتین می تواند استفاده شود.

درمان با بوتاکس
درمان با بوتاکس

بعضی بیماران که نمی توانند این داروها را تحمل کنند یا فقط بهبودی کمی داشته یا پاسخ نمی دهند، ممکن است با تزریق توکسین بوتولینوم به داخل عضلات اوربیکولاریس اوکولی و عضلات فاسیال دیگر درمان شوند. همی فاسیال اسپاسم ها با این روش به مدت ۵-۴ ماه برطرف شده و تزریق می تواند بدون خطر تکرار شود. در صورت شکست این روش ها، جراحی پیشنهاد می گردد.

راه های ارتباطی با دکتر ناصر مهربان:

شماره تماس: ۰۹۳۷۳۵۳۳۹۹۲ – صفحه اینستاگرام: drmehrabann

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران مراجعه نمایید.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *