چهار راه پاسداران، خیابان دولت، چهار راه کاوه، ساختمان پزشکان جام جم، بالای داروخانه شبانه روزی مقدم، طبقه اول، واحد ۵

خانه » لکنت زبان
۶ دقیقه
لکنت زبان

لکنت زبان

آنچه می خوانید...

لکنت زبان یا Stuttering این مشکلات در حدود ۲-۱ درصد جمعیت سنین مدرسه دیده می شوند و غالبا این حالت در اواخر کودکی و نوجوانی تا بزرگسالی از بین می رود و تنها ۱ در ۳۰۰ نفر از لکنت زبان دائم رنج می برند. درجات خفیف تر منجر به مکث در تکلم برای جمع آوری افکار شده و لکنت زبان در شرایط اجتماعی خاص تظاهر می یابد. تئوری هایی که وجود دارند توجیه کننده واقعی علت آن ها نبوده است. کندی در غلبه تکامل دست و چشم، استفاده از دو دست و اجبار به تغییر از چپ دستی به راست دستی توضیحات رایجی در این زمینه هستند.

لکنت زبان چیست؟

واقع نشان دهنده اختلال ریتم (طولانی شدن غیر ارادی) و تکرار کلام به علت اسپاسم غیرقابل مهار عضلات مسئول زبان و کلام هستند. اسپاسم ممکن است تونیک باشد و منجر به بلوک کامل صحبت فرد شود یا ممکن است کلونیک باشد یعنی توالی سریعی از اسپاسم ها که اداکردن حروف صامت، معمولا اولین حرف یا اولین سیلاب یک کلمه با اشکال روبرو می شود، بعضی صداها به ویژه P و b نسبت به بقیه اشکال بیشتری دارند. وقتی کلمه به صورت واحد گفته شود، معمولا مشکل آشکار نمی شود، اختلال روان بودن کلام معمولا در شروع یک جمله یا یک ایده بدتر می شود. شدت لکنت با هیجانات و استرس افزایش یافته همچنین وقتی در مقابل دیگران صحبت می کند بدتر است و هنگامی که آرام باشد و یا به طور دسته جمعی آواز می خواند کاهش می یابد. زمانی که شدید است اسپاسم به سایر گروههای عضلانی، عمدتأ صورت و گردن حتی بازوها گسترش می یابد.

عضلاتی که در stuttering دخیل هستند، هیچ اشکال عملکردی به جز در صحبت کردن نشان نمی دهند و تمام جنبه های درک معنایی زبان سالم است. مردان ۴ برابر زنان درگیر هستند. شروع stuttering عمدتا در دو مرحله از زندگی است بین ۴-۲ سالگی زمانی که زبان و تکلم در حال تکامل اند و بین ۸-۶ سالگی که عملکردها به خواندن با صدای بلند و به صورت موزون گسترش می یابند. تعداد زیادی از بچه ها اشکالات مربوط به خواندن و نوشتن نیز دارند. اگر لکنت خفیف باشد معمولا فقط طی دوره های استرس عاطفی تظاهر می یابد و اگر شدید باشد علیرغم درمان در سرتاسر زندگی باقی مانده اما معمولا با رشد بچه بهبود پیدا می کند.

بیش تر بخوانید : بیماری ام اس

با انجام مطالعات PET در حالی که فرد در حال خواندن است دانشمندان دریافتند که مناطق شنوایی و حرکتی همیسفر راست به جای سمت چپ فعال می شوند. این تفسیرها در تعداد کمی از افراد دچار لکنت صدق می کند. افراد دچار لکنت وقتی با صدای بلند کلمات را می خوانند کورتکس حرکتی آنها به شکل ناقص فعال شده و به نظر می رسد افراد درگیر، برنامه های حرکتی را قبل از اینکه کدهای مربوط به تلفظ آماده شوند آغاز می کنند.

از بین رفتن لکنت زبان خفیف با بلوغ اشتباها به درمان آنها هیپونوزه ریلاکسیشن پروگرسیو، صحبت کردن به صورت ریتمیک) نسبت داده شده است. با توجه به اینکه لکنت زبان ممکن است در زمان فشارهای عاطفی دوباره ظاهر شود منشاء آن فعالیت های ذهنی (سایکوژنیک) ذکر شده است. اگر هر گونه اختلال سایکوژنیک در افراد دچار لکنت زبان دیده شود یک اختلال ثانویه است تا اولیه.

علائم لکنت زبان

یکی از مشخص ترین علائم لکنت زبان تکرار کردن صداها، کلمات، هجاها با سرعت عادی در گفتار است. سه رفتار اصلی لکنت زبان عبارت است از :

  • تکرار کردن کلمات و هجی ها
  • طولانی شدن کلمات
  • توقف در کلمات و هجی ها

در صورتی که لکنت زبان ناشی از استرس باشد، می تواند به رفتارهای ثانویه و علائم زیر منجر شود :

  • پلک زدن مکرر چشم، لرزش لب ها، تنش قسمت بالا یا پایین بدن
  • مکث طولانی قبل از صحبت کردن
  • احساس سرخوردگی و دوری از صحبت به صورت فیس تو فیس با سایر افراد
  • تغییر ترتیب یا جایگزینی کلمات در جمله
  • مکث ناگهانی یا تردید قبل از شروع گفتگو
  • مشکل در شروع یک جمله یا تلفظ صداهای خاص

تعداد زیادی از افراد دچار لکنت به علت این اختلال در روابط اجتماعی آزاد، از صحبت کردن هراس داشته و خجالتی هستند؛ با گذشت زمان و رسیدن به سن نوجوانی و بزرگسالی، عوامل عاطفی برجسته تر می شود. تعداد زیادی از پزشکان هنوز لکنت زبان را یک اختلال سایکوژنیک می دانند. معمولا شواهد کم یا هیچ شواهدی مبنی بر انحرافات شخصیتی قبل از شروع لکنت وجود نداشته و سایکوتراپی اثر بارزی بر روی نقص زمینه ای ندارد.سابقه فامیلی قوی در بسیاری از موارد به خصوص مردان منشاء ژنتیکی آن را نشان میدهد ولی توارث أن الگوی مشخصی ندارد .
لکنت زبان با هیچ ضعف یا آتاکسی مشخص عضلات تکلم همراه نیست. عضلات تکلم تنها هنگامی که صحبت می کنند دچار اسپاسم می شوند و این اسپاسم با سایر فعالیتها القا نمی شود و با این خصوصیت از آپراکسی و اسپاسم شدید در آتتوز قابل افتراق است

همچنین پالی لانیا شرایط متفاوتی است که در آن یک کلمه یا جمله، چندین بار با حجم کاهش یافته تکرار شده و مدتی روی یک جمله باقی می ماند. این اعتقاد وجود دارد که لکنت نشان دهنده گروه خاصی از اختلالات حرکتی دیستونیک اکستراپیرامیدال مثل کرامپ نویسندگان است. به ندرت در بزرگسالان و همچنین بچه ها لکنت زبان اکتسابی در زمینه ضایعه در مناطق حرکتی تکلم می باشد.
بین لکنت زبان اکتسابی و تکاملی تمایز وجود دارد: نوع اکتسابی با تلفظ سیلاب یک کلمه تداخل داشته و با دستور و قواعد کلمات درگیری ندارد و با اضطراب و شلکلک صورت همراه نیست. محل ضایعات در لکنت اکتسابی متغیر است.
فرم دیگری از لکنت زبان اکتسابی تظاهری از اختلال اکستراپیرامیدال بوده و تکرار طول کشیده سیلابها (صدادار و صامت) روی می دهد که بیمار به راحتی نمی تواند آن را قطع کند،اختلال پاک کردن حلق و سایر صدا در آوردن ها را شبیه آنچه که در اختلالات تیک دیده می شود، شامل می شود .

 

درمان لکنت زبان

درمان لکنت دشوار است. این اختلالات با شرایط محیطی قابل تعدیل هستند. بنابراین درصدی از این افراد تحت شرایط خاصی چون خواندن با صدای بلند، بهتر شده و بعضی نیز بدتر می شوند. اکثر افراد دچار لکنت با صحبت کردن پشت تلفن به طرز مغایری تحت تأثیر قرار گرفته و تعداد کمی نیز بدین وسیله کمک می شوند. بعضی ها نیز تحت شرایطی چون مصرف مقدار کم الکل بهتر می شوند. تقریبا هر فرد دچار لکنت زبان با یک آواز روان صحبت می کند. تدابیری مثل تشویق به استفاده از حرکات عضلانی (کار کردن بامداد…) و با انجام حرکات نمایشی در حین صحبت کردن توصیه شده است. ریلاکسیشن هیپنوتیزم، فیدبک شنوایی تأخیری، صدای بلند که صداهای تکلم را ماسکه کند و سایر روشهای کمکی ممکن است تأثیر داشته باشند.

دکتر ناصر مهربان

متخصص مغز و اعصاب، عضلات و ستون فقرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *