لوگو دکتر ناصر مهربان
Search
Close this search box.
نوروتوکسین بوتولینوم

درمان میگرن با بوتاکس (نوروتوکسین بوتولینوم)

نوروتوکسین بوتولینوم با عمل بر گذرگاه های محیطی و مرکزی درد را از بین می برد. درمان میگرن با بوتاکس امری است که جدیدا مورد توجه بسیاری از متخصصان مغز و اعصاب در سراسر دنیا قرار گرفته است. اما این تکنیک برای درمان میگرن بسیار حساس است. برای تاثیر گذاری نوروتوکسین های بوتولینوم برای درمان سردرد های میگرنی لازم است تکنیک تزریق صحیح رعایت شود. این درمان ممکن است به عنوان یک روش کمکی و فرعی در کنار سایر روش های و راهکار های درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

درمان میگرن با بوتاکس

نحوه درمان میگرن با بوتاکس چگونه است؟

درمان میگرن با بوتاکس برای هر شخص متفاوت خواهد بود. برای بررسی این مورد لازم است آزمایشاتی در افراد مبتلا به این اختلال انجام شود.

نواحی که در آنها تزریق انجام می‌شود شامل گلابلا، لوب گیجگاهی، پیشانی، زیر استخوان پس سری و عضله ی ذوزنقه ای شکل سر هستند. ممکن است به دلیل گستردگی میگرن تزریق چندبار انجام شود. تعداد دفعاتی که تزریق انجام می‌گیرد بین افراد متفاوت است و معمولا بین دوز ۱۵ تا ۱۹۵ واحد است. برای هر ۳۱ ناحیه معمولا ۱۵۵ واحد دارو برای تزریق استاندارد در نظر گرفته می شود و اگر شما در ۳۹ ناحیه احساس درد کنید تا ۱۹۵ واحد دارو برای شما تزریق می‌شود.

درمان میگرن با

درمان میگرن با نوتوروکسین بوتولینوم برای چه کسانی موثر است؟

نوروتوکسین های بوتولینوم نوع الف و توپیرامات در درمان میگرن مزمن موثر هستند. با وجود اینکه که بسیاری از درمان های قدیمی در ریشه کن کردن این ناهنجاری شکست خورده اند، بسیاری از روش های درمانی پیشرفت کرده و تکامل پیدا کرده اند. بوتاکس درمانی میگرن علاوه بر اینکه کاربرد درمانی دارد، به نوعی برای پیشگیری از حملات بعدی نیز تجویز می شود.

بوتاکس یا نوتوروکسین بوتولینوم تنها درمان پیشگیری کننده است که برای درمان میگرن در سطح جهانی تصویب شده است.

یکی از اصلی ترین کاربرد های درمان میگرن با بوتاکس، استفاده از نوتوروکسین بوتولینوم برای درمان میگرن چشمی است. تحقیقات نشان می دهد اکثر افرادی که این اختلال را تجربه کرده اند، با به کاری گیری این درمان توانسته اند تا حد زیادی تعداد حملات را کاهش دهند.

تاثیر درمان میگرن با بوتاکس

این روش در بیمارانی که سردرد شدید یا چشمی دارند، در مقایسه با کسانی که سردرد انفجاری دارند، می تواند موثر واقع شود.

بوتاکس چگونه موجب درمان میگرن می شود؟

نوروتوکسین بوتولینوم یا همان بوتاکس از آزاد شدن میانجی های التهابی مخصوصا ماده‌ی پی، پپتید مرتبط با ژن و گلوتامات با تاثیر گذاشتن بر نوعی پروتئین داکینگ جلوگیری می کند.

مهم است که بدانید با وجود اینکه نوروتوکسین بوتولینوم در روند بروز درد نقش مهمی را ایفا می کند، ممکن است درد شدید را تسکین ندهد. با این حال لازم است در رابطه با بوتاکس درمانی با متخصص خود مشورت کنید و دستورالعمل های لازم در این زمینه را دریافت کنید.

بوتاکس می تواند بدون تاثیر گذاشتن بر حس درد شدید و یا در نتیجه ی تزریق بی حسی موضعی درد را کم کند. شواهد زیادی که وجود دارد، این است که تزریق نوروتوکسین نوتولینوم به عنوان یک درمان جایگزین جهت سردرد میگرن استفاده می شود. و توسط وزارت غذا و دارو در سال ۲۰۱۰ به عنوان درمان برای پیشگیری از سردرد مزمن مورد تایید قرار گرفته است.

نواحی تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

نواحی مختلف برای بوتاکس درمانی میگرن در سر وجود دارد که متخصص با معاینه دقیق با به کار گیری فرمول های مختلف از این درمان ها استفاده می کند. در ادامه به برخی از شایع ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

تزریق نوتوروکسین بوتولینوم در ناحیه سر و میان ابروها

تزریق نوتوروکسین بوتولینوم در ناحیه سر و میان ابروها

تزریق آمپول در ناحیه ابرومیان و پیشانی انجام می شود. این تزریق در عصب نواحی بیرونی سوپرا تروکلئار و مجرای سوپرا تروکلئار انجام می شود بوتاکس در ۴ تا ۸ قسمت جلوی پیشانی تزریق می شود و تمام نواحی مرکزی و جانبی پیشانی را در برمی گیرد. بسیار مهم است پزشک بیمار را در مورد عصب کشی شیمیایی عضله که ضعف عضله‌ی پیشانی را به دنبال دارد، آگاه کند و توصیه هایی در این زمینه به بیمار ارائه دهد.

تزریق باید به طور متقارن در حجم ۱ تا ۲ میلی در محل مورد نظر تزریق شود در غیر اینصورت نواحی تزریق نا متوازن خواهند شد.

ناحیه گیجگاهی

برای درمان توزیع عصب گیجگاهی تزریق در چهار قسمت این ناحیه انجام می‌شود که عضله ی بالایی، پایینی و عقبی را تراز می کند. به طور کلی، میانگین دوز مورد نظر ۲۰ تا ۲۵ واحد از آمپول BONT-A است.

استخوان پس سری و محل شنوایی در سر

تزریق بالای خط پس سری دراستخوان پس سری و نواحی شنوایی انجام می‌شود. این تزریقات در مسیر عصب های استخوان پس سری و عصب های شنوایی انجام می‌شوند. اگر درد به جای مسیر عضله ای خاص ماهیچه های بیرونی و دورنی را درگیر کند این تزریقات در نواحی بیشتری انجام می‌شوند. تزریق دارو بین ۵ تا ۲۰ واحد در هر ناحیه‌ای که درگیر درد است انجام می‌شود. برای ناحیه ی پس سری تزریق بالای خط پس سری ۲ بار انجام می‌شود و برای هر ناحیه بین ۵ تا ۷.۵ واحد دارو استفاده می‌شود.

تاثیرات درمان میگرن با بوتاکس چگونه است؟

بسیاری از بیماران بلافاصله بعد از تزریق، بهبودی را تجربه می کنند. در تعداد دیگر نیز بهبودی چند روز پس از تزریق حاصل می شود. در اینجا منظور از بهبودی کاهش شدت سردرد و حملات میگرنی در افراد است. تاثیر بوتاکس درمانی میگرن به تخصص پرشک در تزریق ماده و همچنی اطلاعات لازم در رابطه با انواع آن نیز بستگی دارد.

یکی از توصیه های لازم در این خصوص این است که حتما قبل از درمان میگرن با بوتاکس توصیه های متخصص را بشنوید و سوالات خود را در اینباره مطرح کنید. همچنین در صورتی که این درمان به همراه سایر درمان ها برای کنترل اختلال شما تجویز شده است، سایر راهکار ها را نیز جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

درمان میگرن قطعی

میگرن یکی از اختلالات شایع است. سردرد تیپ میگرن یکی از انواع سردرد است که در صورت بروز لازم است